בזן וסונול יקימו תחנת תדלוק מימן ראשונה בישראל
החברות ישתפו פעולה בהקמת תחנות תדלוק וניפוק מימן לתחבורה בישראל, כאשר התחנה הראשונה תוקם באזור מפרץ חיפה
  • מאת: מערכת infospot
  • פורסם בתאריך: 22/4/2021

קבוצת בזן וחברת סונול חתמו על מזכר הבנות לשיתוף פעולה ביניהן בהקמת תחנות תדלוק וניפוק מימן לתחבורה בישראל. החברות צפויות לגבש תוכנית מפורטת ולהתחיל בפיילוט בעוד כשנה, כאשר התחנה הראשונה תוקם באזור מפרץ חיפה.

תחנת הפיילוט בחיפה תספק בהתחלה אנרגיית מימן לתחבורה כבדה של משאיות ואוטובוסים, בהיותם מקור זיהום משמעותי, ולאחר מכן תשרת גם רכבים פרטיים.


כתבות רלוונטיות:

  1. בזן תקים עמדה לניפוק מימן לתחבורה, 03.1.2021
  2. הוועדה שתקבע מדיניות ממשלתית למפרץ חיפה, 25.10.2020
  3. מענקים עד 75% לפיילוטים - טכנולוגיות קלינטק, 23.7.2020
  4. האתגרים לסגירת בז"ן: מימון, אנרגיה, תעסוקה, זיהום קרקע30.6.2020
  5. למידע נוסף על איכות הסביבה במפרץ חיפה infospot

שיתוף הפעולה יצור שוק מימן בארץ

בשנת 2020 זכתה סונול בקול קורא של המדינה להקמת תחנה מימנית ראשונה בישראל. בדצמבר האחרון זכתה קבוצת בזן, עם יכולת לייצר עד 8 טונות מימן לשעה, במענק של משרד האנרגיה עבור הקמת תשתית לשיווק מימן לתחבורה. מטרת הפרויקט של בזן היא לפתח יכולת חלוצית לדחוס ולשנע מימן באיכות התואמת את צרכי התחבורה, וזאת כמענה לתוכנית החדרת רכבי דלק מימני לארץ לטובת תחבורה נקייה.

הצלחת שיתוף הפעולה בין סונול לבזן תאפשר לשוק המימן לתחבורה בארץ לצמוח ולהיות בעל יכולת מסחרית.

במקביל, סונול חתמה על הסכם שיתוף פעולה עם החברה הגרמנית H2 Mobility האחראית לבנייה ותפעול של כ-90 תחנות תדלוק מימניות ברחבי גרמניה ונחשבת למובילה עולמית בתחום המימן. במסגרת ההסכם, תסייע החברה הגרמנית לסונול בעיצוב, בנייה, תשתית והכנה לפעולה של תחנות סונול המימניות ברחבי ישראל.

באירופה מכוונים למימן

לפי הודעת החברות, השימוש במימן הוא נדבך מרכזי באסטרטגיה האירופית לקראת איפוס פליטות הפחמן. האסטרטגיה מתמקדת בתעשייה ותחבורה ומחולקת לשלושה שלבים שיקודמו עד שנת 2050. 

השלב הראשון יתמקד ביצירת התשתית ושיפור הטכנולוגיה במטרה להפחית את הפחמן במימן המיוצר בתעשייה הכימית ולהתאים את המימן לשימוש בתחבורה כבדה. כך תובטח בעתיד תחבורה לא מזהמת, אשר כיום אחראית לפליטת מזהמים ול-22% מפליטת גזי החממה בישראל.

התייחסויות

ניר גלילימנכ"ל סונול: "אני שמח על כך שסונול עומדת בחוד החנית של מהפכת המימן בישראל ומברך על שיתוף הפעולה עם קבוצת בזןבעלת יכולות ייצור ותפעול מצוינותאני בטוח כי המגמה העולמית של שימוש במימן תגיע דרכנו לישראל ותשנה את אופן צריכת האנרגיה ע"י הפיכתה לנקייה וירוקה הרבה יותר".

משה קפלינסקימנכ"ל קבוצת בזן"בזן גאה להוביל יחד עם סונול את המהלך הזה ולייצר את הסנונית הראשונה במעבר לשימוש במימן לתחבורההמיזם המשותף הוא חלק מהפעולות שבזן מבצעת בשנה האחרונה על מנת להביא את הבשורה לישראל".

שלומי בסוןמשנה למנכ"ל קבוצת בזן: "בזןשהינה יצרנית המימן הגדולה בישראלמתקדמת צעד נוסף ומשמעותי אל עבר כלכלת המימןשילוב הכוחות והיכולות הטכנולוגיות והנדסיות המשותפות יהפכו את האזור למרכז פיתוח של תדלוק מימן".