המעבר מפחם לגז טבעי מבורך, אך יש לצמצם את ההשפעה הסביבתית של הגז
איגוד ערים שרון כרמל מברך על המעבר לייצור חשמל מפחם לגז טבעי בתחנת הכח בחדרה, אך מבקש לצמצם את ההשפעה הסביבתית של הקמת יחידות הגז החדשות: מפגעי רעש, זיהום אוויר מאחסון אפר פחם ועוד
 • מאת: מערכת infospot
 • פורסם בתאריך: 03/7/2019

באיגוד ערים לאיכות סביבה של אזור שרון-כרמל מבקשים למנוע ולמזער ככל הניתן את המפגעים הסביבתיים הצפויים מהקמת יחידות ייצור החשמל החדשות המונעות בגז טבעי, הצפויות להחליף את היחידות הפחמיות בתחנת הכח בחדרה. לאחרונה הגיש האיגוד למשרד להגנת הסביבה חוות דעת בנושא וכעת מזמין את הציבור לאירוע שיתוף ציבור בנושא המעבר מפחם לגז טבעי – קישור לפרטים נוספים.

נזכיר כי במסגרת החלטות הממשלה על סגירתן של 4 יחידות ייצור החשמל הפחמיות בחדרה עד שנת 2022, יוקמו 2 יחידות ייצור חלופיות באתר, שיופעלו על גז טבעי בתחנת הכוח אורות רבין (יחידות  70-80) שייצרו 1,200 מגה וואט. 


כתבות רלוונטיות לנושא:

 1. חברת חשמל רכשה יחידת ייצור בגז טבעי לתחנת הכוח בחדרה, 18.04.2019
 2. היסטוריה: יופסק השימוש בפחם לייצור חשמל בישראל, 6.09.2018
 3. "הסולקנים אינם פתרון קבע, 28.08.2018
 4. המשרד להגנ"ס אישר דחייה נוספת בהתקנת הסולקנים באשקלון, 3.10.2017
 5. שטייניץ חושף כיצד יוחלפו היחידות הפחמיות בחדרה, 18.12.2016
 6. מידע נוסף על זיהום אוויר מייצור חשמל | infospot

התנאי לסגירת היחידות הפחמיות: הקמת יחידות ייצור גז טבעי

לפני כ-3 שנים, דיווחנו על החלטה היסטורית לסגירת היחידות הפחמיות בתחנת הכח בחדרה, במטרה להפחית את זיהום האוויר. מדובר בשלב ראשון בסגירת יחידות הייצור 1-4 הישנות והמזהמות יותר, שלא מחוברות לארובה החדשה עם הסולקנים והאמצעים להפחתת פליטות – המשרתים רק את יחידות 5-6.

אלא שסגירת היחידות הפחמיות 1-4 המזהמות לפי המתכונן לשנת 2022, תלוי ב-3 תנאים:

 1. הפקת גז וחיבור 3 מאגרי הגז הטבעי למערכת ההולכה הארצית (לוויתן, כריש, תנין)
 2. הפעלת יחידת ייצור חלופית המונעת בגז בהיקף של 600 מגה וואט
 3. התחייבות של חברת חשמל למכור יחידות ייצור של חשמל לחברות פרטיות (אלון תבור ועוד)

מפגעים סביבתיים מייצור בגז טבעי

למרות שגז טבעי הרבה פחות מזהם מפחם, וצפוי להפחית את פליטת המזהמים בכ-90%, עדיין יש לו השפעה סביבתית. איגוד ערים לאיכות הסביבה שרון-כרמל, כגוף שאחראי על הטיפול בנושאי איכות הסביבה מטעם השלטון המקומי באזור, מצד אחד מברך על ההחלטה לסגור את היחידות הפחמיות המזהמות, אך מצד שני מבקש למנוע ולצמצם ככל האפשר את ההשפעה הסביבתית של יחידות הגז החלופיות.

האיגוד מתריע על מספר השפעות סביבתיות של הקמת יחידות הגז החדשות, להם הוא מבקש פתרונות:

 • פירוק היחידות הפחמיות הקיימות: האיגוד מבקש לפרק ולא להשאיר כגיבוי את היחידות הפחמיות המזהמות המיועדות לסגירה. זאת מאחר ועל מנת לשמרן במצב תפעולי, יש להפעילן במשך שבוע בחודש, כלומר 12 שבועות לפחות בשנה - בהם הן יגרמו לזיהום אוויר.
 • זיהום אוויר מאפר הפחם: היחידות החדשות, אמורות לקום באזור בו מאוחסן כיום אפר פחם (תוצר לוואי של השימוש בפחם שימשיך להיות קיים בשל הפעלת היחידות הפחמיות 5+6). האיגוד מתנגד לחלופה המוצעת לאחסון אפר הפחם, היות ומדובר בשטח פתוח שאינו מקורה הנמצא בסמוך לשכונת חפציבה בחדרה, ומבקש מחברת החשמל להציג פתרון חלופי. 
 • מפגע רעש מדוד הקיטור: היחידות החדשות מתוכננות לקום קרוב לשכונות מגורים קיימות בגבעת אולגה, חדרה, קיסריה ועוד. האיגוד התריע על כך שדוד הקיטור של היחידות החדשות עלול לגרום לרעש בלתי סביר ולכן חברת החשמל התקשרה עם חברה בינלאומית לקביעת תוכנית בנושא שתוגש לאיגוד. האיגוד דורש שהיתר הבניה יינתן רק לאחר אישור תוכנית להפחתת רעש.
 • מפגע רעש ממגדל קירור: 2 מגדלי קירור חדשים יקררו את היחידות החדשות ולדברי האיגוד יגרמו לרעש ועלולים לגרום לפיזור רסס של מי ים שתיצור חלודה מוגברת בבתים הסמוכים.האיגוד דורש בחינה מחדש של חלופות למגדלי הקירור, בקירור ישיר במי ים. להערכת האיגוד מגדלי הקירור הינם מקור הרעש הדומיננטי ביחידות החדשות ובשל גודלם לא ניתן להפחית את הרעש על ידי מיגון אקוסטי.

שימוע ציבורי למעבר מפחם לגז בתחנת הכח חדרה

בהתאם להחלטת המועצה הארצית לתכנון ובניה, תוכנית המתאר להקמת המחז"מים הועברה להערות הועדה המחוזית ולהשגות ציבור. במסגרת זו יתקיים ביום ראשון הקרוב (7.7.19) כנס שיתוף ציבור בבניין איגוד ערים שרון כרמל. בכנס ישתתפו מומחים מטעם חברת החשמל, איגוד ערים לשמירת איכות הסביבה שרון כרמל ועיריית חדרה. האיגוד מזמין את הציבור להשתתף בכנס.

לפרטים נוספים על כנס שיתוף ציבור

התייחסויות

יו"ר האיגוד, יעקב אדרי: "קיימת חשיבות רבה בהתקנת יחידות הגז החדשות אשר יאפשרו את מימוש חזון  האיגוד להפעלת תחנות הכוח ומפעלי התעשייה באמצעות  הגז הטבעי במקום בפחם- דבר אשר הוביל ויוביל להפחתה ניכרת של זיהום האוויר. עם זאת אנו צריכים לוודא שלא ייגרמו בעקבות כך נזקים סביבתיים אחרים שיפגעו בבריאות ואיכות החיים של התושבים ופועלים לשם כך בשיתוף פעולה עם חברת החשמל ושאר הגורמים המוסמכים".

מנכ"ל האיגוד, ניר סהר: "האיגוד כגוף המקצועי האמון על הפיקוח על תחנת הכוח אורות רבין תומך בתוכנית להתקנת היחידות החדשות בכפוף לטיפול בנושאים שהצגנו בחוות הדעת.  אנו נוסיף ונפקח על התהליך עד להסדרת ההיבטים הסביבתיים וזאת על מנת שהגז הטבעי- המזהם באופן ניכר פחות מפחם ימשיך להיות מקור האנרגיה המרכזי וזאת  במקביל לשמירה על בריאות ואיכות חיי התושבים".


ספקים מומלצים לטיפול בזיהום אוויר:

חברה איש קשר טלפון מייל
איירלאב - בדיקות אוויר אהוד רועה 054-9360352 airlab@infospot.co.il
לאינדקס הספקים>>