"זה שאין פאנלים סולאריים על גגות של משרדי ממשלה, זו תקלה שלנו, כממשלה"
כך הודה מנכ"ל משרד האנרגיה, אודי אדירי, בפאנל מנכ"לים, שהתקיים בוועידת האקלים הישראלית ה-4. מנהלת מינהל התכנון: "פאנלים סולריים יהיו נפוצים כמו דודי שמש". מנכ"ל המשרד להגנת הסביבה: "הציון של המדינה להיערכות בנושא האקלים, הוא מספיק, או מספיק בקושי"
  • מאת: מערכת infospot
  • פורסם בתאריך: 25/11/2019

בוועידת האקלים הישראלית ה-4, שהתקיימה אמש (א'), התייחסו המנכ"לים של משרד האנרגיה, המשרד להגנת הסביבה ומנהלת מינהל התכנון לאנרגיה חלופית, היערכות לשינוי אקלים ועוד.

אנרגיות מתחדשות : היעד החדש הוא בר השגה

מנכ"ל משרד האנרגיה, אורי אדירי, הזכיר את ההישגים של משק האנרגיה הישראלי ב-5 השנים האחרונות, בהן פליטת ה-CO2 פחתה ב-20% בזכות הפחתת השימוש בפחם ב-50% ומעבר לגז טבעי, וכי עד שנת 2025 השימוש בפחם יופסק כליל. עוד הוסיף כי הוא מאמין שיגיע יום, שבו נשתמש רק באנרגיות מתחדשות, כמה שיותר אנרגיה מתחדשת והשאר גז, כאשר המטרה להגדיל את היעד ב-2030 מ-17% אנרגיות מתחדשות ל-25%-30%. יעד שלדבריו הוא בר השגה.

"זה שאין פאנלים סולריים על גגות משרדי ממשלה", הוסיף אדירי, "זו תקלה, בעיקר שלנו, כממשלה. כל מבנה ציבור כיום, חייב להקים על הגג פאנלים סולריים, אנחנו נביא לממשלה הצעת החלטה בנושא". יחד עם זאת הוסיף כי אגירת חשמל מאנרגיות מתחדשות בהיקפים גדולים אינה מאוד סביבתית.

בתשובה לשאלה אם המשרד ימשיך לתת רישיונות לחיפוש גז טבעי בים, ענה אדירי בחיוב והסביר כי אין שום הגיון בעצירת פיתוח, וגם אין שום דבר סביבתי בזה שבתי זיקוק נסגרים באירופה, ונפתחים בהודו. לדבריו, עלות הובלת תזקיקים דרך הים יקרה יותר ומזהמת יותר.


כתבות רלוונטיות לנושא:

  1. שטייניץ מפתיע עם יעד אגרסיבי לאנרגיות מתחדשות, 18.11.2019
  2. שטייניץ: השימוש בפחם יופסק ב-2025, 14.11.2019
  3. המשרד להגנת הסביבה מקדם חוק שינוי אקלים, 11.11.2019
  4. דוח פליטות גזי חממה לשנת 2017 בישראל, 4.11.2019
  5. תוכנית ממשלתית לקידום בנייה מאופסת אנרגיה, 10.09.2019*
  6. מידע נוסף על זיהום אוויר מייצור חשמל | infospot

ציון מספיק בקושי להערכות לשינוי אקלים

מנכ"ל המשרד להגנת הסביבה, גיא סמט, אמר בוועידה כי הציון של ישראל בהיערכות לשינויי האקלים הוא נמוך ביותר - "מספיק", או "מספיק בקושי". "אנחנו יכולים הרבה יותר ויש לנו עוד דרך ארוכה לעשות בתחום הזה".

פאנלים סולריים יהיו נפוצים כמו דודי שמש

מנהלת מינהל התכנון, דלית זילבר, אמרה כי המועצה הארצית תמליץ לשר לאמץ את התקן לבנייה ירוקה לכל הארץ. לדבריה, צריך להעלות את התקציב של הקמת פאנלים סולריים על מבני ציבור ולבנייה ירוקה, וכי תוך פחות משנה תתגבש הצעה בנושא, והוסיפה "פאנלים סולריים יהיו נפוצים כמו דודי שמש".

ועידת האקלים הישראלית

ועידת האקלים הישראלית מתקיימת זו השנה ה- 4 ברציפות, מאז חתימת הסכם פריז בשנת 2015, שעליו חתומה גם ישראל, כאשר בשנה הבאה 2020 - ייקראו המדינות החתומות לתת דין וחשבון על פעילותן ליישום ההסכם למניעת פליטת גזי חממה שתביא לעצירת ההתחממות הגלובאלית ב-1.5 מעלות צלזיוס. בחברה להגנת הטבע מסבירים כי הוועידה היא הזדמנות לדרוש מהממשלה לאמץ יעדים שאפתניים לקראת ועידת האקלים העולמית הבאה, שתתקיים ב-2020.


עורכי דין בתחום המשפט הסביבתי: