חקירה פלילית על דליפת צינור הדלק לים באשדוד
המשרד להגנת הסביבה הורה לחברת החשמל להשבית באופן מיידי את צינור הדלק שדלף באשדוד ולא להזרים בו עוד שמנים
  • מאת: מערכת infospot
  • פורסם בתאריך: 18/1/2017

בשבוע שעבר דיווחנו לכם על דליפת צינור דלק של חברת חשמל לים ליד תחנת הכוח אשכול באשדוד. כעת אנו מעדכנים כי המשרד להגנ"ס החליט לפתוח בחקירה פלילית לבדיקת נסיבות האירוע וכי הוא מציב תנאים מקדימים על מנת לשוב ולהשתמש בצינור. המשרד מעריך כי במסגרת האירוע דלפו לים עשרות מ"ק של שמן. האירוע הסתיים ושאריות השמן והזפת נאספו מהחופים.

צילום רחפן של דליפת הדלק ליד אשדוד (21 שנ')

צילום: אביב קורט, באדיבות עמותת צלול

למה משמש צינור הדלק שדלף?

צינור הדלק שדלף ליד אשדוד הוא צינור מיקשר בקוטר 24 אינץ', המשמש את חברת חשמל ואת 'פז בית זיקוק אשדוד' לפריקה וטעינת שמן כבד. לדברי המשרד להגנת הסביבה הצינור ישן וממוקם באזור בעייתי בגלל ארוזיה חופית וזרמים חזקים.

פתרונות להשבת השימוש בצינור

המשרד להגנ"ס הבהיר לחברת החשמל כי יש 2 חלופות להשמיש את הצינור מחדש:

  1. החלפת הצינור לכל אורכו בצינור חדש ותקין, המוטמן בעומק ראוי מתחת לקרקעית הים.
  2. גיוס חברת סיווג הבקיאה בצנרת דלקים תת ימית שתרכז פרויקט הנדסי, תנחה ביצוע סקר, תלווה את התיקון ותחתום ותאשר את קבלת הצינור. החברה נדרשת להיות חברת הנדסה בינלאומית.

המשרד להגנ"ס מדגיש כי לא יאשר ביצוע תיקון זמני לצורך הפעלת הצינור ללא סקר כאמור.

נזק סביבתי וחקירה פלילית

המשרד מציין כי בעקבות הדליפה, עקבות הזיהום התפרשו על פני חופים מצפון אשקלון ועד געש. צוותי חברת החשמל יחד עם הרשויות המקומיות הרלוונטיות ובהנחיית המשרד להגנת הסביבה סיימו לנקות את החופים מזפת. המשרד להגנת הסביבה התיר לחברת החשמל להכריז על סיום האירוע והחליט לפתוח בחקירה פלילית לבדיקת נסיבות האירוע.

עובדי חברת חשמל מטפלים בדליפת הדלק (55 שנ')

ריכוז כתם הדלק בחוף (60 שנ')

התייחסויות

חברת חשמל: "החברה נקטה שורה של פעולות מידיות ומקדמיות על מנת למנוע ולמזער את הזיהום, עם קבלת המידע על חשד לדליפה, צוותים מיוחדים פעלו בתיאום ושיתוף המשרד להגנת הסביבה, לאיתור מקור הדליפה, לאיטום וריקון הצנרת וכן, ננקטו פעולות שאיבה נרחבות.

יש לציין כי הצינור נבדק ונמצא תקין באוקטובר 2015, התקינה מחייבת בדיקה אחת לחמש שנים. חברת החשמל תציג את פעילותה והיערכותה לאירועי ים."

עמותת צלול: "דרישת חברת החשמל לשוב ולהזרים דלק בצינור הדלק הפגוע שגרם לזיהום הים היא אבסורדית ולא מקצועית. חברת החשמל התעכבה במשך שנים בהחלפת הציוד והצנרת המיושנים המשמשים להזרמת דלקים מהנמלים לתחנות הכוח. הדליפה האחרונה יכולה הייתה להימנע אם הצינור הפגוע היה נבדק בקיץ, לפני החורף הנוכחי הסוער. על חברת החשמל להחליף את כל הציוד המיושן ולטפל בכל התקלות המסכנות את הים".

----------

קישורים רלוונטיים:

  1. שימו לב, דליפת דלק לים צפויה השבוע בחיפה, 15.01.2017
  2. דליפת דלק לים ליד אשדוד מצנרת של חברת חשמל, 10.01.2017
  3. קנס של 100,000 ₪ בגין זיהום ים בשמן, 13.12.2016
  4. כ 200,000 אלף ליטר נפט גולמי דלפו למפרץ אילת, 24.08.2016
  5. מידע נוסף על זיהום ים | infospot