עיריית כפר סבא תתקין מערכות לניטור איכות האוויר
בשלב ראשון המערכות יותקנו בחודש מרץ כפיילוט ב-6 מוקדים בשכונות המזרחיות ובמוקד נוסף בשכונות הירוקות
  • מאת: מערכת infospot
  • פורסם בתאריך: 12/2/2018

עיריית כפר סבא תתקין בקרוב מערכות מתקדמות לניטור איכות אוויר, זאת במסגרת הפעולות אותן מבצעת העירייה במאבק במפגעי הסביבה. בשלב ראשון המערכות יותקנו בחודש מרץ כפיילוט ב-6 מוקדים בשכונות המזרחיות ובמוקד נוסף בשכונות הירוקות. 

לדברי העירייה, ההחלטה על התקנת מערכות הניטור אוויר נובעת מהצורך לנטר בזמן אמת זיהום אוויר כתוצאה משריפות פסולת בלתי חוקיות בשטחים הסמוכים לעיר, זיהומים כתוצאה ממפעלים, כלי רכב ועוד.

מהלך זה, מוסיפה העירייה, מתווסף לצעדים נוספים אותם היא מובילה בתחומי החדשנות ומערכות עיר חכמה. רשת החיישנים תייצר ותנגיש מידע רב על המצב הסביבתי בשולי ובתוך השכונות הנדגמות בכפר סבא.

מערכת חיישנים חכמה

לדברי העירייה, מדובר במערכות המורכבות מחיישנים לניטור רציף של איכות האוויר הנמצאים בנקודת הבדיקה בשטח, ומעבירים את המידע שנאסף בזמן אמת לתוכנה המנתחת את הנתונים. לאחר קבלת הנתונים וניתוחם, מפיקה המערכת דוחות ובמקרי הצורך שולחת התראות. כלומר מדובר במערכת חכמה המפיקה מסקנות והמלצות לפעולה ולא רק נתונים. 

בשלב ראשון, החל מחודש מרץ, תנטר המערכת: פחמן חד חמצני ((CO, תרכובות אורגניות נדיפות וחלקיקים נשימים בגדלים 2.5 ו-10 מיקרון [PM. בשלב השני, בחודש מאי, יתווספו גם החומרים: אוזון (O3), חנקן דו חמצני (NO2), גופרית דו חמצנית  (SO2)ומימן גופרתי (H2S).

מערכות ניטור אוויר קטנות וחכמות

ליעד אורתר, יועץ מקצועי המלווה את הפרויקט, מסביר כי המקרה של כפר סבא הוא סנונית ראשונה במהפכת ניטור סביבתית. לדבריו, מערכת ניטור איכות האוויר הארצית מבוססת על כ- 150 תחנות נייחות שמרביתן בבעלות המדינה אשר דוגמות את האוויר באופן נקודתי במיקום הקבוע שלהם ולא נותנות מענה ספציפי לצרכים של כל רשות מקומית עם המפגעים הסביבתיים שמטרידים את תושביה.

לכן עיריית כפר סבא פורשת רשת של תחנות ניטור קטנות וזולות, שיהיו בשליטתה המלאה ויאפשרו לה לנטר ולאתר בזמן אמת מפגעים סביבתיים במרחב המקומי. אורתר מסכם: "מדובר במהפכה בדרך בה מנטרים זיהום אוויר בישראל, במקום מעט תחנות ניטור אוויר גדולות ויקרות, הרבה תחנות ניטור אוויר זעירות הפזורות באופן צפוף במרחב העירוני ונותנות תמונת מצב עדכנית למקבלי ההחלטות והתושבים."

התייחסויות

צביקה צרפתי, מ"מ וסגן ראש העיר: "עיריית כפר סבא שמה בראש מעייניה את נושאי הסביבה והקיימות, ופועלת בנחישות אל מול גורמי הממשלה לצמצום תופעת השריפות וזיהום האוויר לרווחת תושבי העיר. על אף הפעילות הרבה שנעשית אל מול גורמי המדינה הממונים על הטיפול בנושא, המפגעים טרם מוגרו ובחלקם אף החריפו. לכן, אנו מקדמים פעולות ייחודיות בזירה המקומית המהווים פתרון מידי לתלונות התושבים".

איתי צחר, מ"מ מנכ"ל העירייה: "אנו פועלים מזה תקופה ארוכה, בשיתוף עם תושבי העיר, לטיפול במפגעי זיהום אוויר שמרביתם נגרמים, לצערנו, מגורמים הנמצאים מחוץ לתחומי כפר סבא. בחרנו בכלי מתקדם ביותר לנטר בעיה זו בצורה רציפה שתאפשר לנו לאבחן את המצב באופן רציף ולהנגיש מידע זה לציבור. אנו מאמינים, כי צעד זה בו משולבים יוזמה, חדשנות ושקיפות יקדם את הטיפול העירוני בנושא מרכזי זה אשר לו השפעה על כלל תושבי העיר". 

--------

כתבות רלוונטיות לנושא:

  1. אפליקציה חדשה לאיכות האוויר בנאות חובב, 29.01.2018
  2. חדשנות קלינטק ישראלית: ניטור איכות אוויר דור 2, 31.07.2017
  3. הוגדל מערך ניטור איכות האוויר סביב מתחם קצא"א באשקלון, 12.06.2017
  4. השקעת עתק של 4,000,000 ₪ בשדרוג מערך ניטור אוויר בנאות חובב, 28.08.2016
  5. קשיים של ספק ניטור אוויר של המשרד להגנת הסביבה, 25.08.2016
  6. דיגום וניטור אוויר | infospot

ספקים מומלצים לטיפול בזיהום אוויר: