מה נאמר בשימוע של חיפה כימיקלים על מיכל האמוניה בחיפה?
האם השימוע אמש עסק בחלופות לסגירת מיכל האמוניה בעקבות כישלון המכרז הממשלתי להקמת מפעל ייצור אמוניה? מסתבר שלא. הנה הפרטים
  • מאת: מערכת infospot
  • פורסם בתאריך: 21/12/2016

אמש נערך השימוע של המשרד להגנת הסביבה לחברת חיפה כימיקלים בנושא היתר הרעלים של המפעל ומיכל האמוניה בחיפה. נזכיר כי בהודעה שפרסם המשרד להגנת הסביבה לפני כשבועיים צוין כי סיבת השימוע היא לבחון את הארכת היתר הרעלים של המפעל מעבר ל-1.3.17. לשם כך, ציין המשרד להגנ"ס, המפעל יידרש להציג למשרד חלופות לסגירת מכל האמוניה במפרץ חיפה בלוחות זמנים ברורים וקצרים.

אלא שנודע לנו כי השימוע אמש כלל לא עסק בחלופות לסגירת מכל האמוניה, כי אם בסיכון נקודתי הנובע מנקודת פריקת האמוניה הנמצאת בים, שבמקרה של תקלה, מהווה סיכון לא קביל על פי מדיניות מרחקי הפרדה בתרחיש שגרה של פריקת אמוניה מהאוניה המביאה אותה.

בהתאם, מפעל חיפה כימיקלים נדרש להציג פתרונות לתרחיש הסיכון המדובר עד לתאריך 1.2.17. כך שהמשרד להגנת הסביבה ישתכנע כי המפעל יכול להפחית בלוח זמנים קצר את הסיכון לרמה קבילה.

הרקע לשימוע | כישלון המכרז להקמת מפעל לייצור אמוניה בנגב

נזכיר כי לפני כחודש וחצי דיווחנו שלאחר 3 שנים של עיכובים והטבות משמעותיות שניתנו מטעם המדינה, אף מציע לא ראה לנכון לגשת למכרז להקמת מפעל לייצור אמוניה [NH3] באזור מישור רותם שבנגב, שעתיד היה להחליף את מיכל אחסון האמוניה המיובאת, הקיים במפרץ חיפה.

בעקבות כישלון המכרז, החליט המשרד להגנת הסביבה לפנות למפעל חיפה כימיקלים ולגלגל את הבעיה לפתחו שכן הוא משתמש בכ 60-70% מהאמוניה שבמיכל. הכלי בעזרתו המשרד להגנ"ס "מאיים" על חיפה כימיקלים, הוא לא להאריך את היתר הרעלים של המפעל, העתיד לפוג בקרוב, צעד חריג שמשמעותו הפסקת הפעילות של המפעל.  

התייחסויות

תגובת עמותת צלול: "אנו מוטרדים מאוד מחוסר השקיפות העולה מהתנהלות המשרד להגנת הסביבה, העולה מהסירוב לאפשר לנציגי ציבור להיות נוכחים בשימוע, מהעובדה כי לא פורסמה הודעה לאחר סיום השימוע ומהעמימות לגבי מה באמת דובר בדיון. צלול דורשת לפרסם לאלתר את פרוטוקול הדיון ואת הנושאים שעלו בו ולערוך דיון פומבי כמקובל במדינות מתוקנות."

תגובת חיפה כימיקלים: "מחיפה כימיקלים נמסר כי את טענותיהם יציגו למשרד להגנת הסביבה באמצעות הצינורות המקובלים."

תגובת המשרד להגנת הסביבה טרם התקבלה. נפרסם כאן כשתתקבל.

----------

קישורים רלוונטיים:

  1. שימוע לחיפה כימיקלים לסגירת מיכל האמוניה, 06.12.2016
  2. בכנסת: כנס חירום בנושא סגירת מיכל האמוניה בחיפה, 22.11.2016
  3. המכרז להקמת מפעל אמוניה נכשל. לא היו מציעים, 14.11.2016
  4. המדינה רוצה לקבוע את מחיר האמוניה בישראל, 19.10.2016
  5. מידע נוסף על חומרים מסוכנים | infospot