לראשונה: איגוד ערים מקים יחידת אכיפה ומינה תובעת סביבתית
העברת סמכויות האכיפה מהרשות המקומית לאיגוד נובעת מכך שהאיגוד יכול להטיל קנסות גבוהים ומרתיעים יותר מהרשות המקומית
  • מאת: מערכת infospot
  • פורסם בתאריך: 24/5/2018

איגוד ערים הגנת הסביבה במפרץ חיפה מדווח, כי הוא האיגוד הראשון בישראל להקים יחידת אכיפה ולמנות עו"ד לתובעת סביבתית. מדובר בפריצת דרך, מאחר ועד כה פעל האיגוד כגורם מקצועי מפקח, ומעתה יוכל לבצע גם אכיפה סביבתית ומתן קנסות.

להקמת יחידת האכיפה גויסו והוכשרו אנשי צוות ונרכש ציוד צילום, ניטור ומעקב. יחידת האכיפה של האיגוד תתמקד תחילה בנושאים של השלכת פסולת בשטחים פתוחים, הבערת פסולת והתחברויות פיראטיות למערכת הביוב העירונית. כאשר יתר הנושאים הסביבתיים כגון: רעש, קרינה וזיהום אוויר ימשיכו להיות מטופלים במחלקת רישוי עסקים ברשויות או במשרד להגנ"ס.

עו"ד תובעת סביבתית באיגוד ערים

עו"ד אלה קפלן לוינגר מונתה לתובעת הסביבתית של איגוד ערים מפרץ חיפה. לפני כן שימשה עו"ד קפלן כתובעת עירונית בכירה בשירות המשפטי של עיריית חיפה, שם עסקה באכיפה של דיני התכנון והבנייה ודיני רישוי עסקים. לעו"ד קפלן תואר ראשון בתקשורת ומשפטים מאוניברסיטת תל אביב, וכחלק מכניסתה לתפקיד עברה הכשרה באכיפת דיני איכות הסביבה, מדיניות אכיפה ותביעה בנושאים סביבתיים והסמכת מפקחים סביבתיים.

האכיפה עוברת מהרשות המקומית לאיגוד

חוק הרשויות המקומיות מגדיר את סמכויות האכיפה של הרשויות המקומיות ואיגודי הערים בנוגע    לכ-19 חוקים סביבתיים. עד היום, רשויות מקומיות ביצעו בעצמן, כל אחת לבדה, את האכיפה. כעת הרשויות המקומיות במפרץ חיפה החליטו להעביר חלק מסמכויות האכיפה לאיגוד ערים מפרץ חיפה, שיהיה הראשון בארץ שיישם את אפשרויות האכיפה הללו.

עד היום, איגודי הערים לאיכות הסביבה היו אחראים על הניטור והפיקוח בתחום הסביבתי, כלומר האיגוד סיפק את הדו"חות, העדויות והמידע, ואם התגלה חשד לעבירה הטיפול והאכיפה הועברו לרשות המקומית או למשרד להגנ"ס.

ההחלטה על העברת סמכויות האכיפה נובעת מכך שלאיגוד ערים יש אפשרות חוקית לנקוט בצעדי אכיפה יותר מחמירים ולהטיל סכומי קנסות גדולים יותר מאשר הרשות המקומית הכפופה לחוקי העזר העירוניים. בנוסף, איגודי הערים נהנים מיתרון הגודל - איגוד ערים מפרץ חיפה משרת 11 רשויות מקומיות ולכן יכול לרכוש ציוד ולהחזיק כוח אדם שאף רשות מקומית לא יכולה להרשות לעצמה, בטח לא הרשויות המקומיות הקטנות.

סכום הקנסות יגדל

למשל, עד היום הקנס המרבי שרשות מקומית יכלה להטיל בגין שפיכת פסולת בשטח ציבורי עמד על 730 ₪ ולאחר הגשת כתב אישום 3,600 ₪. מעתה, איגוד הערים יוכל להשית קנסות של עשרות אלפי שקלים כאשר הקנס ההתחלתי יהיה בגובה 1,500 ₪ ולאחר כתב אישום הסכום יוכל להגיע גם ל-400 אלף ₪.

במסגרת הכנת הכתבה נודע לנו, כי כבר נרשמה הצלחה ראשונה למודל האכיפה החדש. תושבים באחד מיישובי הקריות התלוננו על מפגעי ריח וזיהום אוויר שהאיגוד סבר שמקורם בהשלכה והבערת פסולת עירונית בשטחים חקלאיים. מאחר והשריפה בוצעה בשעות החשכה, היה קשה לאתר את מוקדי השריפה ולהביא עדויות בזמן אמת למקור השריפה. לאחרונה, בזכות ציוד הצילום המשוכלל שנרכש ליחידת האכיפה של איגוד הערים, עם יכולות צילום בשעות החשכה, התגלה מקור המפגע הסביבתי בזמן אמת – שריפה של ערימות פסולת עירונית שהושלכו בלב שטחים חקלאיים שהיו מרוחקים כ 8 ק"מ מהישוב בו התלוננו התושבים על מפגעי הריח.

----------

כתבות רלוונטיות לנושא:

  1. ועדת הפנים והגנ"ס אישרה לקריאה ראשונה הצעת חוק לאיסור הבערת פסולת, 15.05.2018
  2. המשימה: למצוא את האיזון בין התקנים המגנים על בריאות הציבור לבין פיתוח כלכלי, 7.11.2017
  3. קריית ביאליק פורשת מאיגוד ערים חיפה, 8.11.2016
  4. חקירה משטרתית על ניגוד עניינים באיגוד ערים חיפה, 17.12.2015
  5. ראיון עם מי שמוציא לפועל את המדיניות הסביבתית ברשות המקומית, 01.09.2015

--------

חברות לטיפול בפסולת עירונית

חברה איש קשר טלפון דוא"ל
ורידיס ורידיס 072-3360696 Veridis@infospot.co.il
נגב אקולוגיה סיוון פרץ 072-3712247 Negev@infospot.co.il
לאינדקס הספקים>>