ייצוגית נגד קצא"א: פגיעה בתושבי אשקלון בגין דליפת מיכל דלק
דרישה לפיצוי של מאות מיליוני ₪ בתביעה ייצוגית שהגישו תושבי אשקלון בשם אלפי התושבים הגרים בסביבה שלטענתם נחשפו לזיהום אוויר ומטרדי ריח קשים באירוע דליפת דלק מקצא"א בנובמבר האחרון
  • מאת: מערכת infospot
  • פורסם בתאריך: 11/2/2021

2 תביעות ייצוגיות שככל הנראה יאוחדו לתביעה אחת הוגשו לבית המשפט בגין אירוע דליפת דלק בחברת קצא"א בנובמבר האחרון. נזכיר כי קצא"א היא חברה ממשלתית המחזיקה בצינור להובלת דלקים בין אילת לאשקלון, ומאשקלון לאשדוד ולמפרץ חיפה.

התובעים הם תושבי אשקלון שלדבריהם נחשפו לזיהום אוויר ולמטרדי ריח קשים בזמן האירוע, וכעת הם דורשים פיצוי של מאות מיליוני ₪ בגין פגיעה באוטונומיה ורשלנות בשם אלפי התושבים באשקלון והאזור שנפגעו מהאירוע.

כפי שדיווחנו בזמנו, אירוע הדליפה ממיכל הדלק החל ב-25.11.2020 לפנות בוקר והטיפול בו הסתיים כעבור למעלה מיממה. על גג המיכל אותרו שאריות דלק גולמי מעורבבות עם מי גשמים, דבר שככל הנראה גרם למטרדי הריח הקשים. עקב כך התקבלו תלונות רבות במוקד של עיריית אשקלון, ומשרד הבריאות הורה לתושבים לסגור חלונות ולהימנע מפעילות גופנית.

כל זאת מגיע על רקע קמפיין שמנהלים הארגונים הירוקים ובראשם עמותת 'צלול' כנגד ההחלטה להרחיב את פעילות קצא"א בעקבות שיתוף פעולה שנחתם עם מדינות המפרץ הפרסי.

סרטון: דליפת מיכל הדלק בקצא"א אשקלון


כתבות רלוונטיות:

  1. מנכ"ל קצא"א: אני 20 שנה בחברה ולא היה אירוע כזה, 07.12.2020
  2. מפגעי ריח מדליפה במיכל של קצא"א, 29.11.20
  3. שימוע לקצא"א לבירור מפגעי ריח, 09.07.2017
  4. דליפת נפט מצינור בים ליד אשקלון, 01.11.2020
  5. בכירי קצא"א יעמדו לדין בגין דליפת הנפט בשמורת עברונה, 28.10.2020
  6. למידע נוסף על זיהום אוויר | infospot

תושבי אשקלון תובעים מקצא"א פיצוי של מאות מיליוני שקלים

לפי הטענות בכתבי התביעה, לאורך השנים התרחשו אירועים חוזרים בחברת קצא"א אך היא לא יישמה את הלקחים ולא טיפלה בהם כראוי, זאת בניסיונה לחסוך בעלויות על חשבון תושבי אשקלון והסביבה.

על רקע זה, נטען בתביעה, התרחש אירוע דליפת הדלק בנובמבר האחרון, אף שקצא"א הייתה צריכה לנקוט באמצעי זהירות שלא נקטה בהם מראש, בהיותה מחזיקה של חומרים מסוכנים בשטחה. בשל האירוע תושבים רבים סבלו מקשיי נשימה, מחנק וריח חריף של אדי דלק במשך שעות. בתביעה נטען כי הם נחשפו כנראה לחומרים אורגניים נדיפים VOC's לרבות תרכובות מבוססות גופרית ו/או לחלקיקים נשימים עדינים 2.5PM.

בנוסף לכך, האירוע גרם לתושבים עוגמת נפש, חוסר נוחות וחרדה. לטענת אחד התובעים, האירוע גרם לו לחשוש כי הוא נחשף למזהמי אוויר מסרטנים אשר יוצרים פגיעה בריאותית בלתי הפיכה בו ובמשפחתו, והודעות האזהרה שפרסמו המשרד להגנ"ס ומשרד הבריאות אף הגבירו את חרדתו.

בהתאם לכך, בקשת הפיצוי המבוקשת ליחיד נעה בין 1,500-1,000 ₪. בסך הכול מבוקש פיצוי כולל בגובה של 195,000,000-100,000,000 ₪. לפי התביעה, הפיצוי נועד לכל מי שנחשף לזיהום האוויר ומטרדי הריח מהאירוע בחוות המיכלים של קצא"א בדרום אשקלון.

הפרת החוק והרישיון, רשלנות ופגיעה באוטונומיה

העבירות שבגינן נתבעת חברת קצא"א לפי כתבי התביעה הן רשלנות ופגיעה באוטונומיה, באיכות החיים ובזכות לנשום אוויר נקי. הפגיעה באוטונומיה ובאיכות החיים מתבטאת במקרה זה בחשיפה לא רצונית למפגעי ריח וזיהום אוויר, והרשלנות מתבטאת בכך שהחברה לא נקטה באמצעים הנדרשים למניעת זיהום אוויר ומטרדי ריח, לא הדריכה את עובדיה בדבר הדרכים שבהם מונעים נזקים אלה ובדבר האופן שבו יש לנהוג עם חומרים מסוכנים.

כמו כן, לפי התביעה קצא"א עברה על חוק אוויר נקי ופעלה בניגוד להוראות רישיון העסק, ובעיקר לא נהגה כפי שמצופה ממפעל שמחזיק חומ"ס, שכן החברה הייתה צריכה לצפות מראש את היתכנות האירוע שאכן התרחש לבסוף.

בשל כך, לפי התביעה, מגיע לנפגעים פיצוי כספי בהתאם לעיקרון "המזהם משלם", ועליו להיות גבוה על מנת להרתיע מפעלים אחרים מזיהום הסביבה ולגרום להם לנקוט באמצעי זהירות מראש.

אירוע הדליפה בקצא"א

האירוע המדובר החל כאמור ב-25.11.2020 לפנות בוקר. מדובר בדליפה ממיכל דלק גולמי אשר נפחו כ-100,000 קוב והוא נמצא בצידה הצפוני של חוות המיכלים של החברה, קרוב לאשקלון. על גג המיכל אותרו שאריות דלק גולמי מעורבבות עם מי גשמים, תמהיל שככל הנראה יצר את מפגע הריח החריג.

כונני "איגוד ערים לאיכות הסביבה נפת אשקלון" הוקפצו למקום, עלו לגג המיכל והריחו ריח חריף אשר סיווגו אותו בדרגה 6 ע"פ נוהל להגדרת מפגעי ריח (דרגת הריח המקסימלית).

צוותי קצא"א וכוחות נוספים טיפלו בדליפה על ידי ניקוז הדלק מהמיכל והתזת קצף לצמצום תהליך האידוי. עם זאת, גם יום לאחר האירוע המשיכו להתקבל תלונות מתושבים באזור על מפגעי ריח קשים.

בעקבות האירוע המשרד להגנ"ס הוציא צו לקצא"א שהורה על נקיטת צעדים מיידיים הכוללים שאיבת הדלק שדלף לגג המיכל וניקוי הגג משרידי דלק, הפסקת הזנת דלק למיכל והשבתתו מפעילות שוטפת עד לתיקונו ונקיטת אמצעים למניעת המשך אידוי הדלק.

כשבוע לאחר האירוע התקיימה ישיבה שדנה בו בוועדת הפנים והסביבה בכנסת ובה השמיעו את טענותיהם ראש עיריית אשקלון, מנכ"ל קצא"א, נציג המשרד להגנ"ס ועוד.

מספר תביעות נגד קצא"א בשנים האחרונות

לפני מספר חודשים דיווחנו כאן כי 5 מבכירי חברת קצא"א יעמדו לדין בכפוף לשימוע בגין אחריותם לדליפת הנפט בהיקף של כ-5 מיליון ליטר מצינור של החברה בשמורת עברונה ליד אילת בשנת 2014. דליפת הענק גרמה לזיהום קרקע ומי תהום ולפגיעה אקולוגית בחי ובצומח. עקב כך, נחתם הסכם פשרה בתביעה אזרחית (ללא קשר להעמדה לדין הפלילית), לפיו החברה תשלם 100 מיליון ₪ כפיצוי על זיהום השמורה. בתביעה לקחו חלק גופים ממשלתיים כמו המשרד להגנ"ס ורשות הטבע והגנים.

אירוע סביבתי נוסף בגינו מתנהלת תביעה נגד קצא"א וחברות נוספות הוא זיהום נחל צין ב-2  אירועים שונים שבהם נפגע צינור הובלת הדלק הסילוני של קצא"א בזמן עבודות שיפוץ בחודשים יוני וספטמבר 2011. לפני שנה וחצי דיווחנו כי בתיק זה נפסקו קנסות של 700,000 ₪ והמשפט נגד קצא"א ונושאי המשרה בה טרם הוכרע.

אירועים אלה מצטרפים לאירוע הדליפה מגג מיכל דלק בנובמבר האחרון, כאמור.

הירוקים נגד הרחבת פעילות קצא"א עם מדינות המפרץ הפרסי

לפני כחצי שנה דיווחנו כי בעקבות חתימת הסכמי השלום עם מדינות המפרץ הפרסי, חתמה קצא"א על הסכם להזרמת נפט בצינורות קצא"א מאילת לאשקלון. פעילות זו כרוכה בהרחבת מתקני קצא"א בשני האתרים (אילת ואשקלון).

הארגונים הירוקים ובראשם עמותת 'צלול' מוחים על הרחבת הפעילות המתוכננת של קצא"א ומנהלים קמפיין בנושא, במסגרתו התקיימה אמש הפגנה באילת.

לפי הודעה של צלול, קצא"א, משרדי האנרגיה ומשרד האוצר מקדמים תוכניות להפיכת נמל אילת למסוף ענק של נפט וגז נוזלי שיעביר נפט מהמפרץ הפרסי אל הים התיכון וגז מהים התיכון לאילת לצרכי ייצוא באמצעות מתקן הנזלה ובאמצעות צינור הנפט של קצא"א.

לדבריהם, מאות מכליות עם נפט יגיעו למפרץ אילת ומשם יישאב הנפט בצינור מיושן ולא מתוחזק, שעובר דרך הנגב והערבה, עד הים התיכון ובנוסף, צינור גז חדש ועצום שיונח לאורך הנגב והערבה עד אילת.

ב'צלול' טוענים כי ההסכם חושף את מפרץ אילת-עקבה, חופי סיני, הנגב ואת חופי הים התיכון לסכנה שמקורה בדליפה, תקלה או חבלה מכוונת, שבאזורנו הן עניין של זמן. אם "רק" 1% מתכולת המיכלית תזרום לים, היא תפגע קשה בחופים ושוניות האלמוגים באיזור. כך לפי הודעת העמותה.

---

מסמכים רלוונטיים:

  1. תביעה ייצוגית 1 נגד קצא"א, עו"ד ליאור להב
  2. תביעה ייצוגית 2 נגד קצא"א, עו"ד יוחי גבע

חברות ומעבדות לטיפול ובדיקה של שפכים תעשייתיים:

חברה איש קשר טלפון דוא"ל
מיש שפכי תעשיה יוסי הלוי 072-3712250 Mish@infospot.co.il
בקטוכם רון שפרירי  054-9360426 Bacto@infospot.co.il
גרינסויל סתיו אמרוסי 054-9360575 greensoil@infospot.co.il
נגב אקולוגיה מאיה כהן 072-3712247 negev@infospot.co.il
לאינדקס הספקים>>