מועצה מקומית רכסים: הבנו מדרעי שנקבל 5 מיליון ₪ מהארנונה של בז"ן
האם הייתה הבנה מוקדמת לגבי מסקנות הוועדה מטעם משרד הפנים שדנה בחלוקת ההכנסות מארנונה של מתחם בז"ן עוד בטרם היא סיימה את עבודתה? משרד הפנים: החלטות רק לאחר מינוי שר פנים לאחר הבחירות
  • מאת: מערכת infospot
  • פורסם בתאריך: 23/7/2019

לאחרונה חודשו דיוני הוועדה הגיאוגרפית, שהוקמה לפני כ-3 שנים ע"י שר הפנים, ח"כ אריה דרעי, הבוחנת את סוגיית חלוקת ההכנסות ממתחם בז"ן במפרץ חיפה בין 13 רשויות מקומיות סמוכות וכן היתכנות של הקמת מועצה תעשייתית במתחם.

במקביל, ועוד לפני קבלת החלטה בוועדה, מתברר שבפגישה שהתקיימה בעבר בין שר הפנים, ח"כ אריה דרעי, בכירי משרד הפנים ונציגי המועצה המקומית רכסים, נאמר לנציגי מועצה מקומית 'רכסים' כי המועצה שלהם תקבל כ- 5 מיליון ₪ מחלוקת ההכנסות החדשה של מתחם בז"ן לאחר החלטת הוועדה הגיאוגרפית. כך עולה ממכתב ששלח לפני כחודש ראש מועצת רכסים לדרעי והגיע לידינו.

מועצה מקומית רכסים "ממלכת התורה בצפון" היא מועצה שמרבית תושביה חרדים, המועצה בדירוג סוציו אקונומי #2 של הלמ"ס וללא הכנסות מארנונה עסקית. במכתבו מסביר ראש הרשות דן כהן כי מספר התושבים במועצה אמור להכפיל את עצמו תוך 7 שנים ולאור מצבה הכלכלי הקשה של המועצה, הם משוועים להכנסות הנוספות מחלוקת ההכנסות החדשה מהארנונה של בז"ן.

החלטת הוועדה מתעכבת בשל הבחירות החוזרות

במכתבו, מציין ראש מועצת רכסים, דן כהן, כי בפגישה שהתקיימה עם דרעי ועם בכירי משרד הפנים, הוא הבין שכבר השנה (2019) המועצה תקבל 5 מיליון ₪ מחלוקת ההכנסות ממתחם בז"ן, אך בשל פיזור הכנסת והבחירות העברת הכסף מתעכבת.

במענה לפנייה, מציין משרד הפנים כי רק עם כינון הממשלה החדשה, לאחר הבחירות שיתקיימו בספטמבר, שר הפנים שימונה יקבל החלטה בדבר חלוקת ההכנסות.

13 רשויות מחכות להחלטת הוועדה

נזכיר, כי בספטמבר 2016 הוקמה הוועדה הגאוגרפית חיפה, בראשותו של עמרם קלעג'י, מנכ"ל משרד הפנים לשעבר, שהוסמכה לבחון את חלוקת ההכנסות ממתחם בז"ן בין 13 רשויות מקומיות סמוכות (חיפה, נשר, קריית אתא, זבולון, דלית אל כרמל, עספיא, רכסים, קריית טבעון, שפרעם, בסמת טבעון, קריית מוצקין, קריית ביאליק וקריית ים). כעבור חצי שנה דרעי הרחיב את אפשרותה של הוועדה להמליץ בפניו על הקמת מועצה מקומית תעשייתית בז"ן ותש"ן, דוגמת רמת חובב ותפן.

במידה ואכן הייתה הבנה מוקדמת בין דרעי לבין המועצה המקומית 'רכסים' לגבי גובה ההכנסות שהם צפוים לקבל מהארנונה של בז"ן - עוד לפני שהוועדה השלימה את עבודתה, הרי שיש בכך להטיל ספק בסמכות ועצמאות הוועדה.

התייחסויות

תגובת משרד הפנים: "הנושא נדון בועדה אשר יושבת על המדוכה ובוחנת את הנושא. טרם התקבלה כל החלטה באשר לחלוקת תקציב."


כתבות רלוונטיות לנושא:

  1. דוח מקינזי: סגירת מתחם בז"ן בשנת 2030 היא הכלכלית ביותר, 4.07.2019
  2. הקרב על דעת הקהל: בז"ן מזהמת או מתחדשת?, 29.05.2019
  3. בז"ן ממשיכה להשקיע בהקמת מתקנים להפחתת הפליטות, 21.02.2019
  4. בז"ן מסבירה למה יש להקים מועצה תעשייתית במפרץ חיפה, 26.06.2018
  5. האם תקום מועצה תעשייתית במתחם בז"ן?, 8.05.2018
  6. מידע נוסף על זיהום אוויר במפרץ חיפה | infospot

ספקים מומלצים לטיפול בזיהום אוויר:

חברה איש קשר טלפון מייל
איירלאב - בדיקות אוויר אהוד רועה 054-9360352 airlab@infospot.co.il
לאינדקס הספקים>>