צו נגד מפעל של אלביט עקב זיהום אוויר
המשרד להגנת הסביבה הוציא צו למניעה או לצמצום זיהום אוויר למפעל סאיקלון שבבעלות אלביט מערכות, עקב מקרים של פליטות חריגות של מזהם מסרטן לאוויר
  • מאת: מערכת infospot
  • פורסם בתאריך: 15/3/2023

המשרד להגנת הסביבה הוציא צו מנהלי למניעה או לצמצום של זיהום האוויר למפעל 'סאיקלון מוצרי תעופה' הממוקם ליד כרמיאל. הצו הוצא לאחר שנמדדו על גדר המפעל חריגות מערכי איכות האוויר המותרים בחוק (ערכי סביבה) במספר מקרים, של מזהם המוכר כמסרטן. כך לדברי המשרד להגנ"ס.

במסגרת צו המניעה, המשרד להגנ"ס הורה למפעל לבצע תוכנית יישום אמצעים להפחתת פליטות. אם הצעדים שינקוט המפעל לא יפחיתו את החריגות מערכי הסביבה, המפעל יידרש להפסיק להשתמש באותו חומר מסרטן בקו הייצור.

המשרד להגנת הסביבה ציין כי המזהם בו נמדדו חריגות מוגדר כמסרטן במסמך הנחיות טכניות לשמירת איכות האוויר – ה-TA LUFT, אך סירב לציין את שמו של המזהם.


כתבות רלוונטיות:

  1. צו הפסקת פעילות למפעל בטון בעטרות, 13.3.2023
  2. צו הפסקת פעילות לאתר מיחזור אגרגטים בעטרות, 24.10.2023
  3. המפעל משך את העתירה ושילם את העיצום הכספי, 28.2.2023
  4. כך מפעל שורש הגיע לאיפוס פליטות ב-3 שנים, 26.1.2023
  5. זיהום אוויר | infospot

הצעדים שקדמו להוצאת הצו

לדברי המשרד להגנת הסביבה, נמדדו חריגות של אותו חומר מזהמם במקרים הבאים:

  1. ביולי 2022 המשרד להגנת הסביבה ערך דיגום סביבתי במפעל ומדד חריגה של פי 1.5 מערך הסביבה.
  2. בסוף ינואר 2023, נמדדו חריגות פי 3 ופי 4 מערך הסביבה על גדרות המפעל, ובשאר הנקודות יותר מ-80% מערך הסביבה.
  3. בסוף חודש פברואר, חזרו נציגי המשרד וערכו דיגום סביבתי יממתי במפעל, וגם בהן התגלו חריגות חמורות מערכי סביבה.

המשרד מעיד כי הממצאים הנ"ל מצטרפים לממצאים נוספים שהצטברו בידי מחוז צפון של המשרד להגנת הסביבה, בגינם זומנו בעלי המפעל לשימוע, שבסיומו הוציאה מנהלת מחוז צפון של המשרד להגנת הסביבה את הצו המינהלי.

במסגרת הצו המינהלי, בעקבות החריגות, המשרד הורה למפעל לבצע תוכנית שתכלול אמצעים משמעותיים להפחתת פליטות, כגון: שינוי, צמצום או הפסקה של מתקנים, הוספת אמצעים לניטור, איסוף, טיפול בפליטות. לדברי המשרד, אם אמצעים אלה לא יסייעו להפחית את הפליטות החריגות, המפעל יידרש להוציא את החומר המסרטן מקו הייצור.

התייחסויות

תגובת אלביט: "סאיקלון פעלה ופועלת בשקיפות ובשיתוף פעולה מלא עם המשרד להגנת הסביבה.

החברה נוקטת בכל האמצעים לעמידה בדרישות המשרד."

ד"ר סיגל בלומנפלד, מנהלת מחוז צפון של המשרד להגנת הסביבה: "מפעל סאיקלון אלביט הוא בעל חשיבות רבה למדינת ישראל ובטחונה, אך לא על חשבון הסביבה ובריאות תושבי האזור. בתקופה האחרונה עקבנו בדאגה אחר החריגות החמורות בערכי הסביבה שנדגמו, והמפעל פעם אחרי פעם כשל בדיגומים ולא תיקן את הכשלים. לאור זאת, החלטנו במשרד להגנת הסביבה להוציא למפעל צו מנהלי למניעה או צמצום של זיהום האוויר לפי סעיף 45 לחוק אוויר נקי, במטרה לשמור על בריאות הסביבה ותושבי האזור".


ספקים מומלצים לטיפול בזיהום אוויר: