800 טונות קרקע מזוהמת פונו עקב דליפה דלק מצנרת קצא"א
שלשום התרחש אירוע דליפת דלק באזור חוף אשקלון מצנרת של קצא"א, בעקבותיו פונו 800 טונות של קרקע מזוהמת מהאזור. המשטרה הירוקה פתחה בחקירה פלילית
  • מאת: מערכת infospot
  • פורסם בתאריך: 31/8/2021

שלשום התרחשה דליפת דלק מצנרת של קצא"א ליד מושב משען, סמוך לאשקלון. בעקבות דליפת הדלק הוחלף קו הדלק שדלף, נשאבה כמות גדולה מהצינור ופונו כ-800 טונות קרקע מזוהמת שהשתרעו על שטח של כ-3 דונם.

הדליפה התגלתה על ידי מוקד הבקרה של קצא"א. סיירים מטעם החברה נשלחו למקום כדי לאתר את נקודת הדליפה, במקביל לכונני המשרד להגנ"ס ואיגוד ערים אשקלון שהגיעו למקום והנחו את קצא"א לפנות את הקרקע המזוהמת.

בעקבות האירוע נפתחה חקירה פלילית של המשטרה הירוקה נגד החברה. אין נפגעים מהאירוע.

נראה שהתזמון של דליפת הדלק הנוכחית רגישה במיוחד עבור החברה הממשלתית קצא"א בשל סוגיית הרחבת הפעילות המתוכננת במסוף אילת של קצא"א בעקבות ההסכם לשינוע נפט מאיחוד האמירויות. הארגונים הירוקים והמשרד להגנ"ס מתנגדים להרחבת הפעילות באילת ומתריעים מפוטנציאל הנזק שייגרם לשונית האלמוגים במקרה של תקלה, והירוקים הגישו עתירה לבג"ץ בנושא.

סרטון: טיפול בדליפת דלק צנרת קצא"א ליד אשקלון


כתבות רלוונטיות:

  1. המשרד להגנ"ס מעכב את היערכות קצא"א באילת, 27.7.2021
  2. קצא"א: הסיכוי לדליפת נפט חמורה נמוכה מאוד, 21.7.2021
  3. עתירה נגד קצא"א בגין ההסכם להובלת נפט, 05.5.2021
  4. גמליאל: "התוכנית של קצא"א נוגדת את שלנו, 03.5.2021
  5. למידע נוסף על זיהום אוויר | infospot

תקלות קורות. תקלה דומה באילת יכולה להיות הרסנית

השרה להגנ"ס, תמר זנדברג, הגיעה אמש למקום האירוע יחד עם אנשי מקצוע נוספים מהמשרד, זאת במטרה לבחון את הנזק מקרוב.

השרה התייחסה לאירוע ואמרה כי שינוע נפט גולמי בסמיכות לאוכלוסייה בלב המדינה יכול להיות מסוכן ומזיק וכי הדליפה מוכיחה שתקלות קורות. השרה הוסיפה כי הנזק מהדליפה היה יכול להיות בלתי הפיך אם היה מתרחש סמוך לשונית האלמוגים באילת.

בכך השרה העלתה מחדש לסדר היום את ההסכם השנוי במחלוקת בין קצא"א לחברה MED-RED מאיחוד האמירויות במסגרתו ישונע נפט מאיחוד האמירויות דרך ישראל לאירופה. המתנגדים להסכם, ובראשם המשרד להגנ"ס והארגונים הירוקים, טוענים כי קיים סיכון ממשי לדליפות שיפגעו קשות בשונית האלמוגים הייחודית באילת ובכלכלת העיר.

ארגוני הסביבה הגישו עתירה כנגד המדינה וחברת קצא"א בגין הרחבת הפעילות במסוף קצא"א אילת, בשל פוטנציאל הנזק שעלול להיגרם לשונית האלמוגים במקרה של תקלה. כאשר חלק מהדיון עוסק בהסתברות לתקלה – וכעת אירוע הדליפה, אף על פי שהוא לא באילת, ממחיש את הנושא.

בתוך כך, לאחרונה דחה המשרד להגנ"ס את סקר הסיכונים שהגישה לו קצא"א והודיע שהוא מעכב את בחינת היערכות החברה להגדלת הפעילות במסוף אילת עד שיתקיים דיון בממשלה בדבר יישום ההסכם עם חברת RED-MED.

לדברי המשרד, הוא מצא פערים רבים בין ההנחיות שניתנו לקצא"א לביצוע הסקר ובין התוצאה בפועל. בין היתר: הליך זיהוי הסיכונים בסקר לא בוצע כנדרש, לא אושרו תרחישי הקיצון, לא הוגש מודל פיזור שמן בים ולא בוצעו ישיבות עם בעלי העניין במפרץ אילת.

התייחסויות

חברת קצא"א: "אתמול בשעות הערב, במסגרת הפעילות השוטפת של קצא״א, זיהה חדר הבקרה באמצעים טכנולוגיים, דליפה בכמות קטנה בשטח פתוח בקו לחיפה, שבסמוך למושב משען. על פי הנהלים, מיד עם היוודע הדבר, הופסקה ההזרמה בצינור באופן מידי. כמות קטנה של דלק שדלפה נשאבה והחברה פועלת לניקוי הקרקע. קצא״א עדכנה את כלל הגורמים הרלוונטיים, ובהם המשרד להגנת הסביבה".

השרה להגנת הסביבה, תמר זנדברג: "מדובר באירוע חמור ביותר, שממחיש לנו שוב עד כמה מסוכנת ומזיקה עשויה להיות ההובלה של דלק פוסילי בלב מדינת ישראל. האירוע הזה מחדד שתקלות קורות, כל הזמן, ואסור בתכלית האיסור לאפשר לתקלות לקרות בסמיכות לאזורים רגישים, ביבשה או בים, כמו בסמוך לשונית אלמוגים בעלת חשיבות עולמית. נבחן את נסיבות האירוע, ונפעל בהליכי אכיפה מול החברה ככל שיידרש".

מנכ״לית איגוד ערים לאיכות הסביבה נפת אשקלון, מיטל אמיתי: ״אנו עוקבים בדאגה אחר האירוע בסמוך למושב משען, כרגע לא נשקפת סכנה לתושבים, אך יחד עם זאת אנו עם היד על הדופק לוודא את ממדי הפגיעה בסביבה, ולמנוע כל פגיעה אפשרית בתושבים כתוצאה מהאירוע. אנו פועלים מול חברת קצא״א לדאוג לכך שכלל המתקנים כולל צינורות תת קרקעיים שנמצאים תחת אחריותם, עוברים טיפול תקופתי ומוחלפים בחדשים בעת הצורך, וזאת על מנת למנוע הישנות של אירועים כמו זה שקרה הלילה. כעת מתבצעת חקירה להבין את הסיבות לדליפה ובדיקת כלל ההשפעות כתוצאה מהאירוע״.

אדם טבע ודין: "ארוע דליפת הדלק בחוף אשקלון הוא עדות קשה נוספת לסכנות הכרוכות בפעילות קצא"א והרחבת הפעילות שלה על מדינת ישראל. ככל שיזרום יותר ויותר נפט וככל שיעברו יותר ויותר מכליות בנמל אילת ואשקלון לרווחת קצא"א ככה יש יותר סיכוי לדליפות כאלו וחמורות בהרבה. אנו שמחים כי הממשלה נענתה לעתירתנו וסוף סוף בוחנת בעיניים מקצועיות את ההסכם. אך עם זאת, הבחינה אינה מספקת ועל המדינה להחליט על ביטול ההסכם ולבחון בכלל את השימוש בדלקים במשק הישראלי."
 


ספקים לטיפול בזיהום קרקע:

חברה איש קשר טלפון מייל
LDD ד"ר רפי מנדלבאום 072-3712254 Ldd@infospot.co.il
ורידיס דורון בכר 054-9360419 verisoil@infospot.co.il
קומפוסטאור ליאת גרוס 072-3719906 compost@infospot.co.il
איזיטופ טל אביטוב 072-3712248 easytop@infospot.co.il
גרינסויל סתיו אמרוסי 054-9360575 greensoil@infospot.co.il
לאינדקס הספקים>>