800 אלף ₪ למערכת חדשנית לטיפול בזיהום אוויר בבסיס משטרה
משטרת ישראל תשלם כ-830 אלף ₪ במהלך של כ-5 שנים במטרה לנטר ולטפל באיכות האוויר בבסיס "עטרות". המערכת החדשה כוללת 'למידת מכונה' – Machine Learning
  • מאת: מערכת infospot
  • פורסם בתאריך: 31/3/2021

משטרת ישראל תפעיל מערכת לניטור וזיהום אוויר באחד מבסיסייה, על רקע בעיות איכות אוויר שנמצאו באזור הבסיס ומתוך רצון לשמור על בריאות המשרתים בבסיס. האם מדובר בסנונית ראשונה שמבשרת על תחילתה של מגמה לשימוש במערכות מסוג זה במבני ציבור וממשל? או שזה מקרה חריג וחד פעמי?

לאחרונה הגיע אלינו מסמך של משטרת ישראל שמלמד על התקשרות עם ספק לשירותי ניטור והפחתת זיהום אוויר בבסיס "עטרות" ליד ירושלים לתקופה של כ-5 שנים. תמורת סכום מרבי של 830,000 ₪. החברה תספק למשטרה שירותי ניהול איכות אוויר מקיפים, לרבות ניטור פנים וחוץ קבוע, הפחתת זיהום האוויר של מזהמים לרמה רצויה, שליטה על מערכות בקרה והתראות ועוד.


כתבות רלוונטיות:

  1. צו סגירה זמני למפעלים באזור תעשייה עטרות, 08.6.2020
  2. זיהום אוויר חריג באזור התעשייה עטרות בירושלים19/4/2017
  3. עסקים נקנסו במסגרת מבצע אכיפה סביבתי בעטרות31/3/2019
  4. המשרד להגנ"ס הגביר את האכיפה נגד מטרדי ריח בקריות20/11/2018
  5. מידע נוסף על זיהום אוויר  infospot

חריגות זיהום אוויר משמעותיות בבסיס; צפוי להתפנות ב-2026

מהמסמך שהגיע לידינו עולה כי בבסיס עטרות, הממוקם באזור תעשייה עטרות שלי ירושלים, נמדדו לאורך השנים רמות זיהום אוויר חריגות, במיוחד בקרב מזהמים מעודדי תחלואה כגון NOX,NO,NO2,O3,PM1,PM2.5, החורגים בעשרות אחוזים מהסף הנקבע בחוק אוויר נקי.

בניסיון למנוע כניסת מזהמים עירוניים לתוך המבנים השונים, לאורך השנים הותקנו מסננים מסוג HEPA בגגות הבניין ביחידת סינון אוויר, אך שיטה זו זכתה להצלחה חלקית בלבד במניעת זיהום האוויר ב"עטרות" ורמות זיהום האוויר שנמדדו המשיכו להיות חריגות. כך לפי המסמך.

הבסיס בעטרות צפוי להתפנות בשנת 2026 אך עד למועד הפינוי חשופים המשרתים במתקן לרמות זיהום המסכנות את בריאותם ולכן המשטרה מבקשת להתקשר עם הספק לקבלת שירותי ניהול איכות אוויר.

למידת מכונה לחישוב וניהול רמות הזיהום

במסמך, מציינת המשטרה כי השירותים של החברה כבר נבחנו באופן תיאורטי והם צפויים להיות יעילים יותר מהמסננים שהותקנו בעבר.

ההתקשרות כוללת: