בזכות התייעלות משאבים התעשייה חסכה 90 מיליון ₪ בשנה
הדוח השנתי של המרכז להתייעלות במשאבים הראה כי 70% מהמפעלים שקיבלו ייעוץ מסובסד, יישמו את העצות והחלו לחסוך בכסף ובמשאבים
  • מאת: מערכת infospot
  • פורסם בתאריך: 03/5/2023

דוח של המרכז להתייעלות במשאבים מראה כמה חסכה התעשייה הודות להתייעלות במשאבים, לאחר שקיבלה ייעוץ מסובסד על ידי המרכז שהוקם לפני כ-3 שנים ביוזמת משרד הכלכלה והמשרד להגנת הסביבה. לפי הדוח, החיסכון הישיר של התעשייה הוא מעל 90 מיליון ₪ בשנה, והצפי הוא שהחיסכון ב-5 שנים יהיה כ-457 מיליון ₪.

השנה, לאחר 3 שנות פעילות, נבדקו 56 מפעלים שקיבלו מהמרכז ייעוץ מסובסד בשנה הראשונה ונמצא ש-70% מתוכם (39 מפעלים) יישמו את ההמלצות וביצעו פרויקטים מוצלחים שהניבו להם חיסכון כלכלי וסביבתי.


כתבות רלוונטיות:

  1. הושק "בנק פתרונות" להתייעלות משאבים בתעשייה, 24.2.2022
  2. מדריכים חדשים להתייעלות במשאבים, 03.1.2022
  3. נוהל חדש מעודד התייעלות והפחתה במקור לטובת הפחתת פליטות, 24.11.2020
  4. פרויקט סימביוזה תעשייתית ימשיך ל- 4 שנים נוספות, 08.2.2021
  5. מחקר: עסקים קטנים ובינוניים יכולים להרוויח ממסחר בפסולת, 14.03.2019

90 מפעלים קיבלו ייעוץ מסובסד בשנה האחרונה

המרכז להתייעלות במשאבים כולל צוות מהנדסים ויועצים מומחים שמעניקים ייעוץ למפעלים מענפים שונים (פלסטיק, מתכת, מזון, כימיקלים וכו') במטרה להפחית את השימוש במשאבי אנרגיה, מים וחומרי גלם ולהתייעל סביבתית וכלכלית. הייעוץ ניתן בסבסוד של 70%-50% למפעל. בשנת 2022 עזר המרכז ל-90 מפעלים.

לפי הדוח השנתי שפורסם כעת, האתגר המרכזי שעולה בעבודה עם המפעלים הוא העדר ממשק בין גורמים שונים המטפלים במגוון הנושאים בשטח המפעל: מצד אחד, אנשי התפעול ממוקדים בתהליך הייצור ולא מכניסים למערך השיקולים שלהם את ההשלכות הסביבתיות. מצד שני, אנשי הסביבה לא נכנסים אל קו הייצור ולא מכירים את סביבת העבודה במפעל. כתוצאה מכך, 87% מההשקעה הסביבתית בתעשייה מושקעת בפתרונות קצה.

לפי משרד הכלכלה, יותר ויותר חברות מבינות שיש צורך בנקיטת יוזמה ובשינוי תפישתי הן מבחינת הארגון והן מבחינת חינוך קהל הצרכנים, כדי להתגבר על משבר האקלים, דרישות השוק המשתנות בעקבותיו ותקנות רגולטוריות חדשות.

כך למשל, חברת מזון גדולה, שהסתייעה במרכז לשם לביצוע מיפוי מעמיק בשני מפעלים, שכלל בין היתר ניתוח זרימת חומרים (MFCA) – ניתוח שבמסגרתו מחושבות עלויות פחת נסתרות וכך אפשר להבין כיצד לשפר את יעילות צריכת חומרי גלם. בעקבות הייעוץ נמצא כי פוטנציאל החיסכון באנרגיה וצמצום עלויות הייצור של החברה הוא מעל  1.3 מיליון ש"ח בשנה, במקביל להפחתת פליטות גזי חממה בהיקף של כ-1,000 טונות בשנה.

"בנק הפתרונות" של המרכז להתייעלות במשאבים

לפני כשנה השיק המרכז להתייעלות במשאבים "בנק פתרונות" לתעשייה, שכולל יותר מ-250 פתרונות להתייעלות במשאבים.

בבנק הפתרונות ניתן לעשות פילוח לפי ענף הפעילות ו/או סוג הפתרון שמציע 3 אפשרויות: שדרוג טכנולוגי, בקרה ושינוי תהליכי או תחזוקה שוטפת. ניתן למצוא מגוון פתרונות מסוגים שונים ובהם: זיהוי וטיפול בצריכות אנרגיה מיותרות, ניטור דליפות ממדחסים, ייעול מערכת אוסמוזה הפוכה, בקרה וקירור סילואים, איסוף וטיפול באבק, ניצול חום שיורי, ייעול מערכות קירור ועוד.

עבור מרבית הפתרונות המוצגים מוצג גם הערך הכמותי של המשאב שנחסך – צריכת אנרגיה, חומר גלם, פסולת. ובחלק גדול מהמקרים מצוין סכום הכסף שנחסך בזכות הפרויקט.

אחד הפתרונות לדוגמה שמוצעים לבעיה של דליפות אוויר רבות בצנרות אוויר דחוס במפעל הוא ביצוע ניטור דליפות אחת לשבוע, במיוחד בשעות שהמפעל לא עובד ולא צורך אוויר דחוס. לניטור כזה יש פוטנציאל הקטנת דליפות של 90% ולחיסכון כספי של כ-130,000 יורו בשנה.

פתרון נוסף נוגע לאבק שנפלט בתהליך הייצור. הפתרון נוסה על מפעל פסטה שקודם שטף ידנית עם צינור אבק שנפלט מארובותיו ונשר על גג המפעל בעת הייצור. הפתרון החלופי היה לאסוף את האבק בשקים ולפנות אותו כפסולת מהמפעל. כך נחסכו כ-9,000 קוב מים לשטיפת הגג ונחסך טיפול בכ-60 טונות אבק במתקן השפכים.

התייחסויות

שר הכלכלה והתעשייה, ניר ברקת: "משרד הכלכלה והתעשייה מחויב לייצר הזדמנויות כלכליות לתעשייה, שנגזרות מהדרישות הסביבתיות ואנו עושים זאת בהטמעת חדשנות ויצירת יתרון תחרותי, המכרז להתייעלות הנו פרויקט חשוב שפועל בדיוק בכיוון זה".

השרה להגנת הסביבה, עידית סילמן: "המרכז להתייעלות במשאבים מדגים כיצד התייעלות סביבתית ושיפור בפריון הייצור בתעשייה משתלבים זה עם זה, לטובת הציבור. ייעול השימוש בחומרי גלם, במים ובאנרגיה, מביא לצמצום ההשפעה הסביבתית של המפעלים, כך שיש כאן Win-Win לסביבה ולכלכלה".

עוז כ"ץ, מנהל מינהל תעשיות במשרד הכלכלה והתעשייה: "משרד הכלכלה פועל על מנת להפחית את ההשפעה הסביבתית של התעשייה, מעבר להתבססות על חומרי גלם ממוחזרים והפחתת פליטות כל זאת לצד שיפור הפיריון וההתייעלות. אנו רואים את המגמות הסביבתיות כהזדמנות".

שולי נזר, סמנכ"לית בכירה לרישוי ותעשיות, המשרד להגנת הסביבה: "התעשייה הישראלית צריכה לעשות קפיצת מדרגה בביצועים הסביבתיים והכלכליים. על התעשייה להשתלב בתהליך המשקי של גמילה מדלקים פוסיליים ומעבר לאנרגיות מתחדשות. המרכז להתייעלות במשאבים הוא האמצעי הממשלתי המסייע לתעשייה לשפר את תהליכי הייצור ולהתייעל בשימוש בחומרי גלם, אנרגיה ומים ובכך לבצע את קפיצת המדרגה ההכרחית ולהתייעל סביבתית וכלכלית."

---

מסמכים רלוונטיים:

להמשך קריאת הכתבה המלאה