חברת גדיב מקבוצת בזן נקנסה ב-2.9 מיליון ₪
החברה נקנסה בשל דליפת חומרים מסוכנים שגרמו לזיהום ים וקרקע בשנת 2019
  • מאת: מערכת infospot
  • פורסם בתאריך: 13/6/2023

המשרד להגנת הסביבה הטיל קנס של 2,895,990 על חברת גדיב תעשיות פטרוכימיה מקבוצת בזן בשל הפרת תנאי רעלים שגרמה לזיהום ים וקרקע. הקנס הוטל בשל אירוע דליפה שהתרחש בינואר 2019 ובמהלכו דלפו ממסים אורגניים מצנרת תת-קרקעית של החברה במסוף הכימיקלים בנמל חיפה.

בעקבות חקירה שנפתחה נגד החברה התברר שהיא פעלה לכאורה ברשלנות והפרה את תנאי היתר הרעלים שקיבלה.


כתבות רלוונטיות:

  1. קנס 634,000 ₪ על בזן, 24.11.2020
  2. בזן מתקינה אמצעים להפחתת פליטות, 08.11.2020
  3. ועדה שתקבע את עתיד מפרץ חיפה והתעשייה באזור, 25.10.2020
  4. מנהלי בזן וגדיב זומנו לשימוע בשל המשך החריגות בבנזן, 31.01.2019
  5. כתב אישום נגד כרמל אולפינים, 11.7.2022
  6. מידע נוסף על מפרץ חיפה | infospot

המשרד להגנת הסביבה: "הזנחה פושעת ורשלנית"

כאמור המשרד להגנ"ס הודיע כי הטיל על גדיב קנס של כ-2.9 מיליון ₪. הקנס הוטל לאחר שבינואר 2019 איתרו פקחים של המשרד דליפה של חומרים מסוכנים לים התיכון באזור מסוף הכימיקלים הצפוני שבנמל חיפה. החומרים שדלפו נדגמו והממצאים העלו כי מדובר בממסים אורגניים נדיפים לרבות בנזן, המוכר כחומר מסרטן ודאי, טולואן וקסילן.

בשלב זה התעורר חשד שמקור הדליפה הוא מצנרת תת קרקעית של מפעל גדיב, הפועל במסוף הכימיקלים הצפוני ומייצר את החומרים הללו. בהמשך לכך בוצעו בדיקות לחץ בקווי הצנרת השייכים למפעל במסוף הכימיקלים ומפקחי המשרד להגנ"ס הורו לחברה לבצע חפירות במטרה לאתר את הכשל בצנרת.

בעקבות כך נחשפו שני חורים באחד מקווי הצנרת של המפעל. המשרד דרש מהחברה לתקן את הצינורות ולשקם את הסביבה שנפגעה, לרבות ניקוי הקרקע, ועד לימים אלה נמשך השיקום.

בחקירה פלילית שנפתחה בעקבות האירוע התברר שהוא התרחש בשל רשלנות בקיום תנאי היתר הרעלים. לדברי המשרד, הפרות אלה הן תוצאה של הזנחה פושעת ורשלנית של תחזוקת הצנרת שמוליכה חומרים מסוכנים ומזהמים.

היסטוריה של קנסות לקבוצת בז"ן

בעשור האחרון קבוצת בז"ן ספגה מספר עיצומים כספיים משמעותיים מהמשרד להגנת הסביבה. באחד המקרים, בנובמבר 2020, המשרד להגנת הסביבה הטיל על חברת גדיב קנס בסכום של כ-634,000 ₪ בגין הפרה של היתר הפליטה לאוויר. המשרד מצא שהחברה לא הקימה מתקן לטיפול בפליטות חומרים אורגניים נדיפים ופחמן חד-חמצני במועד שנקבע בהיתר.

בנוסף לכך, מאז 2015 נפתחו נגד הקבוצה 4 הליכים פליליים שבהם היא הורשעה בגין גרימת זיהום אוויר והפרות היתרי הפליטה, זיהום נחלים ועוד. בעקבות כך הוטלו עליה קנסות של יותר מ-2.7 מיליון ₪. לדברי המשרד להגנת הסביבה, גם בימים אלה הוא מנהל הליכים נגד חברות קבוצת בזן בגין עבירות סביבתיות נוספות.

התייחסויות

סמנכ"ל בכיר פיקוח ואכיפה של המשרד להגנת הסביבה, יצחק (בנדה) בן-דוד: "אירוע הזיהום הוא תוצאת רשלנות חמורה של המפעל, אשר סיכנה את בריאות הציבור ופגעה בסביבה ובים. המשרד לא יאפשר למפעלים מזהמים לזלזל בהוראות החוק ובדרישות המשרד, אשר נועדו למנוע מאירועים מסוג זה להתרחש. נמשיך לקדם את פינוי המפעלים הפטרוכימיים ממפרץ חיפה, בשיתוף הגורמים הרלוונטיים, ועד להשלמת הפינוי נפקח ונאכוף מול מפעלים מזהמים ככל שנדרש".


 ספקים מומלצים לטיפול בזיהום אוויר:

חברה איש קשר טלפון מייל
איירלאב - בדיקות אוויר אהוד רועה 054-9360352 airlab@infospot.co.il
חן בקרת אקלים שרון וסרשפרונג 072-3943015 hbakara@infospot.co.il
לאינדקס הספקים>>