אלקין החליט לרוץ לראשות העיר ירושלים
אם ייבחר, יצטרך לעזוב את תפקידו כשר להגנת הסביבה. בינתיים הוא לא התייחס לתפקידו כשר להגנת הסביבה בתקופת הבחירות
  • מאת: מערכת infospot
  • פורסם בתאריך: 31/5/2018

השר להגנת הסביבה, חבר הכנסת זאב אלקין, הודיע לפני שעה קלה כי החליט להתמודד על ראשות עיריית ירושלים. במידה וייבחר, יצטרך להתפטר מתפקידו כשר להגנת הסביבה ותפקידו כשר לענייני ירושלים. טרם קיבלנו התייחסות שלו לגבי המשך תפקודו כשר במקביל לתקופת הבחירות שייערכו רק ב 30 לאוקטובר 2018, עוד 5 חודשים. אך מבירורים שערכנו, הוא ככל הנראה מתכוון להמשיך בתפקידו גם בתקופת הבחירות.

3 שרים בקדנציה אחת

במידה ואלקין יזכה בבחירות בירושלים, לשר חדש שימונה במקומו תשאר רק כשנה עד תום הקדנציה, היות והבחירות הארציות עתידות להתקיים בנובמבר 2019. כלומר 3 שרים בקדנציה אחת. ללא ספק מדובר באחד המשרדים הממשלתיים בעלי התחלופה הגבוהה ביותר של שרים בעשור האחרון.

כיצד תשפיע ההכרזה של אלקין על המשרד להגנת הסביבה

בכתבה שפרסמנו אמש וניתחה את המהלך, הסברנו שההחלטה של אלקין לרוץ בבחירות בירושלים עלולה להכניס את המשרד לתקופת אי וודאות, וגם יכולה להגביל את פעילותו של אלקין כשר להגנ"ס כבר עתה, במהלך הבחירות, משום שתשומת לבו תושקע בקמפיין בירושלים ומשום שלא ירצה לקדם תהליכים ולקבל החלטות חשובות שלא יוכל להשלימם או שיחייבו את הבאים אחריו.

כך שבחצי השנה הקרובה עלול המשרד להגנ"ס להיכנס לתקופת ביניים במהלכה יתקשה המשרד, שיתפקד ללא שר המחויב במלואו לתפקיד, לקדם מהלכים בין-משרדיים, תקציביים מול האוצר, ונושאים שמצריכים תמיכה פוליטית בוועדות הכנסת, במליאה או מצד רה"מ.

אלקין טען בעבר כי העובדה שהוא מכהן בשני תפקידי שר במקביל - גם במשרד להגנת הסביבה וגם במשרד לענייני ירושלים, פוגעת לכאורה בתשומת הלב שהוא מעניק לכל משרד, אלא שהעובדה שהוא שר בכיר במפלגת השלטון, מסייעת לו לגייס תקציבים ולקדם תהליכים שמישהו אחר, שלא בתפקיד כה בכיר, היה מתקשה להשיג עבור 2 המשרדים. השאלה היא האם הטיעון הזה נכון גם כשיתווסף לסדר היום שלו קמפיין בחירות בירושלים, שיש לשער שידרוש ממנו הרבה תשומת לב.

בינתיים המנכ"ל והפקידים הבכירים יישאו את לפיד ההמשכיות

חשוב לציין שאלקין הירבה לאמץ ולגבות את עמדת הדרג המקצועי ולהמשיך את התהליכים שהתחילו קודמיו, בין השאר בזכות החלטתו להמשיך ולעבוד יחד עם המנכ"ל ישראל דנציגר שמינה קודמו. אלקין תמך בדרג המקצועי גם במקומות שהדברים לא היו פופולריים, כמו פרשת סגירת מיכל האמוניה ותהליך בחירת החלופות ליבוא אמוניה. כך שבינתיים הדברים אמורים להמשיך במסלולם, גם אם ייגרמו עיכובים בתהליכים שנדרשים לתמיכה פרלמנטרית ופוליטית. 

מבין הדברים שבהם אלקין כן הטביע את חותמם ניתן למנות את ההחלטה להשקיע בקידום ענף הקלינטק הישראלי כענף יצוא - מהלך שהוצג בכנס לקידום טכנולוגיות סביבתיות לפני כשבועיים, והמאבק בשריפות פסולת ומפחמות בשטחים פתוחים שגורמות לזיהום אוויר.

השאלה היא מה ייקרה אם וכאשר ימונה השר הבא להגנת הסביבה? איזה אג'נדה הוא יביא איתו? האם ימשיך לתת רוח גבית לתהליכים הקיימים?

--------

כתבות רלוונטיות לנושא:

  1. האם אלקין עוזב את המשרד להגנת הסביבה? 29.05.2018
  2. זאב אלקין הוא השר להגנת הסביבה, 31.07.2016
  3. כחלון מוסר את המשרד להגנת הסביבה לליכוד?, 15.07.2016
  4. כמה זמן צפוי כחלון להחזיק בתיק הגנת הסביבה?, 05.06.2016
  5. אבי גבאי מתפטר , 27.05.2016