דליפת נפט מצינור בים ליד אשקלון
ביום שישי ארעה דליפת נפט בהיקף קטן מצינור נפט של קצא"א במרחק של 3 ק"מ מקו החוף של אשקלון. הדליפה טופלה. מתקן ההתפלה הסמוך השבית את פעילותו כאמצעי זהירות
  • מאת: מערכת infospot
  • פורסם בתאריך: 01/11/2020

החברה הממשלתית קצא"א (קו צינור נפט אילת אשקלון) נמצאת בכותרות בשבועות האחרונים, חלקן חיוביות, חלקן פחות.

בצד המסחרי חלה התפתחות היסטורית בעקבות הסכם השלום עם האמירויות - לפני שבועיים דווח כי קצא"א תשנע נפט מאיחוד האמירוית באמצעות קווי הצנרת היבשתיים שלה בישראל.

אך בהיבט הסביבתי, דיווחנו בשבוע שעבר כי 5 מבכירי החברה יעמדו לדין בכפוף לשימוע בגין אחריותם לדליפת הנפט מצינור של החברה בשמורת עברונה בשנת 2014.

הדיו טרם יבשה וכעת אנו מדווחים כי בבוקר יום שישי האחרון ארעה דליפת נפט לים ליד אשקלון, אמנם בקנה מידה קטן, מצינור של קצא"א המקשר בין חוות מכלי הנפט שלה באשקלון, לבין אוניות המובילות נפט. בעזרת צינור זה, הנקרא 'מקשר ימי', הספינות פורקות ומעמיסות נפט.

עמותת צלול מצביעה על פוטנציאל הנזק שהיה עלול לקרות אילו דליפת נפט דומה הייתה מתרחשת בקצה השני של צינור הנפט של קצא"א – במפרץ אילת וים סוף עם הסביבה הימית הייחודית למקום.


כתבות רלוונטיות:

  1. בכירי קצא"א יעמדו לדין בגין דליפת הנפט בשמורת עברונה, 28/10/2020
  2. זיהום נחל צין: קנסות בסך 700 אלף ₪ לאחר 8 שנים, 07/07/2019
  3. חצי מיליון ₪ קנסות לאוניות בגין זיהום הים בשמן, 04/08/2020
  4. כתם שמן אותר בנמל אשדוד ונחסם טרם הגעתו לים, 29/07/2018
  5. מידע נוסף על זיהום ים | infospot

תקלה באביזר הניתוק. מתקן ההתפלה הושבת כמשנה זהירות

ביום שישי לפנות בוקר דווח על דליפה מצינור המקשר הימי של קצא"א באשקלון במרחק של כ- 3 ק"מ מקו החוף. צוות של המשרד להגנת הסביבה שהגיע למקום יחד עם צוותי החירום של קצא"א, גילה דליפת נפט גולמי קל בכמות משוערת של מספר מטרים מעוקבים.

הסיבה לדליפה – ככל הנראה תקלה באביזר ניתוק החירום שבצינור. צוות קצא"א ביצע את אטימת הצינור והחל בטיפול בשפך באמצעות ריסוס חומר המיועד לפיזור ולפירוק השמן בים.

בהתייעצות עם המשרד להגנת הסביבה, משרד הבריאות הנחה את מתקן ההתפלה באשקלון להשבית את המתקן כאמצעי זהירות. המתקן ישוב לעבודה בהתאם להתפתחות בשטח.

המשרד להגנת הסביבה אומר כי יבדוק את נסיבות המקרה, ויוודא שקצא"א נוקטת בכל האמצעים למניעת מקרים דומים. חברת קצא"א הודיעה כי היא מתחקרת את האירוע על מנת למנוע הישנות מקרים דומים בעתיד.

עמותת צלול: תזכורת לסיכון שבהרחבת פעילותה של קצא"א

מאיה יעקבס, מנכ״לית צלול התייחסה לאירוע והזכירה כי אם כמות הנפט שדלפה היום באשקלון הייתה נשפכת במפרץ אילת, אלמוגי ים סוף היו נפגעים בצורה קשה.

נזכיר כי לצינור של קצא"א שתי נקודות קצה: אשקלון ואילת. כלומר, דליפה כמו זו שארעה באשקלון, עלולה להתרחש גם באילת, שם פוטנציאל הנזק לסביבה הימית גבוה יותר.

יעקבס גם התייחסה לתוכנית הרחבת פעילותה של קצא"א עם איחוד האמירויות ואמרה כי "הדליפה באשקלון היא תזכורת לכך שהמדינה מקדמת תכנית הרסנית לים תיכון ולים סוף, שצפויה להפוך חצי מדינה לצינור נפט, שעה שאינה ערוכה להתמודדות עם אירועי שפך לים ותוך התעלמות בוטה מכך שהזמנים השתנו. לכן, אסור לאשר את התכנית של קצאא שתיצור תנועת מכליות רבה בנפט באילת ובאשקלון."


חברות ומעבדות לטיפול ובדיקה של שפכים תעשייתיים:

חברה איש קשר טלפון דוא"ל
מיש שפכי תעשיה יוסי הלוי 072-3712250 Mish@infospot.co.il
בקטוכם רון שפריריי 054-9360426 Bacto@infospot.co.il
גרינסויל סתיו אמרוסי 054-9360575 greensoil@infospot.co.il
נגב אקולוגיה מאיה כהן 072-3712247 negev@infospot.co.il
לאינדקס הספקים>>