לראשונה בישראל: במפרץ חיפה תותקן מערכת ניטור אוויר עבור 90 סוגי מזהמים
איגוד ערים מפרץ חיפה ישקיע 700 אלף ₪ במערכת שתנטר 60 מזהמים שלא כלולים בחוק ולא נוטרו באופן קבוע. בין השאר ינוטרו מזהמים שגורמים למפגעי ריח במטרה לזהות את מקור המפגעים
  • מאת: מערכת infospot
  • פורסם בתאריך: 12/9/2019

איגוד ערים מפרץ חיפה להגנת הסביבה מדווח כי החליט לרכוש מערכת ניטור איכות אוויר חדשה בעלות של 700 אלף ₪ באמצעותה ניתן יהיה להרחיב את המעקב אחר פליטת מזהמים ולנטר 60 סוגי מזהמים נוספים.

חוק אוויר נקי והתקנות הנלוות מגדירים ערכי איכות אוויר שהם ערכי סף לריכוז מזהמים באוויר עבור רשימה של 28 חומרים שונים. אלה גם החומרים שנוטרו עד היום במערכות של איגוד ערים מפרץ חיפה.

עם רכישת המערכת החדשה יצטרף האיגוד למספר מצומצם של מדינות  בארה"ב, בהן קליפורניה וטקסס, המודדות 60 גזים נוספים.


כתבות רלוונטיות לנושא:

  1. שריפת ענק במפעל שמן תעשיות במפרץ חיפה, 8.09.2019
  2. עודכן פורמט הדיווח השנתי להיתר פליטה לאוויר, 31.07.2019
  3. דרישה לפיצוי תושבי חיפה שחלו בסרטן מזיהום אוויר תעשייתי, 21.07.2019
  4. סקר סיכונים למפרץ חיפה: הסיכון כמקובל במדינות המערביות, 8.07.2019
  5. ירידה של 56% בפליטות חומרים אורגנים נדיפים במפרץ חיפה, 11.06.2019
  6. מידע נוסף על זיהום אוויר במפרץ חיפה | infospot

מערכת ניטור לזיהוי מזהמי ריח

מערכת הניטור החדשה תאפשר לזהות פליטת חומרים מזהמים שעד היום לא הייתה לאיגוד אינדיקציה לגביהם, כמו גם אפשרות לזהות מזהמי ריח באופן מוגבר, מזהמים המהווים מטרד משמעותי לתושבים.

הגזים החדשים שיינטר האיגוד קשורים לשתי קבוצות מזהמים עיקריות: גזים שיוצרים מטרדי ריח וגזים שמשפיעים על היווצרות אוזון קרקעי, גז הפוגע בבריאות ואשר נוצר באמצעות תגובות בין מזהמים אחרים באזורים חמים.

הרחבת הניטור נותנת בין היתר מענה לדו"ח מבקר המדינה על מפרץ חיפה, בנוגע לפער הקיים בין החומרים המנוטרים לכמות הגזים האמיתית שפולטת התעשייה במפרץ חיפה.

רשויות מקומיות רוכשות מערכות ניטור אוויר

בישראל קיים מערך ניטור איכות אוויר לאומי עם למעלה מ- 140 תחנות ניטור המופעלות על ידי גופים שונים, בינהם איגודי ערים לאיכות הסביבה ורשויות מקומיות. נתוני הניטור מועברים לתצוגה מרוכזת באתר המשרד להגנת הסביבה.

אלא שבשנים האחרונות דיווחנו על מספר רשויות מקומיות שרכשו או שידרגו את מערכות ניטור איכות האוויר שלהן במטרה למדוד ולזהות זיהום אוויר במיקוד גדול יותר.

לפני שנה וחצי דיווחנו כי עיריית כפר סבא תתקין מערכות לניטור איכות האוויר במטרה לזהות בזמן אמת זיהום אוויר כתוצאה משריפות פסולת בלתי חוקיות בשטחים הסמוכים לעיר, זיהומים כתוצאה ממפעלים, כלי רכב ועוד.

גם המועצה המקומית תעשייתית נאות חובב שידרגה את מערך ניטור האוויר בהשקעה של 4 מיליון ₪.  מערך ניטור האוויר כולל 10 תחנות ניטור אוויר, מהן 5 תחנות בריכוזי אוכלוסייה סמוכים לפארק האקו-תעשייתי נאות חובב.

התייחסויות

יו"ר איגוד ערים, עו"ד שרית גולן: "אני שמחה על ההחלטה להרחיב את מספר הגזים המנוטרים במפרץ חיפה, מדובר בשינוי משמעותי שיאפשר לנו לדעת יותר ולפעול למען התושבים. ברור לנו שעד היום הייתה לנו תמונה חלקית של מה שנושמים האזרחים במפרץ חיפה, ואני מאמינה שהמערכת החדשה תיתן לנו תמונה מלאה ואמיתית יותר של מה שאנו נושמים באמת. מדובר בפעולה אחת מיני רבות שאנו עושים באיגוד על מנת לחזק את אמון הציבור ולשפר את היכולת שלנו לפקח על התעשייה המזהמת במפרץ. אמנם יש לנו עוד הרבה לעשות, אבל מדובר בצעד בכיוון הנכון".


ספקים מומלצים לטיפול בזיהום אוויר:

חברה איש קשר טלפון מייל
איירלאב - בדיקות אוויר אהוד רועה 054-9360352 airlab@infospot.co.il
לאינדקס הספקים>>