חדש: אפליקציה המציגה את איכות האוויר בזמן אמת
המשרד להגנת הסביבה משיק אפליקציה שמציגה מדד משוקלל של ריכוז 5 מזהמי אוויר שכיחים לפי מידע הנאסף מתחנות ניטור איכות האוויר בזמן אמת
  • מאת: מערכת infospot
  • פורסם בתאריך: 15/12/2019

המשרד להגנת הסביבה השיק אפליקציה חדשה המציגה נתוני איכות אוויר בזמן אמת בצורה של מדד איכות אוויר, על בסיס הנתונים המתקבלים מתחנות ניטור איכות האוויר הפרוסות ברחבי הארץ. מדד איכות האוויר מוצג בצורה ויזואלית, ידידותית וברורה, בקטגוריות של איכות אוויר ומסווג לפי: איכות אוויר גבוהה, בינונית, נמוכה ונמוכה מאוד. כרגע מדובר בגרסה ראשונית ניסיונית (גרסת בטא) של האפליקציה.

המדד משקלל בתוכו חמישה מזהמי אוויר שכיחים, כמקובל במדינות המפותחות: חלקיקי PM2.5, חלקיקי PM10, תחמוצות חנקן (NOX), גופרית דו-חמצנית  ((SO2, אוזון (3O) ופחמן חד-חמצני, כאשר המדד נקבע לפי המזהם שריכוזו הוא הגבוה ביותר.

המידע נאסף מתחנות ניטור איכות האוויר

בנוסף, ניתן גם לעקוב אחר ריכוזי מזהמי האוויר השונים הנמדדים במערך הניטור הארצי לפי קטגוריות המבוססות על ערכי הסביבה (תקן איכות אוויר) וגם לפי הריכוזים הנמדדים. במקרה של התרעה על מצב זיהום אוויר חריג וגבוה מאוד, היא תוצג באפליקציה עם המלצות לציבור ולאוכלוסיות רגישות.

המידע באפליקציה נאסף מתחנות הניטור של המשרד להגנת הסביבה, איגודי ערים, יחידות סביבתיות, חברת החשמל, מפעלי תעשייה (מפעלי ים המלח, נשר – רמלה, קצא"א), מחצבות ועוד.

חשוב לדעת שהמידע המוצג באפליקציה הוא גולמי, וללא בקרת נתונים - המתבצעת רק לאחר 72 שעות. נתוני המדידה לאחר בדיקה ותיקוף נמצאים בבסיס הנתונים באתר מרכז ניטור ארצי (מנ"א).

קישור להורדת האפליקציה עבור מערכת הפעלה אנדרואיד


כתבות רלוונטיות לנושא:

  1. לראשונה בישראל: מערכת ניטור אוויר עבור 90 סוגי מזהמים, 12.09.2019
  2. חדש: מפה דיגיטלית מציגה מידע על מפגעים סביבתיים, 20.01.2019
  3. הנחיות חדשות לדיווח נתוני ניטור רציף בארובות, 10.12.2018
  4. אפליקציה חדשה לאיכות האוויר בנאות חובב, 29.01.2018
  5. אפליקציה חדשה: מציגה את איכות האוויר במפרץ חיפה, 10.09.2017
  6. למידע נוסף על דיגום וניטור איכות אוויר | infospot

ספקים מומלצים לטיפול בזיהום אוויר: