גזרת שמיים או מחדל של הרשויות? גם החורף נחלים וחופים ייפגעו מהזרמת שפכים
תשתית ניקוז וביוב לקויה גורמת להזרמת שפכים לנחלים ולים ולסגירת חופי רחצה בעקבות חוסר היכולת לקלוט את מי הגשמים. גם בקיץ יש זיהומים, חופים נסגרו למשך 77 ימים במצטבר – כפול מהקיץ שעבר
  • מאת: מערכת infospot
  • פורסם בתאריך: 23/10/2017

בהמשך לדיווח שלנו מלפני שבוע על זיהום נחלי הקישון ולכיש כתוצאה מגשמי היורה ששטפו עמם לנחלים שמנים, מזהמים ופסולת, עמותת "צלול" מזהירה כי הזנחה ארוכת שנים של תשתיות הביוב והניקוז בישראל תגרום גם בחורף הקרוב להזרמת שפכים לנחלים ולים ולסגירת חופי רחצה.

לדברי העמותה, הזיהום הכבד בנחל לכיש בסוכות, כשביוב ונגר עירוני זרמו לנחל וגרמו לתמותת  דגים, והזיהום שזרם לחופי נתניה, צריכים לשמש כתמרורי אזהרה לקראת החורף הקרוב.

עיכוב בהקמת תשתיות ביוב

הסיבה לאירועי הזיהום וסגירת החופים, לטענת 'צלול', נובעת מעיכוב בהקמת תשתיות ביוב, ניקוז ואגירת קולחים. לטענתם, המדינה לא מטפלת במערכות הניקוז העירוניות כנדרש, אינה משדרגת מכוני טיהור שפכים ואינה מקימה מאגרי קולחים בקצב התואם את הגידול ברמת החיים ותנופת הבנייה ברחבי הארץ – מחדל הגורם, בנוסף על הפגיעה בנחלים ובחופים, גם לבזבוז מים עצום – שכן הקולחים המוזרמים לנחלים או לים יכולים לשמש את ענף החקלאות.

הזרמת קולחים מזוהמים לים - מנוגדת לחוק

"צלול" דורשת מרשות המים לטפל בתשתית הביוב ולהביאה למצב בו כל הקולחים בארץ יטופלו ברמה השלישונית (הגבוהה ביותר), ומציינים כי תקנות ועדת ענבר קבעו כי זה המצב שצריך היה לשרור כבר ב-2015. מנכ"ל עמותת צלול, מאיה יעקבס: "הזרמת קולחים לים ברמת טיפול נמוכה נוגדת את החוק, נוגדת את אמנת ברצלונה, פוגעת במתקני ההתפלה ובציבור".

בנוסף דורשת "צלול" לזרז את הקמת מאגרי הקולחים בכל הארץ ולהדביק את הפער הרב שנוצר לאיגום הקולחים, שיאפשר להשתמש במים להשקיה חקלאית במקום להזרימם לים. מהרשויות המקומיות דורשת "צלול" לשפר את איכות הנגר העירוני הזורם לים באמצעות הפרדה בין צינורות הביוב לניקוז, ניקוי הנקזים ומניעת הגעת אשפה לחופים. יעקבס: "ללא כל אלה ימשיכו הנחלים והים לסבול מזיהום עוד שנים רבות ותמונת דגים המתים בנחלים תחזור על עצמה בכל שנה".

הצפי: חוף פלמחים יספוג את מירב הזיהום בחורף

החוף שצפוי לספוג את מירב הזיהום בחורף הקרוב, לטענת צלול, הוא חוף פלמחים אליו מגיעים קולחי ירושלים באמצעות מכון טיהור השפכים (מט"ש) שורק, וקולחי גוש דן באמצעות השפד"ן. בחורף שעבר הזרים השפד"ן לים כ-12 מיליון מ"ק קולחים שגרמו לסגירת חוף פלמחים לימים רבים - כמות הצפויה לגדול בחורף הקרוב.

גם נחל הירקון, שבשיקומו הושקעו מיליונים רבים בשנים האחרונות, סופג בשנים האחרונות פגיעה קשה בעקבות הזרמה של שפכים מיישובי דרום השרון ויישובים מעבר לקו הירוק. זיהום זה מסכן גם את חופי תל אביב שנסגרו לא פעם בתקופה האחרונה. הקמת מט"ש חדש באזור מתעכבת, וגם עם השלמתו ימשיכו קולחים לזרום לירקון ולים, בגלל אי הקמת מאגר איגום הקולחים אייל.

חופים נוספים הצפויים לסבול מזיהום בחורף הם חופי עכו אליהם זורמים עודפים של מט"ש כרמיאל; חופי חיפה בשל זיהום המגיע דרך נחל הקישון וכתוצאה מעומס יתר ותקלות חוזרות במערכת הביוב; חופי חדרה - משפכים המוזרמים לנחל חדרה מישובים בתוך ומעבר לקו הירוק; וחופי בית ינאי ומכמורת - אליהם מגיעים שפכים, קולחים ועקר (תוצר לוואי של הפקת שמן הזית) מתחום הרשות הפלשתינית דרך נחל אלכסנדר.

בקיץ נסגרו חופים לרחצה למשך 77 ימים – כפול מאשתקד

לא רק בחורף מזוהמים חופים ונפגעים נחלים בשל תשתית לקויה הגורמת להזרמת עודפי שפכים וקולחים. גם בקיץ, מסתבר, יש אירועי הזרמת שפכים רבים לים. בעונת הרחצה 2017, שהסתיימה השבוע, התרחשו 11 אירועי זיהום מדווחים לאורך קו חופי הים התיכון של ישראל, שגרמו לסגירת חופי רחצה במשך 77 ימים במצטבר- פי 2 לעומת קיץ 2016, אז נסגרו חופים למשך 38 ימים במצטבר ב-12 אירועי זיהום. בקיץ 2015 נסגרו חופים למשך 59 ימים במצטבר, ב-9 אירועים.

שיאנית סגירת החופים הקיץ היא הרצליה, שחופיה נסגרו למשך 17 יום בעקבות זיהום שמקורו במתחם תעש (הכתם הצהוב בחוף אפולוניה). חוף זיקים ופארק אשקלון נסגרו לרחצה ל-10 ימים במצטבר מזיהום שמקורו ברצועת עזה. זיהומים נוספים היו בחיפה וחוף הכרמל (19 ימים במצטבר), ת"א (6 ימים במצטבר) ונהריה (יום אחד).

-------

קישורים רלוונטיים:

  1. מנזקי היורה: אלפי דגים מתים בנחל לכיש וזיהום שמן בנחל הקישון, 15.10.2017
  2. עקב זיהום הירקון: חקירה פלילית נגד איגוד ערים דרום שרון מזרחי, 18.05.2017
  3. הזיהום מאתר תע"ש אפולוניה ממשיך להתפשט בחופי הרצליה, 18.07.2017
  4. מדוע אלפי דגים מתו בנחל הירקון?, 18.07.2016
  5. שפכים תעשייתיים | infospot
  6. זיהום ים ונחלים | infospot

------------

חברות לטיפול בשפכים תעשייתיים: