נפתחה חקירה פלילית סביבתית נגד קצא"א
בעקבות אירוע דליפת הדלק בחודש נובמבר האחרון נפתחה חקירה פלילית נגד החברה ונושאי המשרה בה
  • מאת: מערכת infospot
  • פורסם בתאריך: 21/3/2021

המשטרה הירוקה פתחה בחקירה פלילית נגד חברת קצא"א ונושאי המשרה בה עקב אירוע דליפת הדלק שאירע בנובמבר 2020 וגרם למפגעי ריח קשים במשך שעות רבות לתושבי אשקלון והסביבה.

מפגעי הריח נגרמו עקב דליפת שאריות דלק גולמי לגג המכל והתערבבותם עם מי גשמים. האירוע נמשך למעלה מיממה ומשרד הבריאות הנחה את הציבור לסגור חלונות ולהימנע מפעילות גופנית.

סרטון: דליפת מיכל הדלק בקצא"א אשקלון


כתבות רלוונטיות:

  1. ייצוגית נגד קצא"א: פגיעה בתושבי אשקלון, 11.2.2021
  2. מנכ"ל קצא"א: אני 20 שנה בחברה ולא היה אירוע כזה, 07.12.2020
  3. מפגעי ריח מדליפה במיכל של קצא"א, 29.11.20
  4. בכירי קצא"א יעמדו לדין בגין דליפת הנפט בשמורת עברונה, 28.10.2020
  5. למידע נוסף על זיהום אוויר | infospot

המשרד להגנ"ס ערך לחברה שימוע

בעקבות אירוע הדליפה החמור, המשרד להגנ"ס הזמין את ראשי חברת קצא"א לשימוע, במסגרתו הם השמיעו את טענותיהם והציגו מסמכים.

מסיכום השימוע עלה כי פעילות החברה גרמה לכאורה למפגע ריח חזק או בלתי סביר כמשמעותו בחוק למניעת מפגעים. עוד עלה כי החברה לא מילאה אחר תנאי רישיון העסק שבידיה במלואם, דבר המהווה עבירה לכאורה על הוראות חוק רישוי עסקים, וכן הפרה לכאורה את תנאי היתר הרעלים שבידה.

בעקבות כך החליט המשרד להגנ"ס להמליץ למשטרה הירוקה לפתוח בחקירה פלילית נגד קצא"א ונושאי המשרה בה, וכך נעשה.

תושבי אשקלון תבעו מקצא"א פיצוי של מאות מיליוני שקלים

לאחרונה דיווחנו כאן כי תושבי אשקלון הגישו תביעה ייצוגית נגד קצא"א. לפי הטענות בכתבי התביעה, לאורך השנים התרחשו אירועים חוזרים בחברת קצא"א אך היא לא יישמה את הלקחים ולא טיפלה בהם כראוי, זאת בניסיונה לחסוך בעלויות על חשבון תושבי אשקלון והסביבה.

על רקע זה, נטען בתביעה, התרחש אירוע דליפת הדלק בנובמבר האחרון, אף שקצא"א הייתה צריכה לנקוט באמצעי זהירות שלא נקטה בהם מראש, בהיותה מחזיקה של חומרים מסוכנים בשטחה. בשל האירוע תושבים רבים סבלו מקשיי נשימה, מחנק וריח חריף של אדי דלק במשך שעות. בתביעה נטען כי הם נחשפו כנראה לחומרים אורגניים נדיפים VOC's לרבות תרכובות מבוססות גופרית ו/או לחלקיקים נשימים עדינים 2.5PM.

בנוסף לכך, האירוע גרם לתושבים עוגמת נפש, חוסר נוחות וחרדה. לטענת אחד התובעים, האירוע גרם לו לחשוש כי הוא נחשף למזהמי אוויר מסרטנים אשר יוצרים פגיעה בריאותית בלתי הפיכה בו ובמשפחתו, והודעות האזהרה שפרסמו המשרד להגנ"ס ומשרד הבריאות אף הגבירו את חרדתו.

בהתאם לכך, בקשת הפיצוי המבוקשת ליחיד נעה בין 1,500-1,000 ₪. בסך הכול מבוקש פיצוי כולל בגובה של 195,000,000-100,000,000 ₪. לפי התביעה, הפיצוי נועד לכל מי שנחשף לזיהום האוויר ומטרדי הריח מהאירוע בחוות המיכלים של קצא"א בדרום אשקלון.

התייחסויות

מקצא״א נמסר: ״במסגרת פעילות שוטפת ובעקבות מזג האוויר הסוער והחריג שפקד את האזור ב- 26 בנובמבר, נפלטו ריחות מאחד המיכלים של החברה. האירוע טופל מיידית, במהירות וברציפות, על ידי צוותי החברה בשיתוף המשרד להגנת הסביבה. יש להדגיש כי הריחות אינם מהווים סכנה לבריאות הציבור.

קצא"א מחויבת לבטיחות וביטחון תושבי האזור בו היא פועלת ומשקיעה בנושא הבטיחות משאבים ואמצעים רבים. החברה מצוידת באמצעי בטיחות, מניעה ובקרה, מהחדישים ביותר בתחום, בהם גם מערכת מחשוב חדישה ומתקדמת, ועובדיה עוברים באופן תדיר הכשרות תקופתיות ותרגולים.

לפעילות קצא״א חשיבות אסטרטגית למשק האנרגיה, לתפקודו הרציף ולתושבי מדינת ישראל. החברה תמשיך בדיאלוג רציף ושיתוף פעולה מלא עם המשרד להגנת הסביבה והגורמים הרלוונטיים, ותמסור להם את עמדתה המנומקת.״

מיטל אמיתי, מנכ״לית איגוד ערים לאיכות הסביבה נפת אשקלון: ״אנו מברכים על ההחלטה לפתוח בחקירה פלילית כנגד חברת קצא״א בגין האירוע הסביבתי האחרון של החברה שאירע בסוף חודש נובמבר 2020. במסגרת אירוע סביבתי חריג זה, נפלטו אדי דלק רבים מחוות המכלים, אדי דלק אלו הורגשו ברחבי כל העיר ומחוצה לה, וגרמו לבחילות וכאבי ראש. האירוע שטופל בזמן התרחשותו על ידי צוות פקחי האיגוד, היה כ״כ חמור שהתושבים נתבקשו להסתגר בבתיהם, לסגור חלונות ולחכות להוראה של משרד הבריאות והגנת הסביבה כי ניתן לצאת מהבתים.

מחדלים אלה חייבים להפסק כאן ועכשיו, ואנו מקווים כי החקירה תביא להפסקת אירועים חמורים אלה ולשינוי בדרך ההתנהלות של קצא״א באופן העולה עם האינטרס הציבורי בשמירה על בריאות תושבי נפת אשקלון והסביבה".


ספקים מומלצים לטיפול בזיהום אוויר: