40 מיליון $ להקמת מרכז מו"פ אנרגיה ישראלי אמריקני
מטרת המרכז, אותו תפעיל קרן בירד, לקדם נושאים של אגירת אנרגיה, גז טבעי, הגנת סייבר על מתקני אנרגיה ומים וממשקי מים ואנרגיה
 • מאת: מערכת infospot
 • פורסם בתאריך: 06/5/2019

בהמשך לדיווח שלנו לפני 9 חודשים על שת"פ ישראלי אמריקני במו"פ בתחום האנרגיה, משרד האנרגיה פרסם, יחד עם רשות החדשנות ומשרד האנרגיה של ארה"ב, קול קורא להקמת מרכז מו"פ באנרגיה, הנדסה ומים, המשותף לישראל וארה"ב, בהיקף של 40 מיליון $ לתקופה של 5 שנים.

מטרת המרכז, אותו תפעיל קרן בירד (BIRD Foundation), לקדם את תחום האנרגיה באמצעות שיתופי פעולה במחקר ופיתוח טכנולוגיות חדשניות של חברות, מוסדות מחקר ואוניברסיטאות. התחומים בהם יעסוק המרכז הם אנרגיה מחצבית (בעיקר גז טבעי), הגנת סייבר על מתקני אנרגיה ומים, ממשקי מים ואנרגיה ואגירת אנרגיה.


כתבות רלוונטיות לנושא:

 1. שת"פ ישראל ארה"ב: כ-250 מיליון ₪ יושקעו במו"פ אנרגיה, 1.07.2018
 2. 74 מיליון ₪ יושקעו בפרויקטים להפחתת גזי חממה והתייעלות אנרגטית, 22.04.2018
 3. בשורה לקלינטק: שת"פ בתחום האנרגיה המתחדשת עם מדינת ניו יורק, 16.04.2018
 4. התכנית הלאומית להתייעלות אנרגטית יוצאת לדרך, 26.12.2017
 5. מידע נוסף על שינוי אקליםinfospot

תקציב של 80 מיליון $ ל-5 שנים

במסגרת הקול קורא, על חברות מסחריות, מכוני מחקר ואוניברסיטאות מארה"ב וישראל להקים קונסורציום של לפחות 2 חברות או מוסדות מחקר מכל מדינה ולהגיש בקשה למענק. ממשלות ארה"ב וישראל יעניקו למרכז האנרגיה 8 מיליון $ כל אחת בשנתיים הראשונות בתקופת ההשקה. כך שסך תקציב הפרויקטים הנתמכים במשך 5 שנים, כולל השתתפות של הזוכים, יגיע ל-80 מיליון $.

במסגרת הקול קורא, 4 מאגדים יזכו במענק, אחד בכל תחום מהתחומים הבאים:

 • אנרגיה מחצבית (בעיקר גז טבעי).
 • אגירת אנרגיה.
 • ביטחון פיזי וקיברנטי עבור תשתיות קריטיות.
 • ממשקי מים ואנרגיה.

המענק המקסימלי למאגד הוא בסך 10 מיליון $ ל-5 שנים, כלומר 2 מיליון $ לשנה. המענק יחולק בין השותפים האמריקאים והישראלים, בהתאם לחלוקת העבודה ביניהם.

קרן בירד נוסדה על ידי ממשלות ארה"ב וישראל בשנת 1977, במטרה לקדם שיתוף פעולה בין חברות מארה"ב וישראל. משרד האנרגיה האמריקאי מנהל את תוכנית בירד בארצות הברית.

הצעות ניתן להגיש עד ה-15 באוגוסט. מידע נוסף ניתן למצוא באתר של קרן בירד.

התייחסויות

שר האנרגיה, ד"ר יובל שטייניץ: "זהו כבוד להכריז על פרסום הקול הקורא למרכז האנרגיה ישראל-ארה"ב, ובכך להרחיב את שיתוף הפעולה המוצלח במחקר ופיתוח בין משרד האנרגיה האמריקאי ומשרד האנרגיה הישראלי לתחומים כמו חיפוש, הפקה ושימוש בגז טבעי, אגירת אנרגיה, מים ואנרגיה וביטחון סייבר לתשתיות אנרגיה. אני משוכנע כי מרכז האנרגיה יהיה מקור לשותפויות יצירתיות".

שר האנרגיה האמריקאי, ריק פרי: "פעילויות המחקר, הפיתוח והבדיקות שיבוצעו בידי הארגונים שייקחו חלק במרכז האנרגיה ישראל-ארה"ב יתרמו במידה משמעותית למדע ולחדשנות בארבעת התחומים הטכניים, ויחזקו את השותפות, שאין לה מקבילה, בין ארצות הברית וישראל".

המדען הראשי במשרד הכלכלה ויו"ר רשות החדשנות, עמי אפלבאום,: "קידום חדשנות בתחום האנרגיה הוא מטרה משותפת לרשות החדשנות ולארצות הברית. שיתוף פעולה זה מביא עמו ערך רב לפיתוח תעשיית האנרגיה בשתי המדינות, וכמו כן מקדם מגזרים נוספים באמצעות ניהול אנרגיה יעיל".


ספקים מומלצים לטיפול בזיהום אוויר: