לקראת הפסח: כללים לשמירה על הבריאות והסביבה
לשים לב לרכישת חומרי ניקוי ודבקים שאינם עומדים בדרישות התקן. על פי החוק חייב בית העסק לפנות ללא תשלום מכשיר חשמלי ישן בעת רכישת מכשיר חדש
 • מאת: מערכת infospot
 • פורסם בתאריך: 07/4/2019

לקראת חג הפסח הקרב, עונת הקניות, הניקיונות, צביעת הבתים והשיפוצים, מזכיר המשרד להגנת הסביבה לצרכנים על זכותם לפינוי חינם של מוצרי חשמל ישנים בעת קבלת מוצר חשמלי חדש. בנוסף משרד הכלכלה מפנה את תשומת ליבם של הצרכנים לכללי בטיחות בשימוש בחומרי ניקוי, צבעים ודבקים, חלקם מכילים חומרים מסוכנים, וקורא להקפיד על הרחקתם מהישג ידם של ילדים.

פינוי חינם של מכשירי חשמל ישנים

על פי החוק לטיפול סביבתי בציוד חשמלי ואלקטרוני ובסוללות אם קניתם מוצר חשמלי אתם זכאים לפינוי בחינם של המכשיר הישן בעת קבלת המכשיר החדש על-ידי המובילים, בתנאי שהוא בכמות או במשקל הדומים למוצר שקניתם.

יתרה מכך, על בית העסק, במעמד הרכישה, ליידע את הצרכנים שהם זכאים לפינוי המכשירים הישנים ללא תשלום, וגם קובע את המקרים הנחשבים ל"פינוי חריג", שבהם באישור מראש, רשאי בעל העסק לדרוש תשלום שיוסכם.

כמו כן על פי החוק, בעת רכישת מכשיר חשמלי קטן חדש ניתן למסור למשווק את המכשיר הקטן הישן, ואת הסוללות המשומשות ניתן למסור לטיפול סביבתי בכל חנות המוכרת סוללות.

אם בעל העסק לא סיפר לכם על הזכאות לפינוי ללא תשלום או לא הסכים לקחת מכם את המכשיר הישן פנו למשרד להגנת הסביבה: pniot@sviva.gov.il


כתבות רלוונטיות לנושא:

 1. חודשה ההכרה ב-2 גופי היישום בענף הפסולת האלקטרונית, 14.01.2019
 2. הסכם פשרה בתביעה הייצוגית נגד "אבי סופר", 6.11.2017
 3. לקראת הפסח: כללי בטיחות לשימוש בחומרי ניקיון ודבקים, 19.03.2018
 4. חומרי ניקוי ביתיים מהווים מקור עיקרי לזיהום אוויר בערים, 15.03.2018
 5. מידע נוסף על חומרים מסוכנים | infospot
 6. פסולת אלקטרונית | infospot

אזהרות בנוגע לחומרי ניקוי

חומרי הניקוי מכילים תרכובות כימיקלים שונים, העלולים לפגוע בבריאות ובסביבה. צבעים, דבקים ולכות על בסיס ממיסים אורגניים עלולים להזיק לדרכי הנשימה בשאיפת אדים ולהזיק לעור במגע. לכן רוב חומרי הניקוי הנמכרים בשוק חייבים להתאים לדרישות התקן הישראלי המגבילים את ריכוז התרכיבים המסוכנים בהם וגם אוסרים שימוש בכימיקלים מסוימים או מגבילים את כמות החומר באריזה צרכנית. 

כדי להימנע מקניית מוצרי ניקיון שאינם תקינים, יש לבדוק שהאריזה אטומה, שיש עליה סימון בעברית וחשוב להקפיד לקרוא היטב את הוראות השימוש והאחסון המופיעות ע"ג האריזה, כמו גם הוראות בטיחות ועזרה ראשונה.

בנוסף, יש לשים לב לאזהרות בנוגע להוראות השימוש ולאחסנה של צבעים, דבקים ולכות על בסיס ממיסים אורגניים:

 • הממיס "טרפנטין מינרלי" וחומרים נוזליים להדלקת פחמים, חייבים להיות ארוזים באריזה קשת פתיחה לילדים ומסומנים במילים: "דליק", "מזיק: עלול לגרום נזק לריאות ובבליעה", בסימון "הרחק מהישג ידם של ילדים", "אין לשאוף את האדים", "מנע מגע עם העור".
 • אסור לארוז את הממיס "טרפנטין מינרלי" באריזות זכוכית.
 • צבעים המכילים עופרת יסומנו באופן בולט לעין במילים: "זהירות! מכיל עופרת".

גופים לייעוץ ויישום חוק פסולת אלקטרונית:

חברה איש קשר טלפון מייל
אקומיוניטי
(גוף יישום מוכר)
צחי עין גל 072-3712251 ecommun@infospot.co.il
מאי אמנון שחרור 077-5001090 mai@infospot.co.il
ערנות
(מלווה ביישום החוק)
ערן בושארי 072-3713040 eranut@infospot.co.il
לאינדקס הספקים>>>