הטלת המס על סולבנטים (ממסים) נדחתה בחצי שנה
זאת מאחר ויישום העדכונים טרם נדון בוועדת הכספים. התאחדות התעשיינים: הטלת המס עלולה להביא לעליית מחירים
  • מאת: מערכת infospot
  • פורסם בתאריך: 06/1/2020

משרד הכלכלה והתעשייה מעדכן שיישום המס על סולבנטים (ממסים) שאמור היה להיכנס לפועל מה-1 בינואר נדחה בחצי שנה וידון שוב לקראת חודש יולי. זאת מאחר ויישום העדכונים טרם נדון בוועדת הכספים ולכן התיקון אינו מיושם בפועל.

בד בבד התאחדות התעשיינים הודיעה כי היא מתנגדת להטלת המס במתכונתו הנוכחית משום שהוא עלול להביא לעליית מחירים במוצרים רבים, כגון טיפולי רכב, מוצרי מזון, חשמל ותחבורה, זאת משום שבמסגרת הצו נכללו תוצרים באופן גורף, שחלקם לא ברי מהילה ותחליפיות לסולר.

התעשיינים: המס יפגע בתחרות

לדברי התאחדות התעשיינים, הפטור המוצע לענפים שונים במשק אינו פטור גורף אלא בעצם מטיל על ענפים אלו התעסקות בירוקרטית יומיומית מול רשות המיסים. בנוסף, המנגנון המוצע יביא לפגיעה בתחרות בין ספקי השמנים והממיסים, בשל דרישת רשות המיסים להצהיר מראש על שמות הספקים והכמויות שיירכשו מכל אחד מהספקים - דבר מהווה פגיעה בתחרות בין הספקים משום שהחברה הופכת לקוח שבוי של הספק לאותה שנת מס.

בנוסף רשות המיסים אינה מכירה בפעולות ניקוי ושטיפה כפעולת ייצור ולפיכך צפויה תוספת עלות על מפעלי תעשייה רבים. כמו כן לטענתה צו הבלו פוגע בכדאיות של רכישת ממסים ממוחזרים בשל הבלו שיחול גם על חומרים אלו. תוספת מס זו תוביל להפסקת השימוש במוצרים ממוחזרים, ושמנים משומשים ישובו להוות מפגע סביבתי.

לכן טוענים בהתאחדות שיש לבצע שינויים מהותיים במודל קביעת המיסוי או לשקול חלופה אחרת להתמודדות עם סוגיית זיוף הסולר, לפני החלת המיסים החדשים.

מס קניה בסך 2,942 ₪ על סולבנטים (ממסים)

נזכיר כי הוחלט להטיל בלו בסך 2,942 ₪ לאלף ליטר ובמקביל להטיל מס קניה בסכום של 2,942 ₪ לאלף ליטר על תחליפי דלק מיובאים. מס קניה יוטל גם על ממסים משומשים, כדי למנוע ייבוא של פסולת ממסים ארצה, במטרה להתחמק מתשלומי מס קניה. יחד עם זאת, נקבע פטור למפעלים הממחזרים תחליפי דלק משומשים וכן לשימוש בתחליפי דלק המהווים פסולת מסוכנת לצורך בעירה כשאלו נעשים במפעלים בעלי היתרים מתאימים.

-------

מסמכים רלוונטיים:

  1. תיקון צו הבלו על הדלק, רשות המסים [pdf]
  2. דברי הסבר של רשות המיסים, רשות המסים [word]

כתבות רלוונטיות לנושא:

  1. מה-1 בינואר יוטל מס על סולבנטים (ממסים (, 5.12.2019
  2. מס חדש על סולבנטים: 2,900 ₪ למ"ק, 15.02.2017
  3. נהלים חדשים לימי השתלמות כשירות ממונה בטיחות, 31.10.2019
  4. משרד האוצר שוקל להטיל מס על כלים חד פעמיים, 05.09.2019

ספקים מומלצים לטיפול בזיהום אוויר: