12 רשויות מקומיות ישתתפו במאיץ היערכות לשינוי אקלים
משרד האנרגיה פרסם את רשימת 12 הרשויות המקומיות שיזכו ממנו לסיוע בכדי לגבש וליישם תוכנית להיערכות לשינוי האקלים
  • מאת: מערכת infospot
  • פורסם בתאריך: 09/12/2020

משרד האנרגיה הכריז על 12 רשויות מקומיות שנבחרו לקבל ממנו ייעוץ ותקציב לצורך היערכות לשינוי אקלים וקידום 'אנרגיה מקיימת'. התמיכה תסייע לרשויות להתמודד עם אירועי קיצון הנובעים ממשבר האקלים וליישם פעולות תומכות כגון: ייצור חשמל מאנרגיה מתחדשת, פריסת נקודות טעינה לרכבים חשמליים, סלילת שבילי אופניים ועוד.

לפי התכנון, בשלב הראשון הרשויות ימפו את תופעות שינויי האקלים ופליטות גזי החממה בשטחן. לאחר מכן הם יגבשו בעזרת צוות מומחים מקצועי תוכניות פעולה, מתוך שאיפה להגיע ל-30% ייצור אנרגיה מתחדשת עד 2030 בהתאם לחזון משרד האנרגיה.


כתבות רלוונטיות:

  1. התוכנית הלאומית להתייעלות אנרגטית, 26.11.2020
  2. משרד האנרגיה מעגן את יעד האנרגיות המתחדשות, 25.10.2020
  3. משנת 2030 מבני מגורים עד 5 קומות יהיו מאופסי אנרגיה, 21.10.2020
  4. מאות עסקים נוספים יחויבו בהגשת סקר התייעלות אנרגטית, 25.02.2019
  5. מידע נוסף על שינוי אקליםinfospot

הרשויות הזוכות והצעדים שימומנו

משמעות תוכנית הסיוע החדשה היא העברת סמכויות ואחריות בתחום שינוי האקלים מהשלטון המרכזי (משרדי ממשלה) לשלטון המקומי (רשויות מקומיות). בעזרת המומחים, הרשויות הנבחרות צפויות לגבש את תוכניות ההיערכות שלהן לשינוי אקלים במשך שנה, ולאחר מכן להשתמש בתקציבים שיקבלו ממשרד האנרגיה החל מהשנה הבאה לטובת יישום התוכניות.

בין היתר, הרשויות צפויות להשקיע בהתקנת פאנלים סולריים על מבני ציבור ומשקי בית פרטיים, התייעלות באנרגיה בתשתיות העירוניות, הצללת רחובות, סלילת שבילי אופניים, הקמת עמדות טעינה לכלי רכב חשמלי ונטיעת עצים.

לפי משרד האנרגיה, התוכניות יסייעו לרשויות להתמודד עם אירועי קיצון הנובעים ממשבר האקלים ויפחיתו משמעותית את העלויות הנדרשות להתמודדות עם אירועי קיצון בזמן אמת. עוד צפויות התוכניות לשפר את איכות תושבי הרשויות הנבחרות ולהגדיל את הכנסותיהן.

הרשויות הזוכות הן: נתניה, ירושלים, אשדוד, לוד, אשכול רשויות המפרץ, אשכול השרון, מועצה אזורית חוף הכרמל, חולון, רעננה, חיפה, בית שמש וכפר סבא. אליהן מצטרפים העיר שדרות ויישובי עוטף עזה בשל תקציב שהוקצה להם במסגרת "התוכנית לחיזוק החוסן האזרחי בשדרות וביישובי עוטף עזה לשנים 2021-2022".

איפוס צריכת החשמל ברשויות מקומיות – 80% עד 2030

תוכנית הסיוע הנ"ל לרשויות נבחרות, היא רק חלק ממהלך ממשלתי של היערכות לשינוי האקלים וצמצום פליטת גזי החממה בישראל. בשבוע שעבר דיווחנו כי משרד האנרגיה פרסם תוכנית לאומית להתייעלות אנרגטית שכללה יעד לאיפוס צריכת החשמל ברשויות המקומיות - 25% עד לשנת 2025 ו-80% עד לשנת 2030.

כדי להשיג את היעד מתוכננים הצעדים הבאים: התקנה של מערכות חכמות לבקרה, ניהול וניתוח של צריכת האנרגיה במטרה לקדם צעדי התייעלות, בידוד המעטפת של מבני הרשות, התקנה או שדרוג של מערכות אנרגיה, כולל מערכות מיזוג ומערכות תאורת פנים וחוץ, וכן התקנת מערכות PV לייצור חשמל באנרגיות מתחדשות.

---

מסמכים רלוונטיים:

להמשך קריאת הכתבה המלאה