הקרב על דעת הקהל: בז"ן מזהמת או מתחדשת?
בז"ן יצאה בקמפיין תדמיתי בו היא מציגה את השינוי שעברה מחברה מזהמת לאחד מבתי הזיקוק הנקיים באירופה. "הירוקים" טוענים שהעובדות קצת אחרות
  • מאת: מערכת infospot
  • פורסם בתאריך: 29/5/2019

בז"ן יצאה לאחרונה בקמפיין תדמיתי גדול המלווה בסרטון, שלטי חוצות ופרסום בעיתונות הכתובה, המציג את החברה כאחד מבתי הזיקוק עם החותם הסביבתי הנמוך במערב אירופה.

הקמפיין מציג את בז"ן המתחדשת, חברה הפועלת למען הסביבה שהשקיעה בשנים האחרונות יותר ממיליארד ₪ בפרויקטים שהביאו להפחתת פליטות בכ-90% משנת 2009-2018 במספר מדדים מרכזיים המודדים את איכות האוויר כגון: ריכוז של חומרים אורגנים נדיפים (NMVoc) ריכוז של גופרית דו-חמצני (SO2), תחמוצות חנקן (NOX) וחלקיקים (PM).

הגופים הירוקים, כמובן, לא אוהבים את הקמפיין ומציגים שורה של טענות לגביו (בהמשך). אך אנחנו ביקשנו וגם קיבלנו את הנתונים עליהם מבוסס הקמפיין, כך שאנו מציגים תשובות לחלק מהשאלות.

סרטון: בז"ן מבתי הזיקוק עם החותם הסביבתי הנמוך באירופה

בז"ן: בין בתי הזיקוק הטובים באירופה

האמירה בקמפיין לפיה בז"ן היא בין בתי הזיקוק בעלי החתום הסביבתי הנמוך במערב אירופה, מבוססת על שני מסמכים עיקריים; מסמך שפירסם האיחוד האירופי בשנת 2016 המגדיר את הטכנולוגיה המיטבית הנדרשת מבתי זיקוק. במסגרתו, בוצע סקר תקופתי אודות הפליטות מבתי הזיקוק באירופה וממנו עולה כי בז"ן ממוקמת ב-5% הטובים ביותר בין בתי הזיקוק בהשוואה אירופית במדד של פליטה סגולית [גרם פליטה לטון זיקוק].


מקור: בז"ן

המסמך השני מבוסס על סקר השוואתי שנערך ע"י חברת Royal Haskoning DHV בשנת 2019 שעשה שימוש בנתוני המפל"ס (PRTR, מרשם פליטות לסביבה) האירופי ובנתוני היקפי ייצור מתוך Oil and Gas Journal, והשווה בין הפליטות לאוויר מבזן ל-25 בתי זיקוק באירופה הדומים מבחינת הגודל והמורכבות לבזן. מהסקר עולה, כי הפליטות של בז"ן נמוכות משמעותית ביחס למפעלים באירופה, וביחס לכלל הפליטות בזן נמצאת במקומות הראשונים והבולטים לטובה.

הפחתה של עד 90% בפליטות לאוויר

קיבלנו מבז"ן גם את נתוני ההפחתה בפליטות עליהםמבוססת האמירה על הפחתה של עד 90% בפליטות מזהמים לאוויר. בגרף שלפניכם תמצית הנתונים (ניתן ללחוץ להגדלה):

הירוקים: המציאות שונה

הגופים הירוקים והפעילים הסביבתיים במפרץ חיפה לא מתלהבים בלשון המעטה מהקמפיין וטוענים כי המציאות שונה. לטענתם בז"ן הוא אחד מהמפעלים המזהמים בארץ, לפי הדירוג של ההשפעה הסביבתית של חברות ומפעלים שמפרסם משרד להגנת הסביבה מדי שנה. כמו כן הם מזכירים כי כנגד בז"ן מתנהלים מספר הליכי אכיפה מנהלית ופלילית בשל דליפות של מזהמים וחריגות בפליטות לאוויר. בנוסף הם מציינים את התחלואה העודפת במפרץ חיפה שהוצגה במספר דיווחים של משרד הבריאות מהשנים האחרונות.


כתבות רלוונטיות לנושא:

  1. תפיסת מחשבים ומסכמים במשרדי מפעל גדיב, 20.05.2019
  2. מנהלי בז"ן וגדיב זומנו לשימוע בשל המשך החריגות בבנזן, 31.01.2019
  3. בז"ן תייצר דלק נקי: מפחיתה ב-50% את ריכוז הבנזן בבנזין, 28.08.2018
  4. כתב אישום נגד בז"ן ו-4 מנהלים, 10.06.2018
  5. מידע נוסף על איכות הסביבה במפרץ חיפה | infospot

ספקים מומלצים לטיפול בזיהום אוויר: