מחדל: מאות חיילים נחשפו לשפכים שלא טופלו כראוי בבסיס צבאי
המשטרה הירוקה זיהתה סתימות ושברים במערכת הולכת השפכים שגרמו לגלישת מי הביוב אל ערוץ הנחל הסמוך
  • מאת: מערכת infospot
  • פורסם בתאריך: 25/7/2019

מאות חיילים נחשפו לשפכים שהוזרמו לשטח פתוח במחנה חטיבת כפיר (בקעות) במקום לבריכות המט"ש שנמצאו ריקות ויבשות ולא נראה כל סימן כי הגיעו אליהן שפכים בחודשים האחרונים, כך מדווח המשרד להגנת הסביבה. המחנה הצבאי המדובר ממוקם בבקעת הירדן.

לדברי המשרד, המשטרה הירוקה, במהלך סיור שערכה, זיהתה סתימות ושברים במערכת הולכת השפכים של המחנות שגרמו לגלישת מי הביוב אל ערוץ הנחל הסמוך, ונשלחה דרישה להפסקת והסרת המפגע.

המשרד מוסיף כי רק לאחר שליחת מכתב התראה והתערבות המשטרה הירוקה מערכת השפכים חזרה לפעול באופן תקין ובריכות המט"ש החלו להתמלא, לאחר שככל הנראה לא הגיעו אליהן שפכים במשך תקופה ארוכה.


כתבות רלוונטיות לנושא:

  1. מבקר המדינה: רק כ-30% מבסיסי צה"ל חוברו לביוב, 12.05.2019
  2. למועצות האזוריות נמאס לשלם קנסות כי צה"ל לא מפריד פסולת, 5.12.2018
  3. 100 בסיסי צה"ל לא מחוברים לביוב ומזהמים את הקרקע, 19.06.2017
  4. צה"ל ממשיך להתחמק מאכיפה סביבתית, 07.03.2016
  5. זיהום קרקע | infospot

רק כ-30% מהבסיסים הצבאיים חוברו לביוב

נזכיר כי רק לאחרונה, מבקר המדינה מתח ביקורת על מערכת הביטחון על אי יישום החלטת הממשלה, מחודש יוני 2010, לחיבור מחנות צה"ל לתשתיות ביוב, וכי רק כ-30% מהבסיסים חוברו לביוב.

מדוח המבקר עלה, כי חיבור מחנות צה"ל לתשתיות ביוב בוצע באופן חלקי בלבד וחיבור הבסיסים לתשתיות ביוב צפויה להימשך עוד שנים רבות. משהב"ט והמשרד להגנ"ס לא הקצו את הסכומים שנדרשו בהחלטת הממשלה, משהב"ט לא תיאם את חיבור המחנות עם המינהל לפיתוח תשתיות ביוב שברשות המים, ובשנים 2010 - 2015 חוברו לתשתיות ביוב רק כ-30% מהמחנות. כתוצאה מכך, הביוב בחלק ממחנות צה"ל ממשיך לחלחל למי התהום ולגרום לזיהום קרקע ולמפגעים סביבתיים ותברואתיים.

התייחסויות

מנהל המשטרה הירוקה, יוסי בר: "בזכות התערבותו של המשרד המפגע נחשף, טופל והוסר. נמשיך לערוך סיורים וביקורות במחנות צה"ל במטרה לגלות ולהסיר מפגעים, למען בריאות החיילים".


חברות ומעבדות לטיפול ובדיקה של שפכים תעשייתיים: