2 כימיקלים נוספו לאמנת שטוקהולם האוסרת את השימוש בהם
חומר ההדברה Dicofol וקבוצת PFOA נוספו לאמנת שטוקהולם. וגם 2 חומרים נוספו לאמנת רוטרדם. ישראל חתומה על 2 האמנות
 • מאת: מערכת infospot
 • פורסם בתאריך: 06/6/2019

לאחרונה עודכנו שתי אמנות בינלאומיות עליהן חתומה גם ישראל, אמנת שטוקהולם ואמנת רוטרדם, העוסקות בחומרים מסוכנים. לאמנת שטוקהולם נוספו שתי קבוצות כימיות רעילות שתאסר בהם השימוש, חומרי הדברה מסוג Dicofol, וחומצותPerfluorctanoic  המכונות בקיצור PFOA כולל תרכובות הקשורות ל-PFOA. ואילו לאמנת רוטרדם נוספו שני חומרים חדשים כך שמעתה יופצו בכפוף לנוהל הסכמה מראש, שבאמצעותו מדינות יכולות להחליט אם לייבא אותם.

אמנת שטוקהולם: 2 כימיקלים נוספו לרשימה האסורה

כאמור 2 כימיקלים נוספו לאמנת שטוקהולם לאחרונה, שמטרתה למנוע את השימוש בהם ב – 182 המדינות החתומות על האמנה, בהם ישראל.

חומר ההדברה דיקופול [Dicofol] שנוסף לאמנת שטוקהולם כעת, משמש להדברת גידולי שדה, פירות, ירקות, תה וקפה וידוע כגורם לגירוי בעור ועלול להיות רעיל מאוד לדגים, חסרי חוליות, אצות וציפורים.

קבוצת PFOA [Perfluorooctanoic] והחומרים הקשורים אליה שנוספו כעת לאמנת שטוקהולם, הם כימיקלים תעשייתיים הנמצאים בשימוש נרחב ומשמשים לייצור כלי בישול, ציוד לעיבוד מזון, טקסטיל, שטיחים, נייר, צבעים וקצף לכיבוי שריפות. ה PFOA קשור לבעיות בריאותיות בינהם סוגים שונים של סרטן.

נזכיר, כי PFOA הוא חלק מקבוצת חומרים יותר רחבה של חומרים אורגנים מופלרים [PFAS] המצויים בשימוש תעשייתי מזה 60 שנים, אך רק ב-15 השנים האחרונות התגלה שחומרים אלו מסוכנים לאדם. ברחבי העולם, מדינות נוקטות בצעדים למניעת השימוש ב PFAS, בינהם אימוץ ערכי סף עם רגישות גבוהה מאוד לנוכחות חומרי ה-PFAS במי השתייה. במקביל, חברות תעשייתיות ומדינות נאלצות ליטול אחריות על הנזק הבריאותי הנגרם לאוכלוסייה כתוצאה מהזיהום.

מהי אמנת שטוקהולם?

אמנת שטוקהולם עוסקת באופן הטיפול בקבוצת חומרים מזהמים אורגניים לא פריקים (POPs - Persistent Organic Pollutants) הפוגעים בבריאות האדם והסביבה. מדובר ב-30 כימיקליים המצטברים ברקמת השומן של בני אדם וחיות ברף מתפרקות בקצב מאוד איטי ומזיקות לבריאות. האמנה מחייבת את החתומים עליה, 182 מדינות, לנקוט באמצעים לאיסור או הפחתת שחרורם של POPs לסביבה. ישראל חתמה על האמנה במאי 2001.


כתבות רלוונטיות לנושא:

 1. ארה"ב מאמצת תוכנית לטיפול במזהמי קרקע ומי תהום  PFAS, 18.03.2019
 2. האם מי השתייה שלנו נגועים ב-PFAS שנספג ומצטבר בגופנו?, 12.11.2018
 3. ארה"ב מגבירה את המאמצים לטיפול במזהם  PFAS12.04.2018
 4. המזהם שנאסר לשימוש באירופה וארה"ב, אך בישראל? 15.11.2016
 5. פורסם מאגר של 4,730 חומרים מקבוצת המזהמים PFAS, 28.08.2018
 6. מידע נוסף על קרקעות מזוהמות | infospot

אמנת רוטרדם: חילופי מידע על חומרי הדברה

לאמנת רוטרדם, המספקת מסגרת מחייבת מבחינה חוקית לחילופי מידע בסחר בחומרי הדברה מסוימים ובכימיקלים תעשייתיים, נוספו 2 חומרים:

 • חומר ההדברה Phorate
 • הכימיקל Hexamromocyclodododen

מהי אמנת רוטרדם?

אמנת רוטרדם על נוהל הסכמה מראש (PIC) להסדרת הסחר הבינלאומי בנוגע לשימוש בחומרים מסוכנים וחומרי הדברה מסוימים, מנוהלת במשותף על ידי ארגון המזון והחקלאות של האו"ם (FAO) וסוכנות האו"ם להגנת הסביבה (UNEP). האמנה מתייחסת לרשימה של 52 כימיקלים וחומרי הדברה שהמדינות החתומות עליה הצהירו כי אסרו על השימוש בהם או הגבילו אותם לשימושים הכרחיים בלבד, בהם לא נמצא עדיין תחליף לחומרים אלו.

האמנה אינה כוללת אסורים אלא מקלה על חילופי מידע בין הצדדים על חומרים מסוכנים וחומרי הדברה, ועל הסיכונים הפוטנציאליים שלהם, על מנת ליידע ולשפר את קבלת ההחלטות הלאומיות. בנוסף, נוהל PIC, מספק מנגנון מחייב מבחינה משפטית לתמיכה בהחלטות לאומיות על ייבוא ​​של כימיקלים וחומרי הדברה נבחרים על מנת למזער את הסיכון שלהם על בריאות האדם והסביבה.

​ישראל חתמה על אמנת רוטרדם בשנת 1999 ואישררה אותה באוגוסט 2011.

-------

מסמכים רלוונטיים:

 1. דף מידע על החומר DICOFOL, אמנת שטוקהולם [pdf]
להמשך קריאת הכתבה המלאה