שבעה עוסקים באסבסט הושעו זמנית מתפקידם
רישיונותיהם של מפקחי וקבלני אסבסט נשללו לתקופה של חודש עד שישה חודשים בשל הפרת חוקים ונהלים לפירוק ופינוי אסבסט, אי ציות לנהלים וחוסר מקצועיות
 • מאת: מערכת infospot
 • פורסם בתאריך: 29/6/2020

המשרד להגנת הסביבה מודיע כי נקט באמצעים מנהליים כלפי 7 עוסקים מורשים באסבסט: 2 מפקחי אסבסט פריך מורשים ו- 5 קבלני אסבסט, שפעלו בחוסר מקצועיות וברשלנות, וסיכנו בעבודתם את הציבור.

ההפרות התגלו במהלך בדיקות בשטח שבוצעו על ידי מפקחי המשרד, והעוסקים הוזמנו לשימוע בפני הוועדה לעוסקים באסבסט, ששמעה את הטיעונים וקבעה כי פעלו בניגוד לתנאי הרישיון ובחוסר מקצועיות. העבודות הרשלניות בוצעו ביישובים: מעיין ברוך, כפר בלום, חדרה, ראשון לציון ותל אביב.


כתבות רלוונטיות:

 1. שלילת רישיונות ונזיפות ל-14 עוסקים מורשים באסבסט,  11/11/2019
 2. תושבי נהריה עדיין חוששים מחשיפה לאסבסט קטלני, 29/5/2019
 3. הסתיים שלב א' של פרויקט פינוי האסבסט בגליל ב-325 מיליון, 20/6/2017
 4. מידע נוסף על אסבסט | Infospot

שלילת רישיונות עיסוק באסבסט

אלו האמצעים שננקטו כלפי הקבלנים והמפקחים המורשים לעבודות אסבסט:

 1. שלילת רישיון ממפקח אסבסט פריך לחודש לאחר שנמצא כי עובדי הקבלן שעליהם פיקח משליכים שברי לוחות אסבסט מהגג ללא פיקוח, פעולה העלולה לגרום למפגע אסבסט. 
 2. שלילת רישיון מקבלן אסבסט לחודשיים בשל ליקויים רבים, ביניהם: היעדר כיסוי החפצים במבנה, הסרת השילוט והגידור בטרם סיום העבודה ועוד.
 3. שלילת רישיון מעוסק באסבסט ל- 4 חודשים בשל ליקויים רבים, ביניהם: השלכת פסולת בניין מזוהמת, אי התקנת שילוט וגידור כנדרש וכניסת עובדים שאינם מורשים לאתר. חידוש הרישיון מותנה במבחן מקצועי. 
 4. שלילת רישיון מפקח אסבסט פריך ל- 6 חודשים בשל כשלים: ביצוע העבודה בזמן שהמפגע עדיין קיים באתר לאורך זמן והפסולת מפונה באופן לא תקין.
 5. שלילת רישיון קבלן ומפקח אסבסט פריך לחודש בשל התרשלות: עובדיו דפקו בפטישים על טיח המבנה בניסיונם להסיר את האסבסט ועל רצפת המבנה נמצאו שברים רבים. אתר העבודה, בלב אזור מגורים, לא היה מנוהל כנדרש והעובדים לא נקטו באמצעי הבטיחות הדרושים.
 6. שלילת רישיון עוסק באסבסט ל- 4 חודשים בשל הפרות בעבודות שביצע בקצרין, בעפולה ובגזר. העוסק ניסה לחסוך בזמן ובמשאבים על חשבון ההקפדה על ההנחיות.
 7. שלילת רישיון עוסק באסבסט ל- 3 חודשים בשל עבודה בניגוד לתנאי ההיתר במסגרת פירוק אסבסט בשדה התעופה האזרחי שדה דב. העוסק לא פינה את תכולת המבנים שגגותיהם פורקו, שבר לוחות ומוצרי אסבסט רבים וגרם לזיהום האתר עקב שחרור סיבי אסבסט. חידוש הרישיון מותנה במבחן מקצועי.
 8. התראה לעוסק באסבסט באזור ראשון לציון, שתרם בהתנהלותו לביצוע עבודה ללא היתר כנדרש בחוק על ידי קבלן שאינו מורשה.

מה הסכנה באסבסט?

האסבסט הוכח כמסרטן בבני אדם. חדירה של סיבי אסבסט למערכת הנשימה עלולה לגרום למחלות קשות שאינן ניתנות לריפוי המופיעות תקופה ארוכה לאחר החשיפה הראשונית.

אך מכיוון שהאסבסט מסוכן רק כאשר הוא מפורר, אין מניעה מלשהות במבנים עם אסבסט-צמנט במצב תקין. כל עוד האסבסט לא מתפורר ולא מתבצעת עבודה הגורמת להתפוררות החומר ולפיזורו באוויר, לא נשקפת סכנה לבריאות.

כיצד לבחור קבלן אסבסט? מרשם העוסקים באסבסט

החוק מגדיר באיזה מקרים יש להיעזר באיש מקצוע מורשה לטיפול באסבסט. המשרד להגנת הסביבה מפרסם מאגר של אנשי מקצוע בתחום האסבסט, בו ניתן לחפש אנשי מקצוע לכל סוגי עבודות האסבסט.

הצעדים שננקטים כנגד העוסקים באסבסט, כמו התראות ושלילת רישיון, מעודכנים במרשם העוסקים באסבסט. 

התייחסויות

השרה להגנת הסביבה , ח"כ גילה גמליאל: ״אני רואה חשיבות גדולה בטיפול בתחום האסבסט, שהמודעות כלפיו עלתה בשנים האחרונות. אני בוחנת השקעות נוספות כדי למגר את הימצאות האסבסט, כדי לשמור על הבריאות של כולנו״.

רעות רבי, מנהלת אגף אסבסט ורישוי כימיקלים במשרד להגנ"ס: "אנחנו שמים דגש מיוחד על אכיפה של אופן ביצוע עבודות להסרת אסבסט ונקטנו בצעדים משמעותיים בשנתיים האחרונות כנגד יותר מ-25 קבלנים, מפקחים ודוגמים. חשוב שהציבור יקפיד להזמין עוסק אסבסט מורשה, ויבדוק במרשם העוסקים אם יש לו הפרות, וייקח אותן בחשבון".

----------

מסמכים רלוונטיים:

להמשך קריאת הכתבה המלאה