בזן תקים עמדה לניפוק מימן לתחבורה
קבוצת בזן זכתה במענק משרד האנרגיה עבור הקמת תשתית לשיווק מימן לתחבורה. הטכנולוגיה שפותחה מאפשרת לייצר מימן בצורה בטוחה וזולה יותר, ביעילות של 95%
  • מאת: מערכת infospot
  • פורסם בתאריך: 03/1/2021

קבוצת בזן תקים עמדה לניפוק מימן לתחבורה, וכן מעבדה מוסמכת לביצוע אנליזות מימן, זאת לאחר שזכתה במענק של כ-1.3 מיליון ₪ ממשרד האנרגיה. עלות הפרויקט מוערכת ב-12 מיליון ₪.

לפי בזן, הפרויקט צפוי לשרת את התוכנית להחדיר רכבי דלק מימני לארץ כחלק מהניסיון ליצור תחבורה נקייה. באמצעות ייצור מימן בכמות ובאיכות טובה, ודחיסתו באופן שיאפשר לשנע אותו בצורה בטוחה לתחנות הדלק, בזן מקווה להקים לראשונה תשתית לשיווק מימן בארץ.

כל זאת בעוד ועדת המנכ"לים הבינמשרדית לגיבוש אסטרטגיה למפרץ חיפה והתעשייה באזור אמורה להגיש את מסקנותיה בעוד כחודשיים, כאשר אחד הנושאים העיקריים בהם היא עוסקת, הוא עתיד מתחם בז"ן.


כתבות רלוונטיות:

  1. ועדת המנכ"לים סיירה לראשונה במפרץ חיפה, 03.12.2020
  2. הוועדה שתקבע מדיניות ממשלתית למפרץ חיפה, 25.10.2020
  3. הסבב החמישי לתמיכה בטכנולוגיות קלינטק יוצא לדרך, 06.12.2020
  4. מענקים עד 75% לפיילוטים - טכנולוגיות קלינטק, 23.7.2020
  5. למידע נוסף על איכות הסביבה במפרץ חיפה infospot

שיתוף פעולה הוביל לפיתוח טכנולוגיה לייצור מימן ירוק

קבוצת בזן מעידה על עצמה כי היא יצרנית המימן הגדולה בישראל (עם יכולת לייצר עד 8 טון לשעה). במסגרת הפרויקט בזן תקים עמדה לניפוק מימן – ממנו ניתן יהיה לשנע אותו לצרכי תדלוק ו/או צרכים תעשייתיים.

בחודש יולי האחרון חתמה קבוצת בזן על הסכמים להשקעה ושיתוף פעולה אסטרטגיים עם המיזם H2PRO, במסגרתו פותחה טכנולוגיה ייחודית וחדשנית לייצור מימן ירוק שמקורו באנרגיה סולרית. 

לפי בזן, הטכנולוגיה הייחודית שפותחה מאפשרת ייצור מימן על ידי הפרדת מים למימן וחמצן, זאת במחיר נמוך מהותית מטכנולוגיות קיימות, ביעילות חסרת תקדים (95%) ובצורה בטוחה יותר. בזכות כך, לדברי החברה, שוק המימן לתחבורה בארץ צפוי לצמוח ולהיות בעל יכולת מסחרית.

החברה הוסיפה כי השימוש במימן ירוק מהווה נדבך מרכזי בתוכניות האיחוד האירופי ומדינות נוספות בדרך לכלכלה נטולת פחמן.

בתוך כך, היעד הראשון של הפרויקט יהיה לייצר מימן בטכנולוגיה החדשה עבור תחנת תדלוק מימנית ראשונה שתוקם בישראל.

לדברי שלומי בסון, משנה למנכ"ל בזן, "מדובר בבשורה אמיתית למשק האנרגיההידע והתשתיות הקיימים בקבוצת בזן חיוניים כדי להביא בסופו של יום מימן נקי שיגיע מהמפעלים שלנו עד לתחנת הדלק העתידיתהצעדים שבזן עושה כיום בתחום המימן הם חלק מהותי ממאמץ של מדינות מובילות אחרות והנושא הוגדר גם כאחד מהיעדים האסטרטגיים של סוכנות האנרגיה הבינלאומית (IEA). אני מברך על תמיכת משרד האנרגיה המהווה רוח גבית חשובה בעת הזו".  


ספקים מומלצים לטיפול בזיהום אוויר:

חברה איש קשר טלפון מייל
איירלאב - בדיקות אוויר אהוד רועה 054-9360352 airlab@infospot.co.il
לאינדקס הספקים>>