מענקי מו"פ לתחומי סביבה של הורייזון אירופה
פורסמו קולות קוראים לשנת 2022 במסגרת התוכנית. ישראלים גם כן יכולים להגיש בקשה למימון מחקר ופיתוח על ידי חבירה לשותפים אירופיים
  • מאת: מערכת infospot
  • פורסם בתאריך: 07/10/2021

קולות קוראים חדשים פורסמו במסגרת תוכנית מענקי המחקר ופיתוח (מו"פ) האירופית Horizon, אליהם גם חברות וגופים ישראלים יכולים לגשת באמצעות חבירה לשותפים אירופיים.

תוכנית הוריזון השבע שנתית (2027-2021) הושקה במטרה לתמוך במימוש ה'ניו דיל' האירופי - מדיניות הצמיחה הירוקה של האיחוד האירופי.

המועד האחרון להגשת הצעות במסגרת הקולות הקוראים לשנת 2022 יהיה פברואר 2022. לקראת מועד זה מקיימים משרד הכלכלה ורשות החדשנות מספר וובינרים (מפגשים וירטואליים) בחינם שיחשפו את קהל היעד הישראלי להזדמנויות שמחכות לו במסגרת תוכנית הוריזון האירופית.


כתבות רלוונטיות:

  1. מיליארד אירו למחקר ופיתוח סביבתי, 28.7.2020
  2. המשרד להגנ"ס מציג תוכנית יציאה ממשבר הקורונה07/6/2020
  3. 450 מיליון יורו לפרויקטים להגנת הסביבה, 23.04.2020
  4. לצאת מהמשבר: 25 מיליארד ₪ לתחום אנרגיה ומים04/5/2020
  5. Horizon 2020 תמיכה במו"פ שינויי אקלים ומגוון ביולוגי, 10/09/2019

התוכנית מקיפה את כל תחומי המדע והטכנולוגיה

תוכנית הוריזון האירופית מגוונת וכוללת הצעות למימון במגוון נושאים סביבתיים, ביניהם כלכלה מעגלית, התייעלות אנרגטית ומקורות אנרגיה מתחדשת, מגוון ביולוגי, ניהול משאבי טבע, תחבורה חכמה, חקלאות ומזון, ערים חכמות ועוד.

מטרת התוכנית היא להביא פתרונות חדשניים לאתגרים חברתיים-כלכליים, לחזק את המחקר והתעשייה באירופה, ולהביא את החדשנות אל השוק.

התכנית מעניקה מימון ליצירת מאגד (קונסורציום) עם שותפים אירופיים. ישראל היא חברה נלווית ושוות זכויות בתכנית ומעמדה זהה ליתר מדינות האיחוד האירופי המשתתפות בה. עבור גופים ישראליים, ההשתתפות בתכנית יכולה להוות שער להשתלבות אסטרטגית במסגרות המחקר, הפיתוח והשיווק של אירופה.

מי יכול להגיש בקשה למענק?

ההשתתפות בתוכנית פתוחה לכל ישות משפטית – מלכ"ר, תעשייה, אקדמיה, עמותות, חברות פרטיות, רשויות מקומיות, גופים ממשלתיים ועוד – בתנאי שתהווה חלק מקבוצה של שלושה שותפים לפחות משלוש מדינות החברות באיחוד האירופאי. ישראל ומספר מדינות נוספות שהן שכנות של האיחוד האירופאי, נכללות גם בתוכנית, אך חייבות שאחד השותפים יהיה מהאיחוד.

וובינרים יציגו את הקולות הקוראים החדשים

משרד הכלכלה ורשות החדשנות מעוניינים להגביר את השתתפות של התעשייה הישראלית בתוכנית, וליהנות מגילוי ומיצירה של ידע טכנולוגי, מעבודה משותפת עם ספקים ועם לקוחות אירופיים, מבניית מוניטין ומשימוש במתקנים ובמרכזי מו"פ ייחודיים של האיחוד האירופי.

לשם כך, בימים אלה הם מקיימים וובינרים חינמיים שבהם הם מציגים את הקולות הקוראים שאליהם ישראלים יכולים לגשת. גם ישראלים שהשתתפו בתוכנית הוריזון בעבר יספרו מחוויותיהם על ההישגים והאתגרים בהגשה, כמו מציאת שותפים וכתיבת הצעה תחרותית, ויהיה אפשר לשאול אותם שאלות.

בין היתר, ב-7.10 מתוכנן וובינר בנושא מגוון ביולוגי וב-13.10 מתוכנן וובינר בנושא " קרקע, מים וים - ניהול משאבי טבע".

פרטים על הוובינרים הנוספים והרשמה אפשר למצוא בקישור.

הגרין דיל האירופאי – Green Deal

בסוף שנת 2019 הציג האיחוד האירופי את אסטרטגיית הצמיחה החדשה שלו – הגרין דיל Green Deal. היעד הראשי של התוכנית הוא להגיע לאיזון אקלימי (Climate neutral) עד שנת 2050, כלומר לאפס את פליטות גזי החממה. בנוסף לכך, התוכנית השאפתנית רוצה להציע צמיחה חדשה שלא תלויה בניצול משאבי הטבע.

לשם כך, התוכנית מקדמת שימוש יעיל במשאבים על ידי מעבר לכלכלה נקייה ומעגלית, השבת המגוון הביולוגי, הפחתת זיהום ויצירת שינוי חברתי צודק ובר קיימא עבור כלל מדינות האיחוד האירופאי.

הפרויקטים צפויים לספק תוצאות במהירות יחסית ולהציג את יכולתם של מחקרים ופרויקטים חדשניים לספק פתרונות קונקרטיים לסדרי העדיפויות העיקריים של גרין דיל. בנוסף להתפתחות הטכנולוגית, הקול הקורא יעודד ניסויים בטכנולוגיות שיספקו תעסוקה לאזרחי המדינות ויעודדו את הכלכלה.

---

מסמכים רלוונטיים:

  1. עמוד מידע