פורסמו מפרטים אחידים לרישיון עסק
משרד הפנים פרסם טיוטות מפרטים אחידים לקבלת רישיון עסק עבור 13 סוגי פעילות, חלקם כולל תנאים סביבתיים. ניתן להגיש הערות עד 26 ביולי 2020
  • מאת: מערכת infospot
  • פורסם בתאריך: 16/6/2020

לאחרונה פרסם משרד הפנים מקבץ נוסף של מפרטים אחידים של תנאים לרישיון עסק, חלקם עם תנאים סביבתיים. זאת במסגרת ייעול הליך רישוי העסקים.

במקבץ החדש, פורסמו מפרטים אחידים עבור 13 סוגי פעילות, מהם 2 סוגי פעילות עם תנאים של המשרד להגנת הסביבה, 4 סוגי פעילות בהם המשרד להגנ"ס נותן תנאים פרטניים לכל עסק בנפרד, ושאר סוגי הפעילות בהם המשרד להגנ"ס אינו מעורב בתהליך הרישוי. הרשימה המלאה בהמשך.


כתבות רלוונטיות:

  1. סבב נוסף של טיוטות מפרטים אחידים לרישיון עסק, 30/1/2020
  2. רישיון עסק: פורסמו מפרטים אחידים, 04/9/2018
  3. הרפורמה ברישוי עסקים אושרה!, 10/7/2018
  4. קראו עוד על רישיון עסק - תנאים סביבתיים | infospot

תזכורת: מדוע צריך מפרטים אחידים לרישיון העסק?

מטרת המפרטים האחידים ברישיון העסק היא להקל ולייעל את הבירוקרטיה הכרוכה בקבלת וחידוש רישיון עסק, הן עבור בעלי העסקים והן עבור הגורמים המפקחים (בריאות, כיבוי אש, הגנת הסביבה, בריאות וכו').

בסוג פעילות שהגורם המפקח יכול לקבוע תנאים רוחביים אחידים לקבלת רישיון לפי סוג העסק – הרישוי יהיה באמצעות מפרט אחיד, כך שהיזם או בעל העסק יוכל לדעת מראש את דרישות הרישוי ולא יאלץ להמתין לקבלת התנאים לאחר הגשת הבקשה לרישיון.

כך למשל, עבור סוגי פעילת כגון מכבסות, בתי מלון, מוסכים, בריכות שחייה, מסעדות ועוד, יש מפרט דרישות אחיד שזמין ליזמים ובעלי עסקים שרוצים לפתוח עסק חדש או לחדש את רישיון העסק.

רק בסוגי פעילות בהם השונות והמורכבות של העסקים משמעותית עבור גורמי הפיקוח – תישאר השיטה שהייתה נהוגה עד היום, בה כל גורם מפקח נותן את התנאים שלו באופן ספציפי לכל עסק בנפרד.

התנאים של המשרד להגנ"ס במפרטים האחידים לרישיון העסק

בהתאם לצו רישוי העסקים, המשרד להגנ"ס הוא אחד מנותני האישור (או במעמד 'לידיעה') ל־84 סוגי עיסוק טעוני רישוי (מתוך 200 סה"כ). עבור 51 מהם מכין המשרד מפרטים אחידים, ועבור 35 סוגי העיסוק האחרים, בשל מורכבות העסקים, השונות וההשפעה הסביבתית – המשרד להגנ"ס נותן תנאים פרטניים לכל עסק בנפרד, ולא במפרט אחיד.

בתנאים הסביבתיים לרישיון העסק יש התייחסות לנושאים כגון: אופן הטיפול בשפכים, פסולת ופליטות לאוויר, דרישות ניטור, אירוע חריג, ערכי סף לפליטה, יישומים טכנולוגיים ועוד.

התהליך של המפרטים האחידים החל בשנת 2015(!) ומאז מדי פעם מתפרסמים מקבצים של מפרטים להערות הציבור, ולאחר מכן הם מאושרים סופית ונכנסים לתוקף.

עד היום נכנסו לתוקף רק 20 מפרטים אחידים לסוגי פעילות שונים, מהם 9 עם תנאים סביבתיים. כ - 60 סוגי פעילות נוספים נמצאים בשלבים שונים של הליך האישור לאחר הפרסום להערות הציבור, מהם 11 עם תנאים סביבתיים.

רשימת המפרטים האחידים לרישיון העסק

להלן רשימת 13 המפרטים האחידים האחרונים שפורסמו כעת להערות הציבור. ניתן להגיש הערות לטיוטות המפרטים באמצעות אתר האינטרנט הממשלתי, עד ה-26 ביולי 2020, על פי ההנחיות.

להלן רשימת המפרטים האחידים שפורסמו להערות הציבור:

סעיף סוג פעילות סטטוס המשרד להגנ"ס
1.4א טיפולים לא רפואיים - קוסמטיקה, פדיקור, מניקור, שיזוף -
1.4ב טיפולים לא רפואיים בגוף האדם - מספרה -
3.5א מזון לבעלי חיים - ייצורו, עיבודו, אריזתו אישור פרטני
5.6א פסדים - איסופם -
4.6ג מזון - מזון ומרכיביו לרבות משקאות וחומרי גלם - אחסונו -
7.1א בית מלון, פנסיון, אכסניה וכיו"ב מפרט אחיד
7.8א עינוג ציבורי נופש וספורט - קייטנה -
8.3א הובלת דברי ערך: כספים, יהלומים, תכשיטים, ניירות ערך -
8.6ו כלי רכב וציוד מכני הנדסה (צמ"ה) אישור פרטני
9.1ג כלי נשק ותחמושת - ייצור אישור פרטני
9.4 מוקד בקרה אלקטרוני -
10.3 בית דפוס אישור פרטני
10.16ב עץ ומוצריו – ייצור רהיטים מפרט אחיד

עורכי דין בתחום המשפט הסביבתי: