סבב נוסף למענקי תמיכה בטכנולוגיות קלינטק
רשות החדשנות פרסמה סבב נוסף של הקול הקורא לתמיכה במו"פ ופיילוטים של טכנולוגיות קלינטק והגנת הסביבה, בסכום הנע בין 50%-20% מעלות הפרויקט, ובמקרים מיוחדים עד 75%
 • מאת: מערכת infospot
 • פורסם בתאריך: 13/12/2021

רשות החדשנות פרסמה את הסבב ה-7 של הקול הקורא לתמיכה בתוכניות מחקר ופיתוח ובהרצה (פיילוטים) של טכנולוגיות קלינטק והגנה על הסביבה.

הסבב הקודם פורסם לפני כחצי שנה ובו מתוך 13 בקשות שנבחנו, נבחרו 5 פרויקטים שקיבלו מימון ממוצע של 1 מיליון ₪ לפרויקט. ככלל, היקף התמיכה בקול קורא זה נע בין 20%-50% מההשקעה, אך יכול להגיע עד 75% במקרה שהתוכנית בעלת פוטנציאל יוצא דופן להגנה על הסביבה. אפשר גם לקבל תוספת של 10% באזורי עדיפות לאומית וקיימת אפשרות לתמיכה והקלות רגולטוריות מצד המשרד להגנ"ס בביצוע תכנית ההרצה ואף לקבל מסלול רגולטורי ייחודי עבורו.

אפשר להגיש הצעות בנושאים כגון: זיהום אוויר מתעשייה ותחבורה, חומרים מסוכנים, פסולת מסוכנת, שפכי תעשיה, קרקעות מזוהמות, דלקים, הגנה על הסביבה הימית ועוד. 

מדובר בתוכנית של רשות החדשנות והמשרד להגנת הסביבה שנוצרה כדי לעודד פיתוח ויישום של טכנולוגיות חדשניות בתחומי הגנת הסביבה (קלינטק). התוכנית מאפשרת לבחון את היתכנותן של הטכנולוגיות המפותחות בקנה מידה תעשייתי ובקרב לקוחות פוטנציאלים.

לפי רשות החדשנות, החברות שזכו בסבבים הקודמים דיווחו כי קבלת המענק הקלה על השגת מימון ממשקיעים פרטיים, קידמה קבלת פרויקטים נוספים והכניסה את החברה לסקטור חדש, זאת מלבד הצלחתן להוכיח את ההיתכנות הטכנולוגית בעזרת כספי התמיכה.

בהמשך הכתבה הצגה של ריכוז הנתונים של הסבבים הקודמים, דוגמאות לפרויקטים שזכו לתמיכה, ועוד.


כתבות רלוונטיות:

 1. סבב נוסף של תמיכה בטכנולוגיות קלינטק, 06.7.2021
 2. הסבב החמישי לתמיכה בטכנולוגיות קלינטק, 06.12.2020
 3. תמיכה בקלינטק: רחפני ניטור, טיפול בתמלחת27.1.2019
 4. מענקים לתמיכה בפיילוטים של קלינטק10.6.2018
 5. נוהל חדש לקידום טכנולוגיות סביבה חדשניות15.2.2018

הנושאים הסביבתיים הרלוונטיים למענק

אפשר לקבל מענק תמיכה מהרשות לחדשנות והמשרד להגנ"ס במגוון נושאים במסגרת הקול הקורא הנוכחי. יש 10 תחומי-על שהפרויקטים שיבקשו תמיכה יצטרכו לנגוע לאחד מהם לפחות: שינוי אקלים, זיהום אוויר מתעשייה, זיהום אוויר מתחבורה, חומרים מסוכנים, פסולת מסוכנת ופסולת מיוחדת,  פסולת, כלכלה מעגלית והתייעלות במשאבים​, שפכי תעשייה, קרקעות מזוהמות, דלקים והגנה על הסביבה הימית.

בתחום שינוי האקלים, אפשר להגיש בקשה לתמיכה בפרויקטים שמטרתם להפחית פליטות גזי חממה ונוגעים לאגירה, להתייעלות אנרגטית ולאנרגיה מתחדשת. תחת 'שינוי אקלים' אפשר גם להגיש פרויקטים של ניהול משאבי מים, אורח חיים בתנאי מידבור, הצללה במרחב העירוני וכו'.

בתחום זיהום האוויר מהתעשייה, אפשר להגיש בקשה לתמיכה בפרויקטים שמטרתם הפחתה במקור של פליטות מזהמים וגזי חממה לאוויר, צמצום מפגעי ריח מתעשייה וניטור סביבתי.

בתחום הפסולת, הפרויקטים יכולים להיות כאלה המציעים פתרונות טיפול שמביאים לעלייה בהיררכית הטיפול בפסולת מסוכנת, או פרויקטים המתמקדים בצמצום והפחתה במקור בדרך של שינויים בתהליכי הייצור למשל ועוד.

לרשימת הנושאים המלאה ניתן להיכנס לקישור הבא של אתר רשות החדשנות.

ניתן להגיש בקשות עד לתאריך 6 למרץ 2022 בשעה 12:00 לפי הפרטים באתר האינטרנט של הרשות לחדשנות. תשובות יימסרו בסוף מאי, 2022.

הקריטריונים להגשת בקשה למענק תמיכה

הפרויקטים המוגשים לתמיכה בפיילוטים של טכנולוגיות קלינטק נדרשים לעמוד ב-2 קריטריונים מרכזיים:

 • פוטנציאל טכנולוגי–כלכלי: חדשנות טכנולוגית, פוטנציאל עסקי בארץ ובעולם ויכולת ליישם את הפרויקט.
 • פוטנציאל לערך סביבתי: רמת ההגנה על הסביבה לעומת טכנולוגיות קיימות, בהתחשב בהשפעה על הסביבה כמכלול.

הפרויקטים הזוכים יכולים לקבל הקלות ברגולציה הסביבתית ליישום הפיילוט בעזרת נוהל הליך טיפול במתקן חלוץ (פיילוט) לטכניקת סביבה חדשנית הטעון רישוי סביבתי.

בהערכת הבקשות יבחנו השופטים בין היתר את רמת החדשנות הטכנולוגית ומידת הייחודיות של התכנית, רמת ההגנה על הסביבה שהטכנולוגיה צפויה לאפשר לעומת טכנולוגיה קיימת, איכות תוכנית ההרצה ועוד.

המספרים: 6 סבבים, 113 בקשות, 38 זוכים, 42 מיליון ₪

כאמור מדובר בסבב ה-7 של הקול הקורא לתמיכה במו"פ ופיילוטים בתחום הקלינטק והגנת הסביבה, כאשר ב-6 הסבבים הראשונים הוגשו סה"כ 113 בקשות, מתוכן אושרו 38 ונתמכו בסכום כולל של 42.7 מיליון ₪. הבקשות זוכות לתמיכה ממוצעת של 1.1 מיליון ₪.

ריכוז נתונים: קול קורא לתמיכה במו"פ ופיילוטים קלינטק וסביבה


להגדלה לחצו כאן

פיילוטים לדוגמה שזכו בקול הקורא קלינטק והגנ"ס

להלן מספר דוגמאות לפרויקטים שנבחרו לקבל תמיכה במסגרת הקול הקורא:

 1. חברת אגרינת פתרונות חישה בע"מ: מפתחת מלכודת אוטומטית המנטרת את זבובי פירות 24/7 ככלי למיקוד הריסוסים לאזורים נגועים. הפיילוט יבוצע באתרים חקלאיים מגוונים ומטרתו לייעל את הליך הריסוסים ולצמצם את הריסוס המונע.
 2. חברת דאיקה בע"מ: מבצעת פיילוט לייצור חיפויי קיר ייחודיים מפסולת עץ בשיטות ייצור שמטרתו הוכחת יכולת לייצור תעשייתי בפסולת עץ בתהליכים מסורתיים.
 3. חברת Diptera.ai : מבצעת פיילוט של טכנולוגיה להדברת יתושים באמצעות יתושים. מטרת הפיילוט היא להוכיח התכנות להורדת אוכלוסיית יתושי הטיגריס האסייתי. הפיילוט נעשה באמצעות שחרור לטבע של מליוני יתושים זכרים עקרים בשיטת ה – SIT, שמזדווגים עם הנקבות ומביאים לדילול טבעי של האוכלוסייה.
 4. חברת קלין פלייר בע"מ: מבצעת פיילוט לניטור לפיד שריפת גזים עודפים על פי הנחיות חוק אוויר נקי וצרכי היתר הפליטה של מפעיל הלפיד מתוך מטרה לייעל את הבעירה ולצמצם את זיהום האוויר.  הפיילוט מתבצע בחברת בז''ן – במפרץ חיפה.
 5. חברת אמה סנסינג בע"מ: פיתחה טכנולוגיה ייחודית לניטור רציף של של צנרת ומכלי אחסון של כלור המאפשרת לגלות התפתחות קורוזיה, סדקים ודליפות גז באמצעות סנסורים אולטרה-סוניים מסוג AE.

---

מסמכים רלוונטיים:

 1. פרטי התוכנית