אושרה דחיית פרסום מפרטים אחידים לרישיון עסק
18 מפרטים אחידים פורסמו, אך ועדת הפנים והגנ"ס בכנסת אישרה למשרד להגנ"ס ומשרד הבריאות לדחות את פרסום המפרטים האחידים של 13 סוגי עסקים אחרים לתקופה של עד חצי שנה
 • מאת: מערכת infospot
 • פורסם בתאריך: 28/12/2020

ועדת הפנים והגנת הסביבה בכנסת אישרה באופן חלקי את בקשתם של המשרד להגנ"ס ומשרד הבריאות לדחות בחצי שנה את מועד הפרסום של התנאים לרישיון העסק במפרטים האחידים ל-13 סוגי פעילות שונים, שהיו אמורים להתפרסם עד סוף 2020.

לגבי 10 מפרטים ההארכה אושרה במלואה, אך לגבי 3 סוגי פעילויות הועדה הגבילה את ההארכה ל- 4 חודשים בלבד.  

בנוסף לכך, השבוע פורסמו מפרטים אחידים לרישיון העסק ל-18 סוגי פעילות, כאשר בארבעה מתוכם המשרד להגנ"ס הוא נותן אישור פרטני.

יו"ר הועדה, ח"כ מיקי חיימוביץ' ביקרה את משרד הגנת הסביבה ומשרד הבריאות שמבקשים את ההארכה, אך לבסוף אישרה אותה: "אני מאד מתוסכלת. כל כך מבינה את מצוקת בעלי העסקים וכל כך כועסת על משרדי הממשלה, על שהגענו למצב הזה, שאחרי עשר שנים עדיין אין לנו מפרטים אחידים. בצוק העיתים, עם כל מה שעסקים עוברים השנה, ואנו לא יכולים לתת להם הקלות מינימליות. בקשת משרדי הממשלה לדחות את מועד פרסום המפרטים, שהוגשה ברגע האחרון אינה ראויה".


כתבות רלוונטיות:

 1. המשרד להגנ"ס מבקש לדחות פרסום המפרטים, 10.12.2020
 2. פורסמו מפרטים אחידים לקבלת רישיון עסק, 04.8.2020
 3. פורסמו מפרטים אחידים לרישיון עסק, 16.6.2020
 4. רישיון עסק: פורסמו מפרטים אחידים, 04.9.2018
 5. למידע נוסף על תנאים סביבתיים לרישיון עסק | infospot

נדחה פרסום המפרטים של 13 סוגי עסקים

על רקע פיזור הכנסת נערכו השבוע דיונים מזורזים בועדת הפנים והגנת הסביבה כדי להכריע מספר סוגיות דחופות. אחת מהן היא הבקשה של משרד הבריאות והמשרד להגנ"ס לדחות את פרסום המפרטים האחידים של 13 סוגי פעילויות, במסגרתם מפורטים התנאים לרישיון עסק.

כפי שדיווחנו לפני שבועיים, לפי החוק, עד סוף שנת 2020 היו אמורים להתפרסם מפרטים אחידים ל-40 סוגי פעילות של עסקים. עם זאת, עד כה פורסמו רק 26 מפרטים אחידים ומפרט נוסף אחד בלבד צפוי להתפרסם עד לסוף השנה.

המשרד להגנ"ס נימק את בקשת הדחייה בכך שהרפורמה בחוק רישוי עסקים הוסיפה לו משימות רבות מבלי שהוקצו לו משאבים נוספים וכוח אדם. לפי הרפורמה הוא מחויב להכין מפרטים אחידים לעשרות סוגי עסקים.

לאחר שני דיונים בוועדה הוחלט לאשר את דחיית פרסום המפרטים בחצי שנה, עד לתאריך 1.7.2021, מלבד פרסום 4 מפרטים הנוגעים לפעילויות מכבסה, ייצור רהיטים, טיפול יופי וקוסמטיקה ומרבית בתי האוכל, כגון בתי קפה, אשר יחויבו בפרסום בתוך 4 חודשים בלבד עד לתאריך 1.5.2021. ההחלטה בעניינם התקבלה לאחר שיו"ר הועדה, ח"כ מיקי יחימוביץ', ביקשה מהמשרדים לבדוק לאילו מהפעילויות הם יכולים לפרסם מפרטים אחידים בפרק זמן קצר יותר.

מבין 13 המפרטים האחידים שצפויים להתפרסם תוך 6-4 חודשים, המשרד להגנ"ס אמור לנסח תנאים סביבתיים אחידים ל-4 סוגי פעילות בלבד: 

 1. גידול, אחזקה וטיפול בבע"ח למעט עופות [3.2א]
 2. מכבסות וניקוי יבש [6.4]
 3. בתי מלון [7.1א]
 4. ייצור רהיטים [10.16ב]

18 מפרטים אחידים חדשים; 4 בלבד נוגעים לאיכות הסביבה

כמו כן, בשבוע שעבר פורסמו 18 מפרטים אחידים נוספים בנוסח סופי לאחר שעברו סבב הערות ציבור. רק ב-3 מבין המפרטים האחידים החדשים שפורסמו המשרד להגנ"ס הוא במעמד של נותן תנאים סביבתיים, לצד גורמים נוספים.

מדובר בעסקים לייצור רכיבים אלקטרוניים, ייצור של טקסטיל, ייצור נעליים וסעיף נוסף כללי שמאגד את כל סוגי הייצור/עיבוד/צביעה/הרכבה/ציפוי/הדפסה/תיקון של חומר גלם/מוצר/מכשיר שלא טעון רישוי לפי פרט אחר.

אלא ש-3 סוגי הפעילות האלה מוגדרים כבעלי השפעה משמעותית על הסביבה ולכן המשרד להגנ"ס הוא במעמד של נותן תנאים סביבתיים באופן פרטני ולא באמצעות המפרט האחיד. כלומר, בנוסף למפרט האחיד העסקים יקבלו תנאים סביבתיים פרטניים מידי המשרד להגנ"ס, שמותאמים באופן ספציפי לעסק שמגיש את הבקשה.

רשימת 18 המפרטים האחידים שפורסמו

הסעיף הפירוט מעמד המשרד להגנ"ס
1.4 ב' מספרה -
1.5 ב' מעבדה לבדיקת דגימות בעלי חיים ומוצרים מן החי -
2.1ג' מכירה וחלוקה של גז -
6.1 אחסנה בשטח גדול מ 50 מ"ר -
6.2 חנות בשטח 800 מ"ר לפחות -
6.5 ייצור רכיבים אלקטרוניים אישור פרטני
6.9 א' רוכלות מזון -
6.14 מקום למכירה של מוצרי עישון -
7.7 א' מקום לעריכת מופעים במבנה קבע, ללא מזון -
8.6 א' מכירה והשכרה של כלי רכב וציוד מכאני הנדסי -
8.6 ב' חניון לכלי רכב בשטח מעל 500 מ"ר -
8.9 ו' מוסכים -
9.1 א' מכירה, תיקון ואחסון של כלי נשק ותחמושת -
10.4 א' ייצור של טקסטיל אישור פרטני
10.4 ב' גזירה ותפירה של טקסטיל -
10.5 ייצור נעליים אישור פרטני
10.9 ייצור/עיבוד/צביעה/הרכבה/ציפוי/הדפסה/תיקון של חומר גלם/מוצר/מכשיר שלא טעון רישוי לפי פרט אחר אישור פרטני
10.16 ג' אחסון ומכירה של עץ -

תזכורת: מדוע צריך מפרטים אחידים לרישיון העסק?

מטרת המפרטים האחידים היא להקל ולייעל את הבירוקרטיה הכרוכה בקבלת וחידוש רישיון עסק, הן עבור בעלי העסקים והן עבור הגורמים המפקחים (בריאות, כיבוי אש, הגנת הסביבה, בריאות וכו'). בנוסף לכך, המפרטים תורמים לשקיפות ומבטיחים אחידות בתנאים לכל העסקים מתחום מסוים.

באותם סוגי פעילויות שהגורם המפקח יכול לקבוע תנאים רוחביים אחידים לקבלת רישיון לפי סוג העסק – הרישוי יהיה באמצעות מפרט אחיד, כך שהיזם או בעל העסק יוכל לדעת מראש את דרישות הרישוי ולא יאלץ להמתין לקבלת התנאים לאחר הגשת הבקשה לרישיון.

רק בסוגי פעילות בהם השונות והמורכבות של העסקים משמעותית עבור גורמי הפיקוח – תישאר השיטה שהייתה נהוגה עד היום, בה כל גורם מפקח נותן את התנאים שלו באופן ספציפי לכל עסק בנפרד.

התנאים של המשרד להגנ"ס במפרטים האחידים לרישיון העסק

בהתאם לצו רישוי העסקים, המשרד להגנ"ס הוא אחד מנותני האישור (או במעמד 'לידיעה') ל־84 סוגי עיסוק טעוני רישוי (מתוך 200 סה"כ). עבור 51 מהם המשרד הכין או צפוי להכין מפרטים אחידים, ועבור 35 סוגי העיסוק האחרים, בשל מורכבות העסקים, השונות וההשפעה הסביבתית – המשרד להגנ"ס נותן תנאים פרטניים לכל עסק בנפרד, ולא במפרט אחיד.

תהליך הכנת המפרטים האחידים החל בשנת 2015(!) ומאז מדי פעם מתפרסמים מקבצים של מפרטים להערות הציבור, ולאחר מכן הם מאושרים סופית ונכנסים לתוקף.

בתנאים הסביבתיים לרישיון העסק יש התייחסות לנושאים כגון: אופן הטיפול בשפכים, פסולת ופליטות לאוויר, דרישות ניטור, אירוע חריג, ערכי סף לפליטה, יישומים טכנולוגיים ועוד.

---------

 1. מפרטים אחידים