965,000 ₪ קנס בגין הפרת ההוראות למניעת זיהום אוויר מצי רכב כבד
החברה לפיתוח גוש עציון עתרה לבית המשפט כנגד עיצומים כספיים שהטיל עליה המשרד להגנת הסביבה. העתירה נדחתה, אך הקנס הופחת ל־965 אלף שקל בהתחשב בנזקי הקורונה
  • מאת: מערכת infospot
  • פורסם בתאריך: 01/7/2020

בית המשפט המחוזי בירושלים דחה את עתירתה של החברה לפיתוח גוש עציון כנגד המשרד להגנת הסביבה, וקבע כי עליה לשלם קנס כספי בסך 965,000 ₪ בגין הפרת הוראות למניעה ולצמצום של זיהום אוויר מצי כלי רכב.


כתבות רלוונטיות:

  1. תקדים? בית המשפט מבטל קנס לחברת אוטובוסים, 11/12/2019
  2. "אפיקים" נקנסה ב-1.6 מיליון ₪ בגין זיהום אוויר, 30/12/2019
  3. קנסות למי שיסיר מדבקת 'רכב מזהם' , 29/06/2020
  4. מידע נוסף על זיהום אוויר מתחבורה | Infospot

"ההוראות אינן חלות בשטחי יו"ש"

המשרד להגנ"ס קנס את החברה בטענה כי החזיקה והשתמשה בכלי רכב מזהם מסוג יורו 2, לא העמידה שילוט המאפשר דרכי התקשרות עם המוקד בנוגע לפליטות עשן ולא פרסמה בזמן את הדוח השנתי באתר האינטרנט של החברה. בכך הפרה את ההוראות למניעה ולצמצום זיהום אוויר מצי כלי רכב כבד מכוח חוק אוויר נקי 2008.

החברה לפיתוח גוש עציון טענה מנגד כי ההוראות ליישום חוק אוויר נקי אינן חלות בשטחי יהודה ושומרון, שם מתבצעת רוב פעילותה. השופט עודד שחם דחה את רוב טענות החברה, אך לאחר דיון ומתוך התחשבות בהשפעת משבר הקורונה על פעילות החברה, הופחת הקנס הכספי שעמד על יותר מ-1.6 מיליון שקל ל־965 אלף שקל.

אכיפה נגד הפרות זיהום אוויר מציי רכב כבד

כזכור, כחלק מיישום חוק אוויר נקי 2008 פרסם המשרד להגנ"ס בשנת 2014 הוראות חדשות להפחתת פליטות לאוויר בציי רכב כבדים, זאת בעקבות ממצאים המצביעים על תרומתם המשמעותית של מזהמים הנפלטים מתחבורה לזיהום האוויר.

ההוראות כללו, בין היתר, דרישה לשימוש הדרגתי בהנעה חלופית (חשמלית, היברידית,  גז טבעי או ביודיזל), יעד פליטת מזהמים ממוצע לכלל צי הרכב, מניעת פליטת עשן נראה לעין מכלי הרכב וחובת רישום, דיווח ופרסום לציבור.

המשרד להגנ"ס ביצע מספר פעולות אכיפה כנגד חברות שצי הרכב הכבד שלהם הפר את ההוראות. למשל, בסוף 2019 נקנסה חברת האוטובוסים "אפיקים" בגין שלוש הפרות נפרדות של ההוראות למניעה ולצמצום זיהום אוויר מציי רכב כבד מתוקף חוק אוויר נקי. לדברי המשרד, בביקורת שנערכה בחברה נמצא, כי היא מחזיקה 12 אוטובוסים מתקן יורו 2 בניגוד להוראות, ובנוסף לא הכשירה את כל 800 נהגיה לנהיגה חסכונית כנדרש. סכום הקנס עמד על 1.6 מיליון שקל.

--------

מסמכים רלוונטיים:

הוראות למניעה