בז"ן מסבירה למה יש להקים מועצה תעשייתית במפרץ חיפה
הגישה לוועדה הגיאוגרפית את תגובתה לטענות שהעלו הרשויות המקומיות המתנגדות להקמת מועצה תעשייתית
  • מאת: מערכת infospot
  • פורסם בתאריך: 26/6/2018

לקראת ההכרעה הצפויה של הוועדה הגיאוגרפית חיפה, שמינה שר הפנים להכריע בסוגייתה הקמת מועצה תעשייתית במתחם בז"ן, הגישה קבוצת בז"ן, את תגובתה לטענות שהעלו הרשויות המקומיות המתנגדות להקמת מועצה תעשייתית במתחם בז"ן וקרקעות הצפון.

להלן חלק מהטענות של קבוצת בז"ן:

בז"ן היא חברה אסטרטגית לכלכלה הישראלית: בז"ן שוללת את טענת הרשויות כי היא דואגת רק לבעלי מניותיה ומסבירה כי הינה חברה אסטרטגית השומרת על האינטרסים של המדינה. למשל: בז"ן מייצרת כ-60% מצריכת הדלקים של ישראל, כאו"ל מקבוצת בז"ן היא החברה היחידה בישראל המייצרת פוליאתילן ופוליפרופילן – חומרי גלם עיקריים לתעשיית הפלסטיק הישראלית וגדיב מקבוצת בז"ן היא החברה היחידה בישראל המייצרת חומרי גלם הנגזרים תרכובות ארומטיות ומשמשים את תעשיות הפלסטיק והכימיה.

הרשויות לוקחות את כספי הארנונה ולא משקיעות באיכות הסביבה במתחם: לטענת בז"ן, הרשויות המקומיות לא השקיעו כלל בנושאים של איכות הסביבה במתחם אלא שלשלו את מלוא תשלומי הארנונה הגבוהים במשך עשור לקופתן והשתמשו בהן לצרכים פנימיים אחרים.

הצורך בהקמת מועצה תעשייתית: לטענת בז"ן, מועצה תעשייתית מתמחה בנושאים הקשורים לתעשייה, בעוד רשות מקומית מתמודדת עם נושאי חינוך, פיתוח ורווחה. לטענתה, פעילות שני המתחמים (בז"ן ותש"ן המיועדים שניהם להיכלל במועצה התעשייתית אם תקום) מחייבת תיאום ביניהם בנושאים של הגנת הסביבה, בטיחות, טיפול באירועי חירום, טיפול והשקעה בתשתיות משותפות. בנוסף מועצה תעשייתית תדאג לנושאים שאינם מטופלים כיום ברשויות: טיפול בנושאי איכות סביבה, לרבות אכיפה, סיקרי סיכונים, טיפול בשפכים ומי תהום, אחזקת מערך ניטור, הקמה ואחזקת מעבדות דיגום אוויר ושפכים, אבטחה, כיבוי אש ועזרה ראשונה.

התייחסות לטיעונים שהציג פרופ' בן ארצי בשם הרשויות המקומיות: לטענת בז"ן, הקמת מועצה תעשייתית אינה שאלה כמותית של גודל השטח אלא מהותית – ייעוד השטח וסוג הפעילות המתקיימת בו. בהתאם, אין הבדל בין השטחים בנאות חובב לבין מתחמי בז"ן וקרקעות הצפון: הייעודים דומים, הצרכים דומים, המתחם אינו שטח של "מפעל אחד", הרשויות הסמוכות לנאות חובב אינן חלשות יותר מעיריית חיפה. לטענת בז"ן, ראשי הרשויות בדרום הבינו את מגבלותיהם בנושאי תעשייה ואילו הרשויות בצפון עדיין מונעים משיקולים כספיים ולא מבינים את היתרונות בקיומה של מועצה תעשייתית.

---------

כתבות רלוונטיות לנושא:

  1. האם תקום מועצה תעשייתית במתחם בז"ן?, 8.05.2018
  2. מועצה תעשייתית בחיפה: "אם חלילה הוועדה תאשר, הנושא יגיע לבג"ץ", 6.11.2017
  3. בג"ץ מחק את העתירה נגד הקמת מועצה תעשייתית במפרץ חיפה, 08.10.2017
  4. מה הפתרון למפרץ חיפה?, 25.05.2017
  5. נאות חובב במפרץ חיפה? 12.12.2016
  6. מידע נוסף על זיהום אוויר במפרץ חיפה infospot

--------

ספקים מומלצים לטיפול בזיהום אוויר: