קנס 7 מיליון ₪ לבית הזיקוק באשדוד בגין זיהום אוויר
המשרד להגנת הסביבה הודיע לחברה על כוונתו להטיל עליה את העיצום הכספי בגין הפרת היתר פליטה לאוויר וחריגה מערכי איכות אוויר
  • מאת: מערכת infospot
  • פורסם בתאריך: 17/10/2023

לאחרונה התברר כי לפני כחודש וחצי הודיע המשרד להגנת הסביבה לחברת פז אשדוד על כוונה להטיל על החברה עיצום כספי בגובה 6.9 מיליון ₪, זאת בשל הפרות היתר הפליטה לאוויר. חריגות שנמדדו בארובות המפעל הן בניטור רציף בארובות והן בדיגומי פתע בארובות. החברה פלטה עשן שחור וכן חרגה בפליטות המזהמים פחמן חד חמצני (CO), גופרית דו חמצנית (SO2), חומרים אורגניים (TOC).

יש לציין כי לפי החוק, החברה יכולה לבקש הפחתה בסכום העיצום או ביטולו. בהתאם לכך ישקול המשרד את צעדיו ויקבל את החלטתו הסופית.


כתבות רלוונטיות:

  1. מדד ההשפעה הסביבתית, 17.8.2023
  2. שריפה במתקן לסינון סולר בבית הזיקוק, 14.8.2017
  3. מפל"ס 2022: הפחתה בחומרים מסרטנים; עלייה בגזי חממה, 6.9.2023
  4. תביעה ייצוגית נגד "נשר" בגין זיהום אוויר, 11.9.2023
  5. מפל"ס – ראשי | infospot

עיצום כספי הוטל על החברה גם ב-2020

לא מדובר במקרה ראשון של הטלת עיצום כספי על בית הזיקוק באשדוד. בינואר 2020 הטיל המשרד להגנת הסביבה עיצום כספי על פז בית זיקוק אשדוד, גם אז עקב הפרת היתר אוויר. העיצום הוטל בשל אירוע שהתרחש בשנת 2017, אז תקלה בלוח ההזנה הראשי של בית הזיקוק גרמה לשריפה ולפליטת עשן שחור במשך כשעה. החברה קיבלה עיצום כספי של כ-906 אלף ₪ ועתרה לבית משפט כדי לבטלו בטענה שפעלה לצמצם את הנזק. אולם בהמשך היא החליטה למשוך את עתירתה בהמלצת השופטת.

נכון לשנת 2021, בית הזיקוק באשדוד נמצא במקום השלישי ברשימת מדד ההשפעה הסביבתית. המדד מדרג חברות לפי השפעתם החיצונית ולפי מידת שמירתם על הסביבה. החברה דורגה בראשית הרשימה בשל פליטות חריגות לאוויר, ניטור ודיווח בניגוד לדרישות ותחזוקה לקויה של חומרים מסוכנים, בין היתר.

כמו כן, לפי דוח המפל"ס האחרון, בשנת 2022 עלתה הפליטה של חומרים אורגנים נדיפים ללא מתאן (NMVOC) ב-38% בעיר אשדוד בשל פעילות שתי חברות בלבד, אחת מהן היא בית הזיקוק אשדוד.

התייחסויות

מבית זיקוק אשדוד נמסר בתגובה: "בית זיקוק אשדוד מחויבת לשמירה על הסביבה, פועלת על פי ההנחיות והתקנים המחמירים ביותר בנושא, ומשקיעה לשם כך משאבים רבים. לפעילות החברה תפקיד משמעותי באספקת אנרגיה והבטחת ביטחון אנרגטי למשק הישראלי. החברה תלמד את הנושא ותשיב כמקובל ובמישרין למשרד להגנת הסביבה".


ספקים מומלצים לטיפול בזיהום אוויר:

חברה איש קשר טלפון מייל
איירלאב - בדיקות אוויר אהוד רועה 054-9360352 airlab@infospot.co.il
חן בקרת אקלים שרון וסרשפרונג 072-3943015 hbakara@infospot.co.il
לאינדקס הספקים>>