"אנחנו לא מוכנים לשים שיקולים כלכליים לפני שיקולים של איכות חיים ואיכות סביבה"
אלקין הגיע לביקור בחברת 'אדמה מכתשים' ברמת חובב, שהשקיעה בעשור האחרון 1.4 מיליארד ₪ בטכנולוגיות סביבתיות, ושמע מדוע הנושא הסביבתי חשוב להם ומה הם עושים בתחום, ואיך הפעילות שלהם בסין פותחת דלתות לחברות הקלינטק הישראליות
  • מאת: מערכת infospot
  • פורסם בתאריך: 19/12/2017

השר להגנת הסביבה, ח"כ זאב אלקין, ונציגים מהמשרד להגנ"ס הגיעו לאחרונה לביקור במפעל 'אדמה מכתשים' במועצה התעשייתית נאות חובב על מנת להכיר מקרוב את ההישגים של המפעל בתחום איכות הסביבה וללמוד על שיתופי הפעולה של ענף הקלינטק הישראלי, דרך חברת אדמה, עם חברות סיניות. זאת כחלק מהמהלך שמקדם השר אלקין, לביסוס יצוא טכנולוגיות קליטנק ישראליות לסין ולמדינות נוספות.

למפגש הוזמנו נציגים של שלוש חברות המספקות שירותים לקבוצת אדמה להצגת הפרויקטים שבוצעו על ידם עבור החברה בישראל והרחבה על פעילותן בסין. חברת ""LDD המספקת שירותים בתחום הטיפול בזיהומי קרקע ומי תהום, חברת "א.ב.פ "שמתמחה בפתרונות לזיהום אוויר, וחברת "EPT" המתמחה בטיפול בשפכים תעשיתיים.

חברת אדמה מכתשים

חברת אדמה (מכתשים אגן לשעבר) עוסקת בפיתוח, ייצור ושיווק חומרים להגנת הצומח. החברה שהוקמה לפני למעלה מ-70 שנה פועלת כיום בשלושה אתרים בישראל – בנאות חובב, באר שבע ואשדוד. בשנת 2011 הצטרפה לקבוצת כמצ'יינה, תאגיד הכימיה הגדול בסין.

הנתונים של החברה מרשימים: מעסיקה 6,600 עובדים בעולם, מתוכם 1,200 עובדים בישראל. מוכרת ופועלת  בלמעלה מ-100 מדינות ברחבי העולם, אחד היצואנים הגדולים בישראל עם מחזור מכירות שנתי של כ-3.4 מיליארד דולר. בעשור האחרון השקיעה החברה 1.4 מיליארד ₪ בטכנולוגיות סביבתיות, כגון מתקנים לטיפול ביולוגי, מחמצנים תרמיים, מתקן להתפלת שפכים והשבתם כמי תהליך, התאמות להיתרי פליטה ועוד. לפני כשנה דיווחנו כי אדמה הייתה הראשונה ליישם במפעליה בישראל פרויקט רכב נקי.

מחויבות לסביבה כחלק מראיה עסקית

את המפגש פתח חן ליכטנשטיין, נשיא ומנכ"ל אדמה, שהסביר כי בעשור האחרון החברה עשתה שינוי חשיבה מהותי – לא עוד גישה של 'אנחנו ואתם' מול הרגולציה, אלא הטמעת יעדי הרגולציה כחלק מהגישה העסקית, ובעקבותיה תכנון והתקדמות מתואמים למטרה משותפת. "אנחנו לא מוכנים לשים שיקולים כלכליים לפני שיקולים של איכות חיים ואיכות סביבה. המשרד להגנ"ס מבין היטב את היכולות והצרכים של התעשייה, ומצליח באופן יסודי ומתמשך להביא לשיפור עמוק בחותם הסביבתי שלה".

ליכטנשטיין הוסיף, כי מרכז המו"פ הגלובלי של אדמה עומד להפתח באתר החברה שבנאות חובב, והוא צפוי לגדול בשנים הקרובות ולקלוט עשרות אנשי מחקר וכימיה. לדבריו, החברה משתפת פעולה עם הטכניון, אוניברסיטת בן גוריון ומוסדות אקדמיים נוספים להנגשת תחומי הכימיה והחקלאות, ולהכשרת מומחים ואנשי מקצוע.

אלי אברמוב, סמנכ"ל תפעול גלובלי באדמה, הוסיף כי לחברה מחויבות לסביבה כחלק מהראיה העסקית הכוללת. "Beyond compliance"" הוא לא רק צירוף מילים אצלנו. אנחנו מנסים לחשוב קדימה, לצפות את מה שיגיע בעתיד הקרוב והרחוק מבחינת טכנולוגיות חדשות, ולהיערך בהתאם".

לדבריו, ההסתכלות על הנושא הסביבתי נעשית בראיה רחבה, גם בשלבי הפיתוח: "אנו שמים דגש חזק על פיתוח של חומרים ידידותיים לסביבה. הדבר קיים בענפי התרופות והתמרוקים ואנחנו מכניסים את זה גם לאגרו-כימיה. בנוסף, כ-50% מעלות הפיתוח מוקדשת לטיפול בפסולת ובפליטות".

אברמוב ציין כי החברה הייתה הראשונה בישראל לעבור לאנרגיה נקיה של גז טבעי וקידמה הקמה של תחנות כוח מפעליות המופעלות בגז. תחנות הכח אמנם מספקות חשמל למפעלים נוספים אך אדמה אפשרה את הקמת תחנות הכח בכך שהתחייבה לטווח ארוך לרכוש מהן חשמל וקיטור. הקיטור מיוצר בתחנות הכח המפעליות בקוגנרציה, במקום ייצור בשריפת דלקים במצב הקודם.

אברמוב הוסיף כי הגישה של החברה מכוונת לשקיפות ופתיחות, וכוללת גם הידברות עם תושבים הגרים בסמיכות למפעליה. "זה לא תמיד קל, אבל אנחנו חושבים שהדבר הכרחי ומתמקדים בקיום שיח פתוח".

החיבור של אדמה לסין פותח דלתות לקלינטק הישראלי

לדברי ליכטנשטיין, מאז שהצטרפה אדמה לקבוצת התאגיד הסיני כמצ'יינה בשנת 2011, ההשקעות בחברה גדלו בצורה ניכרת, במטרה להיות מובילה עולמית. זאת, כאשר ההשקעות בתחום הגנ"ס גדלו במקביל.

"הפחתנו את החותם הסביבתי שלנו בעשור האחרון בסדרי גודל, והמטרה שלנו ליישם את אותם סטנדרטים גם במפעלי הקבוצה בסין. דרך החיבור עם כמצ'יינה אנחנו מהווים גשר בין ישראל לסין. אין הרבה חברות שמחוברות בצורה כזאת לתוך התעשייה בסין ובפרט האגרו-כימיה.

אנחנו לוקחים את היכולות הישראליות ומיישמים אותן על המפעלים המתקדמים שאנחנו בונים בסין. כך אנחנו גם מכניסים לסין את החברות והספקים הישראלים שעובדים איתנו. זאת בעוד שמפעלינו בישראל הם ליבת התפעול המתקדם של הקבוצה, ואנחנו מחויבים להמשיך להשקיע בישראל בשיפור מתמיד של הביצועים הסביבתיים".

אברמוב הוסיף, כי החברה מקדמת פרויקט רב שנתי להעלות את רמת הביצועים הסביבתיים במפעלי הקבוצה בכל עולם ובכלל זה גם בסין. פרויקט זה מתחבר לתוכנית החומש של הממשל הסיני בתחומי איכות סביבה. לדבריו, הסינים מעלים את סף הדרישות הסביבתיות מהתעשייה, ובחצי השנה האחרונה נסגרו מאות מפעלים בסין בגלל אי עמידה בתקני איכות סביבה.

אברמוב: "פיתחנו שת"פ עם חברת בלוסטאר Bluestar, שמקבוצת כמצ'יינה המספקת בין השאר שרותי תכנון ובניית מתקנים ומפעלים לתעשייה. כשהם צריכים פתרון לפליטות אוויר, שפכים או קרקע, אנחנו מחברים אליהם חברות קלינטק רלוונטיות מישראל. בדרך זו נסגרו כבר הסכמים עם חברות ישראליות לפרוייקטים שאינם קשורים לאלה של קבוצת אדמה. אנחנו רואים בגשר שאנו מסייעים ביצירתו פוטנציאל לפיתוח ענף יצוא חדש המבוסס על הקלינטק הישראלי."

השר להגנת הסביבה, ח"כ זאב אלקין סיכם: "אני מעריך ושמח לראות את ההשקעה באיכות סביבה במפעלים בארץ ושיפור הביצועים הסביבתיים שלכם יחד עם העזרה שלכם לקלינטק הישראלי להשתלב בשוק הסיני".

ספקים של אדמה | מישראל לסין

במסגרת הביקור, הציגו מספר חברות קלינטק פרויקטים שונים שביצעו עם חברת אדמה בישראל, והרחיבו גם על פעילותן בסין. ד"ר רפי מנדלבאום מנכ"לLDD , מקבוצת ניאופרם, המתמחה במתן שירותי ייעוץ מקצועי ופתרונות כוללים בתחום טיפול ושיקום קרקעות ומים מזוהמים, הציג פרויקט מעניין של שיקום מי תהום.

לדבריו, בשלב הראשון נדרש לזהות ולאתר את מוקדי הזיהום במטרה למקד את מאמצי השיקום. לשם כך בוצע סקר היסטורי נרחב וסקר גז קרקע פאסיבי שכלל התקנת מאות דוגמים פאסיביים בשטח המפעל. לאחר זיהוי של מוקדי הזיהום, אומצה גישה שתשלב בין הפחתת ריכוז המזהמים במקור יחד עם מניעת ההתפשטות מחוץ לאתר. השיקום המתוכנן יכלול שימוש במספר טכנולוגיות חדשניות.

בנוגע לסין, ד"ר מנדלבאום ציין, כי בסין נוצר חוב סביבתי משמעותי בעשורים האחרונים בשל הפיתוח הסביבתי המואץ ולכן יש כיום דרישה עצומה לטכנולוגיות סביבתיות. בהתאם, חברת LDD הודיעה על הקמת תצוגת קבע בבייג'ין ל-5 שנים בה תציג את יכולותיה לצד חברות קלינטק ישראליות נוספות. בכך תחשוף חברות ישראליות לדרישה הגוברת בסין לטכנולגיות חדשניות בתחום איכות הסביבה. 

איגור פאליי מנכ"ל חברת א.ב.פ הנדסת כימיה ואוורור, שעיקר עבודתה מתמקד בתכנון, ייצור והרכבת מערכות מתקדמות למניעת זיהום אוויר, מערכות יניקה, הפרדה וטיפול בגזים, חלקיקים, ריחות ורעש, סיפר כי דרך העבודה המשותפת עם אדמה, החברה נכנסה לשיתוף פעולה משלה עם חברת BlueStar הסינית, המציעה את הפתרונות של א.ב.פ ללקוחותיה כך שא.ב.פ היא מעין אגף איכות אוויר פנימי של BlueStar.

פרופסור חיים שיינדורף מחברת EPT הציג את השיפור הניכר שנעשה על פני שנים במפעל אדמה אגן בתחום הטיפול בשפכים. חברת EPT  לוותה את המפעל בכל השלבים של שיפור איכות השפכים בשני סדרי גודל, והמפעל עומד בתקנים המחמירים ביותר שהציב המשרד להגנת הסביבה. מעבר לכך, הוצב על ידי המפעל יעד ארוך טווח של  0 מזהמים בשפכים. מטרה זו תחייב שימוש בשיטות מתקדמות המפותחות כיום על ידי חברת EPT. עוד ציין פרופ' שיינדורף שאדמה יחודית בכך שהיא משקיעה משאבים גם במו"פ מתקדם לטיפול בשפכים.

---------

כתבות נוספות בנושא:

  1. ראיון עם השר להגנת הסביבה | ח"כ זאב אלקין, 12.12.2017
  2. משלחת ישראלית בסין על רקע השקעה של טריליון$ בקלינטק, 12.09.2017
  3. לראשונה בישראל: חברת אדמה תגביל כניסת רכבים מזהמים, 05.09.2016
  4. יו"ר חדש לאיגוד הכימיה, פרמצבטיקה ואיכ"ס בהתאחדות התעשיינים, 05.12.2016

ספקים לטיפול בזיהום קרקע:

חברה איש קשר טלפון מייל
LDD ד"ר רפי מנדלבאום 072-3712254 Ldd@infospot.co.il
WINDEX צח כהן 054-9360419 windex@infospot.co.il
קומפוסטאור ליאת גרוס 072-3719906 compost@infospot.co.il
איזיטופ טל אביטוב 072-3712248 easytop@infospot.co.il
לאינדקס הספקים>>