מפגעי ריח חריפים מדליפה במיכל דלק של קצא"א ליד אשקלון
דליפת דלק מגג מיכל דלק גולמי של חברת קצא"א הובילה למפגעי ריח חריפים באשקלון וסביבתה בחמישי האחרון
  • מאת: מערכת infospot
  • פורסם בתאריך: 29/11/2020

תלונות רבות של תושבי אשקלון, אשדוד והסביבה, על מפגעי ריח חריף של דלק, התקבלו ביום חמישי האחרון במוקדים של המשרד להגנת הסביבה ואיגוד ערים לאיכות הסביבה נפת אשקלון. בחלק מהתלונות דווח על בחילות, הקאות וכאבי ראש.

לאחר בירור נמצא כי מקור מפגע הריח בדליפה מאחד ממיכלי הדלק הגולמי בחוות הדלקים של החברה הממשלתית קצא"א, בסמוך לאשקלון.

במהלך הבוקר (של חמישי) הרשויות הנחו את תושבי האזור לסגור חלונות ולהימנע מפעילות גופנית מאומצת. בהמשך היום המפגע טופל אך תלונות המשיכו להגיע גם ביום שישי. בינתיים הדליפה טופלה והאזור חזר לשגרה.

המשרד להגנ"ס הודיע כי יזמן את מנהלי קצא"א לשימוע. איגוד ערים נפת אשקלון דורש מהמשרד להגנ"ס לפתוח בחקירה פלילית.


כתבות רלוונטיות:

  1. שימוע לקצא"א לבירור מפגעי ריח, 09.07.2017
  2. דליפת נפט מצינור בים ליד אשקלון, 01.11.2020
  3. בכירי קצא"א יעמדו לדין בגין דליפת הנפט בשמורת עברונה, 28/10/2020
  4. זיהום נחל צין: קנסות בסך 700 אלף ₪ לאחר 8 שנים, 07/07/2019
  5. קצא"א מסירה את מעטה החשאיות, 29.06.2017
  6. הוגדל מערך ניטור איכות האוויר סביב מתחם קצא"א באשקלון, 12.06.2017

דליפה ממיכל דלק

מדובר בדליפה ממיכל דלק גולמי אשר נפחו כ-100,000 קוב והוא נמצא בצידה הצפוני של חוות המיכלים של החברה, קרוב לאשקלון. על גג המיכל אותרו שאריות דלק גולמי מעורבבות עם מי גשמים, מה שככל הנראה יצר את מפגע הריח החריג.

כונני איגוד ערים לאיכות הסביבה נפת אשקלון, הוקפצו למקום האירוע, עלו לגג המיכל וחשו ריח חריף וסיווגו אותו בדרגה 6 עפ"י נוהל להגדרת מפגעי ריח (דרגת הריח המקסימאלית).

צוותי קצא"א וכוחות נוספים טיפלו בדליפה על ידי ניקוז הדלק מהמיכל והתזת קצף לצמצום תהליך האידוי. עם זאת, גם ביום שישי, יום לאחר האירוע, המשיכו להתקבל תלונות מתושבים באזור על מפגעי ריח קשים.

צו מנהלי, שימוע ודרישה לחקירה פלילית

בעקבות כך הודיע המשרד להגנ"ס על כוונתו להוציא צו מיידי לחברת קצא"א המורה על נקיטת צעדים מיידיים הכוללים שאיבת הדלק שדלף לגג המיכל וניקוי הגג משרידי דלק, הפסקת הזנת דלק למיכל והשבתתו מפעילות שוטפת עד לתיקונו ונקיטת אמצעים למניעת המשך אידוי הדלק.

חזרת מיכל הדלק לפעילות תותנה בקבלת דוח תקינות לאטימות המכל, לרבות הגג שאליו דלף החומר, וממצאי תחקיר כי התקלה טופלה באופן סופי, כך שתונח דעתו של המשרד שלא תתרחש שוב. כמו כן, המשרד הודיע כי יזמן את מנהלי החברה לשימוע.

בעקבות האירוע, איגוד ערים אשקלון ביקש מהמשרד להגנת הסביבה לפתוח חקירה פלילית על מנת למצות את הדין עם האחראים למקור המפגעים. עוד ביקש האיגוד כי המשרד יפעל בהקדם לעדכון תנאי רישיון העסק המיושנים של קצא"א על מנת להתאימם להיקף החשיפה הסביבתית הנשקפת מפעילותה לתושבי האזור.

מפגעי סביבה של קצא"א מהשנים האחרונות

חברת קצא"א (קו צינור נפט אילת אשקלון) נמצאה בכותרות בזמן האחרון, חלקן חיוביות וחלקן פחות.

בצד המסחרי חלה התפתחות היסטורית בעקבות הסכם השלום עם האמירויות, הודות לו דווח כי קצא"א תשנע נפט מאיחוד האמירוית באמצעות קווי הצנרת היבשתיים שלה בישראל. בעקבות הדיווח עמותת "צלול" הביעה חשש ממימוש התוכנית בנימוקים שישראל אינה ערוכה להתמודד עם אירועי שפך לים וכי הזמנים השתנו.

בהיבט הסביבתי, דיווחנו לפני כחודש כי 5 מבכירי החברה יעמדו לדין בכפוף לשימוע בגין אחריותם לדליפת הנפט מצינור של החברה בשמורת עברונה בשנת 2014.

לפני מספר שבועות דיווחנו כאן על אירוע דליפת נפט בהיקף קטן שאירע 3 ק"מ מקו החוף של אשקלון. הדליפה התרחשה מצינור של קצא"א המקשר בין חוות מיכלי הנפט שלה באשקלון לבין אוניות המובילות נפט.

הסיבה לדליפה אז הייתה ככל הנראה תקלה באביזר ניתוק החירום שבצינור. באירוע הסתיים בכך שצוות קצא"א אטם את הצינור וריסס חומר המיועד לפיזור ופירוק השמן בים. כמו כן, הושבת מתקן ההתפלה באשקלון כאמצעי זהירות.

התייחסויות

קצא"א: "במסגרת פעילות שוטפת ובעקבות מזג האוויר הסוער, נפלטו הבוקר ריחות לפרק זמן קצר מאחד המיכלים של החברה. האירוע הסתיים וטופל על ידי החברה בשיתוף המשרד להגנת הסביבה. יש להדגיש כי הריחות אינם מהווים סכנה לבריאות הציבור. קצא״א מחויבת לערכים של הגנת הסביבה ולתושבי האזור בתחום בו היא פועלת.״

השרה להגנ"ס, גילה גמליאל: "אנו רואים בחומרה את הפגיעה הקשה באיכות חיי התושבים בשל מפגעי ריח קשים שנובעים מפעילות חברת קצא"א. החברה הייתה אמורה אתמול (ה) להשלים את עבודות תיקון המכל, אך לא כך קרה. משרדי יוציא היום צו לחברה ולמנהליה, ובהתאם לתוצאות התחקיר של האירוע החמור המשרד להגנת הסביבה ינקוט בהליכי אכיפה נוספים אל מול החברה ומנהליה".

מנכ"לית איגוד ערים לאיכות הסביבה נפת אשקלון, מיטל אמיתי: "האירוע החמור היום מצביע על הצורך הדחוף להקנות לאיגוד ולרשויות המוסמכות כלי פיקוח מתאימים כדי שניתן יהיה לפקח בזמן אמת ולמנוע מטרדים סביבתיים מהסוג שהתרחש היום. הצוותים המקצועיים של האיגוד פעלו לאורך כל היום כדי לטפל במקור למטרד הריח".


ספקים מומלצים לטיפול בזיהום אוויר:

חברה איש קשר טלפון מייל
איירלאב - בדיקות אוויר אהוד רועה 054-9360352 airlab@infospot.co.il
לאינדקס הספקים>>