בג"ץ מחק את העתירה נגד הקמת מועצה תעשייתית במפרץ חיפה
ביהמ"ש מתח ביקורת על עצם הגשת העתירה: "אנחנו נמצאים בשלב מוקדם עוד לפני דיון בוועדה ועוד לפני הכרעה של שר הפנים"
  • מאת: מערכת infospot
  • פורסם בתאריך: 08/10/2017

לפני כחצי שנה, דיווחנו כי שר הפנים אריה דרעי הסמיך את הוועדה הגאוגרפית חיפה, בראשותו של עמרם קלעג'י, מנכ"ל משרד הפנים לשעבר, לבחון ולהמליץ בפניו האם יש להקים מועצה מקומית תעשייתית במפרץ חיפה באזור מתחם בז"ן ותש"ן במתכונת דומה לשתי המועצות התעשייתיות הקיימות בישראל בנאות חובב בדרום ותפן בצפון.

מיד לאחר מכן, באפריל 2017, פנו 4 רשויות מקומיות באזור מפרץ חיפה לבג"ץ בבקשה למנוע מהוועדה של משרד הפנים לדון בשאלת הקמת מועצה תעשייתית במקום ודיוני הוועדה נעצרו עד לקבלת החלטה של בג"ץ בנושא.

כעת אנו מעדכנים כי לפני כשבוע בג"ץ דחה את העתירה שהגישו 4 הרשויות הצפוניות תוך העברת ביקורת על עצם הגשת העתירה בשלב כל כך מוקדם של דיוני הועדה, עוד לפני שהתקבלה החלטה בשאלת הקמת מועצה תעשייתית במפרץ חיפה.

בעקבות הערותיהם של 3 שופטי בג"ץ בדיון החליטו העיריות (חיפה, נשר, קריית אתא ומועצה אזורית זבולון) לחזור בהן מהעתירה ולמחוק אותה.

מספר אפשרויות בבדיקה

בדיון שהתקיים אמר השופט פוגלמן: "יש ועדה שיושבת ויש כמה אופציות ברמת המדיניות, שר הפנים מבקש שהיא תבדוק אותה אתם תטענו את מה שאתם רוצים לטעון. אנחנו לא נגיד שזה בסדר או לא בסדר, זה כל מהות העניין, בדיקה מקדמית ויכול להיות שהוועדה תקבל או לא תקבל את הטענות. בשלב הזה מדובר בבדיקה ושמיעת טענות כשכל זכויותיכם שמורות".

השופט מזוז הוסיף: "אנחנו נמצאים בשלב מוקדם עוד לפני דיון בוועדה ועוד לפני הכרעה של שר הפנים והיא זאת שאותה צריך לתקוף. האקט האופרטיבי זה החלטה של שר הפנים ואם תהיה פגיעה באינטרסים שלכם, אז תוכלו לעתור נגדה וגם נגד המלצת הוועדה אם הם לא יהיו לרוחכם. אין סיבה שבעולם שנקיים את הדיון הזה עכשיו".

הרקע לעתירה

בשנה האחרונה עלתה השאלה האם יש להקים מועצה תעשייתית במפרץ חיפה, בדומה למודל של נאות חובב, שהפך מאזור תעשיה רווי במפגעים סביבתיים לפארק תעשייתי המצליח לשלב בין תעשיה, קהילה ואיכות סביבה. לאחרונה משרד הפנים הגביר את הליכי הבדיקה בניסיון לבחון האם יש לשכפל את המודל המוצלח שבדרום גם לצפון הארץ.

בספטמבר 2016 מינתה מנכ"לית משרד הפנים ועדה חקירה בראשות עמרם קלעג'י, מנכ"ל משרד הפנים לשעבר, לבחינת חלוקת ההכנסות ממתחם בז"ן בין 13 רשויות מקומיות סמוכות (חיפה, נשר, קריית אתא, זבולון, דלית אל כרמל, עספיא, רכסים, קריית טבעון, שפרעם, בסמת טבעון, קריית מוצקין, קריית ביאליק וקריית ים). במרץ 2017 הורחבו סמכויות אותה ועדה ע"י שר הפנים אריה דרעי כך שתוכל לבחון את שאלת הקמתה של מועצה תעשייתית באזור.

במשרד הפנים הסבירו אז כי עמדת בז"ן היא שיצירת מועצה תעשייתית תאפשר להשקיע בתחזוקת המתחם. לטענתה, המינהלת שאמורה להפעיל את המתחם אינה מבצעת את תפקידה וכל ההוצאות על תחזוקה ותפעול של המתחם מוטלים עליה. מנגד, עיריית חיפה והרשויות המקומיות הסמוכות, מתנגדות למהלך, שכן תפחת יכולתן לפקח על מתקני בז"ן המשפיעים ישירות על איכות האוויר והזיהום באזור. כך לדברי משרד הפנים. בנוסף, אם תוקם מועצה תעשייתית, הרשויות המקומיות יפסידו את דמי הארנונה שהם מקבלים כיום ממפעלי התעשייה.

--------

קישורים רלוונטיים:

  1. מה הפתרון למפרץ חיפה?, 25.05.2017
  2. נאות חובב במפרץ חיפה? 12.12.2016
  3. קנס של 2.7 מיליון ₪ וחקירה פלילית נגד כאו"ל, 22.05.2017
  4. האכיפה הסביבתית נגד מפעלי מפרץ חיפה נמשכת, 29.12.2016
  5. גידול של 300% בבדיקות פתע בארובות מפעלים 01.12.2016
  6. מידע נוסף על זיהום אוויר במפרץ חיפה infospot

ספקים מומלצים לטיפול בזיהום אוויר: