עשרות אלפי ליטרים של דלק וחומרים מסוכנים נתפסו במשק חקלאי
המשטרה הירוקה וגורמים נוספים פשטו על שטח חקלאי במושב בית חנן שאחסן עשרות אלפי ליטרים של דלק וחומרים מסוכנים ללא רישיונות והיתרים ותוך סיכון הסביבה
  • מאת: מערכת infospot
  • פורסם בתאריך: 22/11/2023

במבצע אכיפה שהובילה המשטרה הירוקה של המשרד להגנת הסביבה בשיתוף גורמי אכיפה רבים, נערכה פשיטה על אתר אחסון פיראטי של דלקים וחומרים מסוכנים במושב בית חנן ליד נס ציונה.

גורמי האכיפה הגיעו למקום השבוע עם צו חיפוש מבית משפט לאחר ניהול חקירה סמויה. במקום אותרו מכלים רבים החשודים כמכילים עשרות אלפי ליטרים של חומרים מסוכנים ודלקים מסוגים שונים, אשר אוחסנו בתנאים לקויים ללא תשתיות מתאימות, זאת ללא היתר רעלים או רישיון עסק. המשרד להגנת הסביבה ציין כי הסיכון מהאתר התגבר עוד יותר בעת המלחמה מאחר שהוא נמצא בטווח שיגורי הרקטות.

מלבד המשטרה הירוקה ואנשי המשרד להגנת הסביבה, במבצע האכיפה השתתפו משטרת ישראל, נציגי מנהל הדלק והגז של משרד האנרגיה והתשתיות, נציגי שירותי כבאות והצלה, החברה המשלתית לשירותי איכות הסביבה וגופים נוספים.


כתבות רלוונטיות:

  1. אלפי טונות של חומרים מסוכנים פונו מאתר פיראטי, 30.1.2020
  2. מעל 100 טונות חומרים מסוכנים נתפסו בתוך לול, 6.5.2021
  3. התעלמו מצו פינוי החומ"ס וישלמו כפול, 20.7.2020
  4. פורסמה טיוטת תנאי היתר רעלים למכלי חומרים מסוכנים, 7.6.2020
  5. מידע נוסף על זיהום קרקע | Infospot

החקירה העלתה: שינוע דלק מהול לכל רחבי הארץ

במהלך החקירה הסמויה שניהלה המשטרה הירוקה נגד האתר הפיראטי, עלה כי מדי יום מגיעות למקום משאיות רבות ופורקות חומר מסוכן. לאחר מכן החומר נמהל בדלקים שונים ומועמס מחדש על המשאיות המובילות אותו לכל חלקי הארץ.

במהלך הפשיטה נמצאו בפועל מכלים עם שילוב של חומרים מסוכנים בתוכם. החברה הממשלתית לשירותי איכות הסביבה התלוותה לכוחות ונטלה דגימות בשטח. כמו כן, נדגמה קרקע החשודה כמזוהמת בדלק במספר מוקדים.

אנשי מנהל הדלק והגז, שהצטרפו לכוחות האכיפה, איתרו עשרות מכלי גז מפוזרים בשטח וביצעו פעולות אכיפה מטעמם, ובמקביל נציג שירותי כבאות והצלה בדק את ההיבטים הבטיחותיים. במקום אף אותר כלי נשק מאולתר. החשוד שנמצא באתר עוכב לחקירה ונפתחה חקירה משולבת של המשטרה הירוקה המשרד להגנת הסביבה ביחד עם משטרת ישראל ומנהל הגז.

לא חדש: אחסון חומרים מסוכנים בשטחים חקלאיים

בשנים האחרונות נתפסו חומרים מסוכנים בשטחים חקלאיים לא פעם. במקרה אחד נתפסו בתוך לול תרנגולות מעל 100 אלף טונה חומרים מסוכנים במושב ליד אשקלון, ללא תשתיות ואישורים מתאימים. בעקבות כך נפתחה חקירה פלילית נגד מספר מעורבים וחשוד אחד עוכב לחקירה. במקביל הוצא צו לפינוי הרעלים.

במקרה אחר נמצאו 3,000 קו"ב של פסולת מסוכנת שאוחסנה באופן פיראטי במשק במושב גבעתי, הממוקם בין אשדוד ויבנה. במהלך הסיור נמצאו אלפי מכלים שמהם נדף ריח חזק וחריף. עקב האחסון הלקוי של החומרים המסוכנים, בשל מצבם הפיזי של המכלים ושלוליות החומר שדלפו מהם, עלה חשד כי החומרים המסוכנים חדרו לקרקע, וגרמו לזיהום קרקע ומים. מצבור גדול נוסף של חומרים מסוכנים נמצא מאוחסן במשק חקלאי במושב גאליה, ליד רחובות.


חברות לטיפול בפסולת מסוכנת:

חברה איש קשר טלפון דוא"ל
טביב שמואל דניאל 072-3714440 Tabib@infospot.co.il
שרותי אקולוגיה דמיטרי נוביק 072-3712252 Ecologys@infospot.co.il
אלקון חיים שטיין 072-3290662 Elcon@infospot.co.il
ורידיס דורון בכר 072-3360696 Verisoil@infospot.co.il
ESC חנה אברבוך 072-3974695 esc@infospot.co.il
גרין סטרים יונתן כהן 072-3340287 greenstream@infospot.co.il
מיש שפכי תעשיה יוסי הלוי 072-3712250 Mish@infospot.co.il
GES שרגא גינזברג 054-6737379 shragag@ges.co.il
לאינדקס הספקים>>