פולקסווגן ו- BMW נקנסו במיליארד $ כי לא מימשו פוטנציאל הפחתת פליטות
רשות ההגבלים של האיחוד האירופי הטילה קנס על חברות רכב בגין הסכמה ביניהן על אי תחרות בפיתוח טכנולוגיה למניעת זיהום רכב
  • מאת: מערכת infospot
  • פורסם בתאריך: 21/7/2021

רשות ההגבלים העסקיים של האיחוד האירופאי הטילה קנס של 875 מיליון € (כמיליארד $) על חברות הרכב הגרמניות BMW ופולקסווגן, כולל על שתי חברות הבת של פולקסווגן - אאודי ופורשה, בגין הסכם שלהן ושל חברת דיימלר שלא להתחרות על פיתוח טכנולוגיה למניעת פליטות תחמוצות חנקן [NOx] מכלי רכב.

לפי הודעת האיחוד האירופי, החברות החזיקו בטכנולוגיה טובה יותר לצמצום פליטות מזהמות מרכב ממה שהם השתמשו בה בפועל אך נמנעו מתחרות, וכך עברו על כללי ההגבלים העסקיים של האיחוד האירופי. זאת הפעם הראשונה שהאיחוד האירופי תובע שיתוף פעולה טכני כהפרה של הגבלים עסקיים. חברת דיימלר לא נקנסה מפני שחשפה את ההסכם הבעייתי בין החברות.


כתבות רלוונטיות:

  1. המדינה מגייסת עד מומחה גרמני נגד פולקסווגן, 28.4.2019
  2. מדינת ישראל תתבע את פולקסווגן על נזקים סביבתיים, 16.10.2018
  3. דיזלגייט: מנכ"ל אאודי נעצר ופולקסווגן נקנסה במיליארד $, 21.06.2018
  4. מנהל בכיר בפלקסווגן נידון ל-7 שנות מאסר, 10.12.2017
  5. זיהום אוויר מתחבורה | infospot

נמנעו ממימוש הפוטנציאל של הטכנולוגיה להפחתת פליטות

לפי מרגרטה ווסטגר, הממונה על ההגבלים העסקיים באיחוד האירופי, למרות שחמש החברות (פולקסווגן, אאודי, פורשה וב.מ.וו) החזיקו בטכנולוגיה להפחתת פליטות מזהמות טובה יותר ממה שהשתמשו בה, הן נמנעו מהתחרות על ניצול הפוטנציאל המלא של הטכנולוגיה והסתפקו בעמידה בתקני הפליטות שדרש מהן החוק. "תחרות וחדשנות בניהול של זיהום מכוניות הן חיוניות לאירופה בכדי לעמוד ביעדי ה'גרין דיל' השאפתניים שלנו והחלטתנו מראה שאנחנו לא נהסס לנקוט צעדים נגד כל צורת התנהלות קרטלית שמסכנת מטרה זו", הוסיפה מרגרטה.

ההתנהלות הבעייתית של החברות התרחשה בין השנים 2014-2009, שבהן הן קיימו פגישות טכניות שגרתיות ודנו בטכנולוגיית SCR המבטלת פליטות של תחמוצת חנקן מזיקה (NOx) ממכוניות דיזל באמצעות הזרקת אוריאה. בפגישות אלה הן שיתפו בסודות מסחריים וסיכמו על הימנעות מתחרות, ובכך עברו על כללי ההגבלים העסקיים של אירופה.

פולקסווגן וחברות הבת שלה ישלמו את הקנס הגבוה ביותר

הקנס שהושת על חברת פולקסווגן ושתי חברות הבת שלה, אאודי ופורשה, עומד על סכום של 502,362,000 אירו, ועל חברת BMW הושת קנס בגובה 372,827,000 אירו.

כאמור, על חברת דיימלר לא הוטל קנס מאחר שבזכותה נחשף הקרטל ושיתוף הפעולה בין החברות.

פולקסווגן מככבת בשערוריות זיהום אוויר

כדאי להזכיר שלפני כ-6 שנים התפוצצה פרשת דיזלגייט, במסגרתה התגלה כי פולקסווגן התקינה בחלק מרכביה תוכנה שמפחיתה את נתוני זיהום האוויר של מנועי הרכב בעת מבחני רישוי לרכב, זאת לעומת הפליטות בזמן רגיל – ללא הפעלת התוכנה.

בישראל שווקו כ-12,000 כלי רכב בהם הותקנה התוכנה האמורה. בעקבות כך החליטה ישראל להצטרף למדינות אחרות בעולם ולתבוע את פולקסווגן, באמצעות פרקליטות המדינה ובעזרת העד המומחה הגרמני, ד"ר פרידריך.


ספקים מומלצים לטיפול בזיהום אוויר: