שטייניץ: השימוש בפחם יופסק ב-2025
לוח הזמנים להסבת תחנות הכוח הפחמיות באשקלון ובחדרה לגז טבעי יקוצר ב-5 שנים. ההסבה תתבצע בהדרגה ותלויה באספקת גז סדירה
  • מאת: מערכת infospot
  • פורסם בתאריך: 14/11/2019

שר האנרגיה, ד"ר יובל שטייניץ, הודיע כי הוחלט לקצר ב-5 שנים את לוחות הזמנים בהסבת תחנות הכוח הפחמיות בחדרה ובאשקלון לגז טבעי עד לשנת 2025, אז צפוי להסתיים עידן הפחם בישראל, לעומת היעד הקודם שנקבע ל-2030.

לדברי שטייניץ, ההחלטה על הסבת תחנת הכוח מפחם לגז טבעי התבצעה לאחר בחינה מקצועית של החלופות השונות על ידי רשות החשמל – המשך המצב הקיים, הסבת התחנה לגז טבעי, שימור או גריטה. בין השיקולים שנלקחו בחשבון: עלויות סביבתיות, עלויות הוניות ותפעוליות, מחירי הדלקים והביטחון האנרגטי של מדינת ישראל. 

נזכיר, מניתוח החלופות עלה כי המשך השימוש ביחידות הייצור הפחמיות הקיימות, במשטר הפעלה שנותן עדיפות לייצור חשמל מגז, והגדלת ייצור החשמל באמצעות אנרגיות מתחדשות, היא החלופה הכלכלית ביותר שגם עומדת ביעד הפחתת פליטת גזי חממה שהציבה הממשלה לשנת 2030. הניתוח כולל גם התייחסות להפחתת הפליטות של מזהמי אוויר שונים.

הסבת תחנות הכוח הפחמיות תתבצע בהדרגה

צעד זה הוא חלק נוסף ממדיניות משרד האנרגיה לגמילת ישראל מדלקים מזהמים תוך שמירה על הביטחון האנרגטי. ומתווסף להכרזתו של שטייניץ על סגירת יחידות 1-4 הפחמיות בחדרה בשנת 2022, שכבר אושרה בממשלה. 

יחד עם זאת המשרד מסביר כי הסבת תחנות הכוח הפחמיות תתבצע בהדרגה, על מנת למזער את הסיכון לפגיעה באמינות ההספקה והיא מותנית בהסכם גז ראוי ליחידות המוסבות, על מנת להקטין את העלויות למשק.


כתבות רלוונטיות לנושא:

  1. רשות החשמל מנתחת את החלופות להפסקת השימוש בפחם, 08.09.2019
  2. הוועדה המחוזית בחיפה: לשקול את שימור היחידות הפחמיות, 19.08.2019
  3. חברת החשמל מציגה את המעבר מפחם לגז טבעי בחדרה, 15.07.2019
  4. המעבר מפחם לגז טבעי מבורך, 3.07.2019
  5. חברת חשמל רכשה יחידת ייצור בגז טבעי לתחנת הכוח בחדרה, 18.04.2019
  6. מידע נוסף על זיהום אוויר מייצור חשמל | infospot

תוך 5 שנים יסתיים עידן הפחם

נזכיר כי בשנת 2015, הכריז שטייניץ על הפחתה של 15% בשימוש בפחם בייצור חשמל, וב-2016, הורה על הפחתת השימוש בפחם למינימום. ביוני 2018 הודיע שטייניץ כי היחידות הפחמיות 1-4 בחדרה תיסגרנה בשנת 2022, אז גם תעבור אחת היחידות באשקלון הסבה לייצור חשמל בגז טבעי.

על פי לוח הזמנים המקוצר, עד סוף 2024 תסתיים הסבת תחנת הכוח באשקלון מפחם לגז טבעי, ועד סוף שנת 2025 תסתיים ההסבה של תחנת הכוח בחדרה. 

התייחסויות

שר האנרגיה, ד"ר יובל שטייניץ: "משרד האנרגיה בראשותי מוביל בשנים האחרונות מדיניות חדשה לטובת גמילת ישראל מדלקים מזהמים, ועידוד שימוש בגז טבעי ובאנרגיות מתחדשות. יחד עם חיבורו הצפוי של מאגר הגז לוויתן בשבועות הקרובים והגידול במכסות באנרגיות מתחדשות לייצור חשמל, ניתן יהיה לקצר את לוחות הזמנים בהחלפת הפחם בתחנות הכוח הפחמיות לגז טבעי, ולהביא לסופו של עידן הפחם במדינת ישראל. החלטה זו הינה משמעותית ביותר, לפני הכל לטובת הפחתת זיהום האוויר של כולנו. ההחלטות שקיבלתי עד כה, ביניהן גם ההחלטה לבטל את הקמת תחנת הכוח הפחמית החדשה, הובילו בשנים האחרונות להפחתה משמעותית של 50% בשימוש בפחם לייצור חשמל, וכן כבר להפחתה משמעותית בזיהום האוויר בישראל".

יו"ר איגוד ערים לשמירת איכות הסביבה שרון כרמל, יעקב אדרי: "האיגוד הוביל והיה שותף למהלך להסבת תחנות הכוח הפחמיות לגז אשר הוביל להפחתה ניכרת בזיהום האוויר. אנו מברכים על המהלך לקיצור לוחות הזמנים, אך עם זאת - המעבר לגז דורש פיקוח וניטור רציף  על האסדות ובכלל זה אסדת לוויתן. היות ובהיתר הפליטה של האסדה לא הותנה פיקוח חיוני זה אנו פועלים מול כל הגורמים על מנת שהאיגוד יבצע את הפיקוח והניטור הרציף."


ספקים מומלצים לטיפול בזיהום אוויר:

חברה איש קשר טלפון מייל
איירלאב - בדיקות אוויר אהוד רועה 054-9360352 airlab@infospot.co.il
לאינדקס הספקים>>