חצי מיליון ₪ קנסות לאוניות בגין זיהום הים בשמן בנמל חיפה
שתי חקירות פליליות של המשרד להגנת הסביבה הובילו להרשעה של שתי חברות שונות שבבעלותן ספינות שעגנו בנמל חיפה בזיהום ים ובניהול לא תקין של ספרים. הקנס המשותף לשתיהן – כחצי מיליון ₪
  • מאת: מערכת infospot
  • פורסם בתאריך: 04/8/2020

בית משפט השלום בחיפה הרשיע שתי ספינות השייכות לשתי חברות שונות בזיהום ים בשמן ואי סדרים בספרי האונייה, וקנס את בעלי האוניות ונושאי תפקידי מפתח בחברות בסכום כולל של כ־500,000 ₪.

סרטון: דליפת מזוט מספינה בנמל חיפה (12 שנ')


כתבות רלוונטיות:

  1. קנס של 145 אלף ₪ לבעלי אוניה על זיהום נמל חיפה, 25/11/2019
  2. האוניות בנמלי אשדוד וחיפה מייצרות זיהום אוויר כבד, 02/12/2019
  3. 150 אלף ₪ לבעלי אנייה, רב החובל והמכונאי הראשי, 07/10/2019
  4. מידע נוסף על זיהום ים ונחלים | Infospot

250,000 ₪ בגין דליפת שמן מציר ההינע הראשי

החקירה נגד חברת Uranus Shipping & Transport נפתחה באוגוסט 2019, בעקבות ביקורת של מפקחי המשרד להגנת הסביבה ורשות הספנות והנמלים שבוצעה בספינה Uranus L שהפליגה בדגל של סיירה ליאון ועגנה בנמל מספנות ישראל בחיפה. 

בביקורת התגלו אי־סדרים חמורים בניהול ספרי האשפה והשמן של האונייה, שתפקידם לעקוב ולתעד את כל הפעולות הקשורות להעברת שמנים ואשפה בכלי השיט. נתונים אלו העלו חשד להשלכת אשפה או הזרמת שמן לים. בביקורת שבוצעה בחדר המכונות של האונייה נצפתה דליפת שמן מציר ההינע הראשי וכניסת מים פנימה.

לאחר חקירה פלילית של היחידה הארצית להגנת הסביבה הימית הואשמו בעלי החברה ובעלי תפקידים נוספים בשפיכה של שמן למי ים, לכלוך ברשות הרבים, מילוי פנקס שמן שלא כדין וניהול יומן אשפה שלא כדין. החברה הורשעה במסגרת הסדר טיעון ונקנסה בסכום של 253 אלף שקל, בתוספת התחייבות כספית להימנע מביצוע העבירה בסך 446 אלף שקל למשך שנתיים. על רב החובל ועל המכונאי הראשי הוטל קנס בסך 15 אלף שקל כל אחד, בתוספת התחייבות בסך 30 אלף שקל להימנע מביצוע העבירה למשך שנתיים.

קנס 135,000 ₪ הקברניט נעלם

במקרה נוסף, בוצעה ביקורת של מפקחי היחידה הארצית להגנת הסביבה הימית באונייה Tango Rey  שנושאת את דגל איי קוק ועגנה בנמל חיפה באוקטובר 2019.

גם בבדיקה זו התגלו אי־סדרים בניהול ספר השמן, מה שהוביל לפתיחה בחקירה פלילית. בעקבות החקירה והגישו כתב אישום נגד בעלי האונייה, הקברניט והמכונאי הראשי.

במסגרת עסקת טיעון נקנסו האשמים בסך 135 אלף שקל, והוטלה עליהם התחייבות כספית בסך 270 אלף שקל להימנע מביצוע העבירה במשך שנתיים. על המכונאי הראשי הוטל קנס של 15 אלף שקל וכן התחייבות כספית בסך 30 אלף שקל להימנע מביצוע העבירה למשך שנתיים. קברניט האונייה לא אותר, כך שהתהליך נגדו הותלה ויחודש כאשר יאותר בישראל.

הקנסות הופקדו בקרן לזיהום מי ים

בשנה שעברה אירעו מספר מקרים דומים, ביניהם חקירה פלילית של חברת Varnava שעגנה בנמל חיפה. החקירה הובילה להרשעה במסגרת הסדר טיעון, ולקנס בסך של 145 אלף שקל בגין ליקויים חמורים בספר השמן. הקנסות הופקדו בקרן למניעת זיהום מי ים.

התייחסויות

השרה להגנת הסביבה, גילה גמליאל: "פעולות הביקורת והאכיפה השגרתיות של מפקחי המשרד להגנת הסביבה מול אוניות הפוקדות נמלים בישראל, מעלות את ההרתעה מול בעלי האוניות וצוותיהן. נמשיך לשמור על איכות הסביבה הימית ונטפל בחומרה בכל העובר על החוק".


עורכי דין בתחום המשפט הסביבתי: