אשדוד זכתה בפרס איסטנבול של האו"ם לעיר ידידותית לסביבה
הפרס מוענק כחלק מפעילות אמנת ברצלונה לשמירה על סביבת הים התיכון ואזור החוף. השופטים התרשמו מהמאמצים שאשדוד עושה כעיר גדולה המשלבת נמל ואזורי תעשייה ומשאבי ים וטבע ייחודיים
  • מאת: מערכת infospot
  • פורסם בתאריך: 24/11/2019

האו"ם הכריז על אשדוד כזוכה בפרס איסטנבול לעיר ידידותית לסביבה. הפרס מוענק כחלק מפעילות אמנת ברצלונה לשמירה על סביבת הים התיכון ואזור החוף המנוהלת על-ידי The Mediterranean Action Plan - אחת מתוכניות האזורים הימיים של האו"ם. כך מדווח המשרד להגנת הסביבה.

לדברי המשרד, ישראל חברה באמנת ברצלונה, המאגדת את כל מדינות אגן הים התיכון בפעילות משותפת לשיפור מצב הים וחופיו. המשרד מוסיף, כי חבר השופטים בחר באשדוד בעקבות חוות דעת של צוות מומחים וסקירת בקשות שהתקבלו מערים ים תיכוניות נוספות.

חשיבה לטווח ארוך ויישום תוכניות בכל תחומי החיים

הוועדה הזמינה ערים השוכנות מסביב לאגן הים התיכון להגיש מועמדות על סמך צעדים מעשיים שננקטו והתקדמות שהושגה ב-4 קטגוריות עיקריות: הגנה על טבע ומגוון ביולוגי; סביבה בנויה (דיור ותכנון עירוני); קיימות חברתית, כלכלית ותרבותית; וממשל. וזאת בהתאם לסדרי העדיפויות של תוכנית הפעולה הים תיכונית והעקרונות המעוגנים באמנת ברצלונה.

לצורך בחירת העיר הזוכה הוקמה ועדה מיוחדת והיא בחרה בשלוש ערים: אשדוד, קריקנביצה (קרואטיה)  והטאי (טורקיה). חבר השופטים התרשם במיוחד מהמאמצים שאשדוד עושה לעומת האתגרים העומדים בפניה כעיר גדולה המשלבת נמל ואזורי תעשייה, לרבות תעשייה כבדה מחד ומשאבי ים וטבע ייחודיים מאידך, ולכן בחר בה במקום הראשון.

אשדוד הדגימה מערכת של אמצעי קיימות משולבים שהוכיחו חשיבה לטווח ארוך בשילוב יישום של תכניות בכל תחומי החיים, כגון: יעילות אנרגטית, תחבורה ציבורית מתקדמת, ניהול מים מיטבי הכולל הפחתת נזילות. כמו-כן נימוקי הזכייה התייחסו לתוכניות המופעלות באשדוד להעלאת מודעות ציבורית לתמיכה בקיימות, ולאמצעים חדשניים נוספים הכוללים הפחתת סיכוני שיטפונות והגנה על החופים המופעלים באשדוד.  


כתבות רלוונטיות לנושא:

  1. ירידה של 100%-95% בהזרמת מזהמים לים, 7.03.2019
  2. דוח ניטור 2017: ירידה במזהמים המוזרמים ממפעלים, 20.02.2019
  3. 55 מיליון ₪ יושקעו בניטור הים התיכון, 25.12.2018
  4. תרגיל לאומי לטיפול בזיהום ים מנפט בצפון הים התיכון, 12.11.2018
  5. ישראל, יוון וקפריסין חתמו על הסכם לאירועי זיהום ים בשמן, 13.05.2018
  6. למידע נוסף על זיהום ים | infospot

ישראל משתתפת ב-6 פרוטוקולים של אמנת ברצלונה

ישראל היא אחת מ-22 המדינות החברות באמנת ברצלונה להגנת הים התיכון. ישראל מתפקדת כחברה מובילה בשישה מתוך שבעת הפרוטוקולים של האמנה, העוסקים בהפחתת זיהום ים ממקורות יבשתיים, מהטלת פסולת לים, בניהול אינטגרטיבי של חופים, במגוון המינים הימיים, בניהול מצבי חירום של אירועי זיהום בשמן ובטיפול ופעילויות קידוח והפקת גז ונפט בים. עדיין קיימים אתגרים רבים בפני מדינות אגן הים התיכון שעיקרם פסולת ימית, הצורך בשמורות טבע ימיות, אתגרי שינוי אקלים והצורך לעבור לכלכלה מעגלית המפחיתה בזיהום.

התייחסויות

השר להגנת הסביבה, זאב אלקין: "אני מברך את העיר אשדוד ואת ראש העיר, ד"ר יחיאל לסרי, על זכייתם בפרס איסטנבול לערים ידידותיות לסביבה. עיריית אשדוד ממצבת את עצמה בחזית העשייה הסביבתית במדינת ישראל, ואני רואה חשיבות רבה בזכייה להעלאת המודעות של מדינות הים התיכון בכלל ובישראל בפרט למאמצים הנעשים בכל הרמות, לשמר את הים ומשאביו לנו ולדורות הבאים. פעילות עירונית זו מצטרפת להפסקה הכמעט מוחלטת של הזרמת מזהמים לים התיכון מישראל ומהווה אמצעי משלים לשמירת על הסביבה החופית".

ראש עיריית אשדוד, ד"ר יחיאל לסרי: "בחלוף עשור של עשייה אינטנסיבית, אני גאה בכך שהוועדות המקצועיות אשר בחנו את מכלול העשייה העירונית בתחום הקיימות והחיבור המהותי של אשדוד לים התיכון, בתרבות, אמנות, חופי הרחצה הנהדרים, מרכז הפיתוח לחקר הדולפינים, העשייה החינוכית, הפיתוח של רצועת החוף, שיתוף הפעולה ההדוק עם איגוד ערים לאיכות הסביבה ועוד, מצאה כי אשדוד ראויה למעמד המכובד של קבלת האות. זוהי תעודת כבוד לעיר ולתושביה, אנו רואים בים את אחד המשאבים החשובים ביותר לעיר ונמשיך להתמודד עם האתגרים ולהציב לעצמנו יעדים נוספים בתחום."


חברות ומעבדות לטיפול ובדיקה של שפכים תעשייתיים: