המשרד להגנ"ס דוחה את פרסום המפרטים האחידים לרישיון העסק
המשרד להגנ"ס ומשרד הבריאות מבקשים דחייה של חצי שנה למועד הפרסום של מפרטים אחידים של 13 סוגי עסקים שונים, ביניהם בתי מלון ומכבסות
 • מאת: מערכת infospot
 • פורסם בתאריך: 10/12/2020

המשרד להגנ"ס ומשרד הבריאות מבקשים לדחות בחצי שנה את מועד הפרסום של התנאים לרישיון העסק במפרטים האחידים ל-13 סוגי פעילות שונים, שהיו אמורים להתפרסם עד סוף 2020. לדבריהם, בשל מחסור בכוח אדם והשפעת משבר הקורונה הם לא הספיקו להשלים את הטיפול בנושא.

בנוסף, לפני כשבועיים פורסמו מפרטים אחידים ל-5 סוגי פעילות, כאשר בשניים מהם המשרד להגנ"ס הוא נותן אישור פרטני.


כתבות רלוונטיות:

 1. פורסמו מפרטים אחידים לקבלת רישיון עסק, 04.8.2020
 2. פורסמו מפרטים אחידים לרישיון עסק, 16.6.2020
 3. רישיון עסק: פורסמו מפרטים אחידים, 04.9.2018
 4. הרפורמה ברישוי עסקים: האם כוחו של המשרד נחלש?, 10.7.2018
 5. למידע נוסף על תנאים סביבתיים לרישיון עסק | infospot

פרסום המפרטים של 13 סוגי עסקים יידחה בחצי שנה

משרד הפנים פרסם לפני יומיים טיוטה של צו לצורך דחיית מועדי פרסום מפרטים אחידים.

לפי החוק, עד סוף שנת 2020 היו אמורים להתפרסם מפרטים אחידים ל-40 סוגי פעילות של עסקים. עם זאת, עד כה פורסמו רק 12 מפרטים אחידים מתוכם, ו-15 מפרטים נוספים בלבד צפויים להתפרסם עד לסוף השנה. יתר המפרטים האחידים אמורים להתפרסם עד לסוף שנת 2022.

מבין 13 המפרטים האחידים שככל הנראה פרסומם יידחה בחצי שנה, 4 סוגי פעילות אמורים לכלול תנאים סביבתיים אחידים שינסח המשרד להגנ"ס:

 1. גידול, אחזקה וטיפול בבע"ח למעט עופות [סיווג 3.2א]
 2. מכבסות וניקוי יבש [סיווג 6.4]
 3. בתי מלון [סיווג 7.1א]
 4. ייצור רהיטים [סיווג 10.16ב]

בנימוקים לדחיית מועד פרסום המפרטים, המשרד להגנ"ס מסביר כי הרפורמה שנקבעה בחוק רישוי העסקים, שבמסגרתה הוא מחויב להכין מפרטים אחידים לסוגי עסקים רבים, הטילה על המשרד משימות רבות אף שאין לו די משאבים למלא אותן. עוד הוא הוסיף כי כבר ב-2018 הוא יידע את ועדת הפנים והסביבה כי ללא משאבים מתאימים לא יוכל לעמוד במשימה, אך לא קיבל משאבים בתגובה.

גם משרד הבריאות הצטרפו לבקשת המשרד להגנ"ס לדחות את פרסום המפרטים בשל משבר הקורונה וכן חוסר במשאבים ותקציבים.

הצו פתוח להערות הציבור למשך ימים ספורים בלבד. אפשר להגיש הערות עד לתאריך 13.12.2020 באמצעות אתר החקיקה הממשלתי.

5 מפרטים אחידים חדשים; 2 בלבד נוגעים לאיכות הסביבה

בחודש שעבר פורסמו 5 מפרטים אחידים נוספים, בנוסח סופי – לאחר שעברו סבב הערות ציבור. רק בשניים מבין המפרטים האחידים החדשים שפורסמו המשרד להגנ"ס הוא במעמד של נותן תנאים סביבתיים, לצד גורמים נוספים.

מדובר בעסקים לייצור חומרי הדברה, וכן עסקים לייצור מזון ומשקאות.

אלא ששתי סוגי הפעילות האלה מוגדרים כבעלי השפעה משמעותית על הסביבה ולכן המשרד להגנ"ס הוא במעמד של נותן תנאים סביבתיים באופן פרטני ולא באמצעות המפרט האחיד. כלומר, בנוסף למפרט האחיד העסקים יקבלו תנאים סביבתיים פרטניים מידי המשרד להגנ"ס, שמותאמים באופן ספציפי לעסק שמגיש את הבקשה.

רשימת 5 המפרטים האחידים שפורסמו


להגדלה לחץ כאן

תזכורת: מדוע צריך מפרטים אחידים לרישיון העסק?

מטרת המפרטים האחידים היא להקל ולייעל את הבירוקרטיה הכרוכה בקבלת וחידוש רישיון עסק, הן עבור בעלי העסקים והן עבור הגורמים המפקחים (בריאות, כיבוי אש, הגנת הסביבה, בריאות וכו'). בנוסף לכך, המפרטים תורמים לשקיפות ומבטיחים אחידות בתנאים לכל העסקים מתחום מסוים.

באותם סוגי פעילויות שהגורם המפקח יכול לקבוע תנאים רוחביים אחידים לקבלת רישיון לפי סוג העסק – הרישוי יהיה באמצעות מפרט אחיד, כך שהיזם או בעל העסק יוכל לדעת מראש את דרישות הרישוי ולא יאלץ להמתין לקבלת התנאים לאחר הגשת הבקשה לרישיון.

רק בסוגי פעילות בהם השונות והמורכבות של העסקים משמעותית עבור גורמי הפיקוח – תישאר השיטה שהייתה נהוגה עד היום, בה כל גורם מפקח נותן את התנאים שלו באופן ספציפי לכל עסק בנפרד.

התנאים של המשרד להגנ"ס במפרטים האחידים לרישיון העסק

בהתאם לצו רישוי העסקים, המשרד להגנ"ס הוא אחד מנותני האישור (או במעמד 'לידיעה') ל־84 סוגי עיסוק טעוני רישוי (מתוך 200 סה"כ). עבור 51 מהם המשרד הכין או צפוי להכין מפרטים אחידים, ועבור 35 סוגי העיסוק האחרים, בשל מורכבות העסקים, השונות וההשפעה הסביבתית – המשרד להגנ"ס נותן תנאים פרטניים לכל עסק בנפרד, ולא במפרט אחיד.

תהליך הכנת המפרטים האחידים החל בשנת 2015(!) ומאז מדי פעם מתפרסמים מקבצים של מפרטים להערות הציבור, ולאחר מכן הם מאושרים סופית ונכנסים לתוקף.

בתנאים הסביבתיים לרישיון העסק יש התייחסות לנושאים כגון: אופן הטיפול בשפכים, פסולת ופליטות לאוויר, דרישות ניטור, אירוע חריג, ערכי סף לפליטה, יישומים טכנולוגיים ועוד.

---

מסמכים רלוונטיים:

 1. טיוטת צו רישוי