בקשה לתביעה ייצוגית נגד חברת החשמל: נזק בריאותי לתושבי חדרה בגין הפחם
דרישה לפיצוי של מאות מיליוני ₪ בתביעה שהגישו 2 תושבי שכונת חפציבה בשם אלפי התושבים המתגוררים בסמוך לתחנת הכוח בחדרה ולטענתם נחשפו במשך שנים למפגעי זיהום אוויר הנובעים ממערך הפחם
  • מאת: מערכת infospot
  • פורסם בתאריך: 02/5/2019

לבית המשפט המחוזי בתל אביב הוגשה בקשה לאישור תביעה ייצוגית נגד חברת החשמל ומנהליה בהווה ובעבר, עופר בלוך ואליהו גליקמן, בגין מטרדי אבק פחם ואפר פחם שמקורם במאגר הפחם של תחנת הכוח "אורות רבין" בחדרה הפוגעת לכאורה בבריאות התושבים המתגוררים בסמוך לתחנה ובאיכות חייהם. כך לפי כתב התביעה.

לטענתם של התובעים, חברת החשמל הפרה באופן שיטתי ולאורך שנים הוראות המחייבות אותה לפעול למניעת מפגעי הפחם. לטענתם, מערך האחסון והשינוע הפחם גורם לפיזור כמויות משמעותיות של אבק פחם ואפר פחם לסביבה, בכל שלב משרשרת תהליכי הייצור ובמיוחד כאשר הרוחות באזור מתגברות.

התובעים טוענים כי התושבים המתגוררים בסמוך לתחנה, ישובים ברדיוס של 10 ק"מ, נחשפים מזה שנים לזיהום אוויר ולמפגעי אבק שחור המזיקים לבריאותם ופוגעים באיכות חייהם. לטענתם, באזור הסמוך לתחנת הכוח נמדדו ריכוזים גבוהים של חלקיקים מסוג PM10. לתביעה צורפו תמונות מתעדות את אבק הפחם השחור שנצפה בבתי התושבים, על רצפות, גגות, תריסים, ריהוט ואף על כביסה.

הדרישה: להפסיק את מפגעי הפחם ולפצות במאות מיליוני ₪

התובעים מבקשים מבית המשפט להורות לחברת החשמל להפסיק את המפגעים של פיזור אבק פחם ואפר פחם ומבקשים לפצות את חברי הקבוצה בגין הנזקים שנגרמו להם מהחשיפה למפגעי אבק פחם ואפר פחם, בסכום שייקבע בהתאם למפורט בבקשה ואשר לפי אמדן ראשוני מוערך במאות מיליוני שקלים.


כתבות רלוונטיות לנושא:

  1. חברת חשמל רכשה יחידת ייצור בגז טבעי לתחנת הכח בחדרה, 18.04.2019
  2. היסטוריה: יופסק השימוש בפחם לייצור חשמל בישראל, 6.09.2018
  3. "הסולקנים אינם פתרון קבע, 28.08.2018
  4. המשרד להגנ"ס אישר דחייה נוספת בהתקנת הסולקנים באשקלון, 3.10.2017
  5. שטייניץ חושף כיצד יוחלפו היחידות הפחמיות בחדרה, 18.12.2016
  6. מידע נוסף על זיהום אוויר מייצור חשמל | infospot

הפרת תנאי רישיון עסק

לתביעה צורפו דוחות פיקוח של איגוד ערים שרון כרמל שערך לאורך השנים סיורים רבים בבתי תושבי השכונה וגילו נוכחות של אבק פחם וכן בתחנת הכוח בה נצפו כשלים בטיפול במאגר הפחם ובשינועו. בנוסף צורפה חוות דעת של אבי מושל, מומחה בתחום איכות הסביבה (לשעבר ראש אגף איכות אויר במשרד להגנת הסביבה), הקובעת שבנוסף לפיזור של חלקיקי אבק פחם גדולים מתפזרים חלקיקי אבק פחם קטנים ומדידות שבוצעו הצביעו על ריכוזים גבוהים של חלקיקים נשימים וחלקיקים מרחפים שמרביתם חלקיקי אבק פחם. בעקבות הממצאים, קובע המומחה כי תושבי השטחים המושפעים (חברי הקבוצה התובעת) נחשפו לריכוזים גבוהים של זיהום אוויר שמקורו במאגר הפחם של תחנת הכח אורות רבין והפעילות המבוצעת בו.

מהתביעה עולה כי במרבית מדידות הניטור שבוצעו בשכונת חפציבה בחדרה, על ידי חברת החשמל עצמה, נתגלו חריגות מערכי הסביבה לחלקיקים נשימים הידועים כגורמים לסיכונים בריאותיים.

עוד עולה כי בשנת 2015 הגיש איגוד ערים שרון כרמל למשרד להגנת הסביבה חוות דעת בו המליץ לבחון מחדש את תנאי רישיון העסק של חברת החשמל ונקיטת אמצעים לצמצום ומניעת מפגעי אבק פחם.

בדצמבר 2015 המשרד להגנ"ס קבע תנאים נוספים לתחנת הכוח. למרות זאת טוענים התובעים כי החברה הפרה את התנאים לרישיון עסק למניעת וצמצום של זיהום אוויר בלתי סביר, וכי מאגר הפחם אינו מטופל ומורטב כנדרש.

מי מגיש את התביעה נגד חברת החשמל בגין זיהום אוויר?

2 תושבי חדרה, בשכונת חפציבה הסמוכה, הם שהגישו את הבקשה בשמם של כל תושבי האזור. אך כדאי גם לשים לב לזהות עורכת הדין שמייצגת את אותם תושבים בתביעה הייצוגית נגד חברת החשמל - עו"ד ד"ר ציפי איסר איציק ממשרד ליפא מאיר ושות', מעורכות הדין הבכירות בישראל המתמחות בתחומי איכות הסביבה, ואשר שימשה בעברה כיועצת משפטית ומנכ"ל של ארגון אדם טבע ודין.

עו"ד איסר איציק המייצגת את התובעים יחד עם עו"ד שי תמר ויותם וייס מסרה כי "אנו סבורים כי מדובר באחת התביעות הייצוגיות המוצדקות ביותר שהוגשו בישראל בתחום איכות הסביבה בשנים האחרונות. לכן, אנו גאים לייצג את התושבים במאבקם לצדק סביבתי, ומאמינים שבית המשפט יהיה קשוב לטענותינו וישקול בחיוב את מתן הסעד המבוקש".

התייחסויות

תגובת חברת החשמל: "לחברת החשמל עדיין לא הגיעה הבקשה להכרה בתובענה כייצוגית, ועם קבלתה החברה תלמד את הטענות המועלות ותגיב להן עניינית.

עם זאת, יצוין כי חברת החשמל פעלה ופועלת בהתאם לתנאי היתר הפליטה וממלאת הוראותיו במלואן. במסגרת זו, החברה מיישמת אמצעים בהתאם לטכנולוגיה המיטבית לצמצום כלל מפגעיה, ובין היתר התקינה אמצעים להפחתת פליטות בעלות של מיליארדי  שקלים שהובילו להפחתה של כ- 90% מהפליטות ביחידות בהן הותקנו. כמו כן, ובהתאם להוראות שר האנרגיה, פועלת חברת החשמל לצמצום השימוש בפחם למינימום האפשרי, וכן נערכת, לסגירתן ושימורן של 4 מתוך 6  יחידות הייצור באתר.

ביחס למפגעי האבק, לאחרונה ועדה מקצועית שמינה המשרד להגנת הסביבה קבע כי אבק הפחם והאפר אינו שונה מאבק כללי וכי ככל שאבק מתחנת הכח אכן הגיע לשכונות המגורים הסמוכות לתחנה, אין בכך משום מפגע סביבתי".


עורכי דין בתחום המשפט הסביבתי: