אילת, הרצליה וראשל"צ יאסרו שימוש בפלסטיק חד פעמי בחופי הים
מתכננות לקדם תיקון לחוק העזר העירוני במסגרתו ייאסר שימוש במוצרי פלסטיק חד פעמיים בחופים
  • מאת: מערכת infospot
  • פורסם בתאריך: 06/6/2019

עיריות אילת, הרצליה וראשון לציון החליטו להילחם בתופעת זיהום חופי הים בפלסטיק והודיעו כי הן מתכננות לקדם תיקון לחוק העזר העירוני במסגרתו ייאסר שימוש במוצרי פלסטיק חד פעמיים בחופי הים.

בכך הן מיישרות קו עם המגמה שמובילה כיום אירופה למלחמה בפלסטיק החד פעמי עם דגש על פלסטיק שמזהם את מקורות המים הטבעיים: הנחלים והים.

די לפלסטיק בים האדום

עיריית אילת יוצאת בקריאה "די לפלסטיק בים האדום", כחלק משמירה על משאבי הטבע של אילת ולצד פעולות הסברה, ניקיון ואכיפה לאורך החופים. בשיתוף פעולה עם מפעילי החופים ובהובלת היחידה האזורית לאיכות הסביבה בשיתוף עמותת הברים והמסעדות, תתבצענה פעולות הסברה בעסקים לאורך החופים, למניעת השימוש בקשי פלסטיק חד פעמיים.

בנוסף מתכננת העירייה לקדם תיקון לחוק העזר העירוני לאילת במסגרתו ייאסר שימוש במוצרי פלסטיק חד פעמיים בחופי הים, לרבות מכירה בפלסטיק בתחומי החופים.

בחג השבועות, במסגרת אירועי הביאנלה לאומנות המתקיימת זו השנה השמינית באילת, תיפתח תערוכה ייחודית של 40 אמנים מאילת ומהארץ "די לפלסטיק בים האדום". במקביל לפתיחת התערוכה יושק קמפיין עירוני, באמצעות מדיות חברתיות ושלטי חוצות, שמטרתו להגביר את מודעות התושבים והנופשים לנזק הרב הנגרם לשוניות האלמוגים, לדגים ולבעלי החיים הימיים כתוצאה מהגעת פלסטיק ומוצריו לים.

הקמפיין הוא שיתוף פעולה בין היחידה הסביבתית של עיריית אילת רשות הטבע והגנים, החברה להגנת הטבע, המשרד להגנת הסביבה, עמותת הסביבה ומתנדבים הפועלים לשמירה על ניקיון הים: we sea, מועדוני צלילה, ריף הדולפינים, המצפה התת ימי ועוד.

פתיחת התערוכה והשקת הקמפיין העירוני, שחלים ביום האוקיינוסים הבינלאומי, מהווים את יריית הפתיחה לתכנית כוללת, שתחל לפעול באילת בחודש אוקטובר, בתמיכת הנשיונל ג'יאוגרפיק העולמי, שהעביר 62 אלף $ במטרה למנוע הגעת פלסטיק ומוצריו לים, זאת לצד פעולת החקיקה והמשך פעולות ההסברה, הניקיון והאכיפה.


כתבות רלוונטיות לנושא:

  1. השינוע של פסולת פלסטיק בין מדינות יפוקח ויוגבל, 14.05.2019
  2. האיחוד האירופי אישר הפחתת השימוש בפלסטיק חד פעמי, 31.03.2019
  3. נורבגיה מציעה להוסיף את פסולת הפלסטיק לאמנת באזל, 12.08.2018
  4. אירופה נלחמת בפסולת פלסטיק. כיצד זה ישפיע על ישראל? 06.08.2018
  5. מידע נוסף על פסולת עירונית ביתית | infospot

הרצליה - עיר ללא פלסטיק

גם ראש עיריית הרצליה, משה פדלון, הודיע כי הוא פועל לקדם הצעת חוק עזר עירונית שתאסור על הכנסת שקיות ניילון וכלים חד פעמיים לחופי הים של הרצליה. על פי ההצעה, הבאים לחופי הים בהרצליה לא יוכלו להכניס שקיות ניילון וכלים חד פעמיים העשויים מפלסטיק. כך יצטמצם השימוש בפלסטיק וגם תימנע היסחפות של ניילון ומוצרי פלסטיק לים הפתוח ויימנע החשש שבעלי חיים ימיים יבלעו את הפלסטיק או יילכדו בתוכו.

צעד זה הוא חלק מהיותה של הרצליה "עיר ללא פלסטיק", מהלך שעליו הכריזה הרצליה בשנה שעברה, בשיתוף עם עמותת צלול, ונועד לצמצם את השימוש בפלסטיק. הפעילות לצמצום השימוש בפלסטיק היא חלק מפעילות עירונית שמבצעת עיריית הרצליה למען שיפור איכות החיים הסביבה, הכוללת בין השאר הגנה ושמירה על חופי הים והטבע העירוני, מיחזור פסולת, בנייה ירוקה והתייעלות אנרגטית עם תאורת לד חסכונית ברחבי העיר.

ראשל"צ – שמירה על חוף נקי

גם ראשל"צ מצטרפת למגמה. המשנה לראש עיריית ראשון לציון והמחזיק בתיק ים וחופים בעיריית ראשל"צ, עידן מזרחי, הודיע  כי הוא יוזם הצעת חוק עזר עירוני חדש אשר תאסור הכנסת שקיות פלסטיק וכלים חד פעמיים לחוף כך שנוכל לשמור על חוף נקי יותר ונמנע את הפגיעה בבעלי החיים.

התייחסויות

מנהל היחידה האזורית לאיכות הסביבה בעיריית אילת, אסף אדמון: "מוצרי פלסטיק חד פעמיים מתפרקים ביבשה ובים לחלקיקים בגדלים שונים ובכך פוגעים בבעלי חיים ימיים ויבשתיים הטועים לזהות את הפלסטיק כמזון או לחילופין מסתבכים בו ומתים כתוצאה מחנק או מפגיעה פנימית. בנוסף, מוצרי פלסטיק חד פעמיים מהווים מפגע חזותי לאורך החופים, בציפה על פני הים, ובשקיעה על קרקעיתו, זו הסיבה שבעידודו של ראש העירייה, מאיר יצחק הלוי, פועלת העירייה  לקדם תיקון לחוק לפיו ייאסר שימוש בפלסטיק בחופים זאת לצד פעולות ניקיון של העירייה בחופים בשיתוף תנועות הנוער "שומרי המפרץ" ו"אילטבע" וצוללים מתנדבים ולצד פעולות הסברה ואכיפה".

ראש עיריית הרצליה, משה פדלון: "זהו מהלך חשוב ביותר למען הסביבה והדורות הבאים, החוק הזה הוא תרומתנו לסביבה נקייה ובריאה יותר, להפחתת נזקים סביבתיים שיפגעו בעולם שבו אנו וילדינו חיים. מתוקף תפקידי כסגן ומ"מ יו"ר השלטון המקומי, אפעל לכך שגם ערים נוספות יאמצו את ההצעה. כמו כן, כראש פורום ערי החוף אפעל לחקיקת חוק ברמה הלאומית בכנסת שיחייב את כל הרשויות לאכוף את החוק".


חברות לפינוי וטיפול בפסולת

חברה איש קשר טלפון דוא"ל
ורידיס ורידיס 072-3360696 Veridis@infospot.co.il
נגב אקולוגיה מאיה כהן 072-3712247 Negev@infospot.co.il
ק.מ.מ מחזור מאיר 072-3942967 Kmm@infospot.co.il
לאינדקס הספקים>>