סמנכ"ל תעשיות חדש במשרד להגנת הסביבה
שולי נזר עוזבת לתפקיד ב OECD, אבי חיים, ראש אגף קרקעות מזוהמות, יחליף אותה. אחת מהמשימות המרכזיות שעל הפרק: השלמת חקיקת חוק רישוי סביבתי משולב – הרגולציה הסביבתית החשובה ביותר למפעלים בעשור האחרון
 • מאת: מערכת infospot
 • פורסם בתאריך: 20/3/2024

שולי נזר, סמנכ"לית בכירה לתעשיות במשרד להגנת הסביבה, עוזבת את המשרד לתקופה של שנה וחצי לאחר שהתקבלה לתפקיד בפריז בנושאי מדיניות אקלים וסביבה בדירקטורט הסביבה בארגון ה-OECD. מי שיתמנה במקומה כסמנכ"ל תעשיות יהיה אבי חיים, ששימש עד היום כראש אגף שפכי תעשיה, דלקים וקרקעות מזוהמות, שהיה תחתיה עד כה.

אחת המשימות המרכזיות שיוטלו על אבי חיים כחלק מתפקידו החדש היא השלמת החקיקה החדשה של חוק רישוי סביבתי משולב ויישומה. שם האשכול שהוא יעמוד בראשו גם השתנה בהתאם מ"אשכול תעשיות ורישוי עסקים" ל"אשכול רישוי סביבתי ומניעת סיכונים". אתגר משמעותי נוסף הוא קידום חוק האקלים ומדיניות הפחתת פליטות גזי חממה בישראל.

נזר היא הסמנכ"לית השנייה שהודיעה באחרונה על עזיבת המשרד להגנ"ס לטובת תפקיד ב-OECD. כפי שדיווחנו בדצמבר האחרון, יובל לסטר, סמנכ"ל בכיר לתכנון מדיניות ואסטרטגיה במשרד, עזב לתקופה של שנתיים לאחר שהתקבל לתפקיד ראש חטיבת מימון ירוק, השקעות ויחסים בינלאומיים באשכול איכות הסביבה ב-OECD. עוד דיווחנו בדצמבר כי רני עמיר נכנס לתפקיד סמנכ"ל אשכול משאבי טבע וחוסן לאומי במקום ד"ר נטע ליפמן. האשכול פועל בין היתר להיערכות לשינויי האקלים ומופקד על שיקום ושימור של מערכות אקולוגיות מתפקדות ובריאות לתועלת בני האדם והטבע.

במשרד להגנת הסביבה יש 6 סמנכ"לים הממלאים תפקידי מטה רוחביים (תעשיה, שלטון מקומי, פיקוח, אסטרטגיה, משאבי טבע, משאבי אנוש) ובהם התוויית המדיניות הלאומית ו-7 מנהלי מחוזות (צפון, חיפה, מרכז, ת"א, ירושלים, דרום, איו"ש) שגם הם בדרג סמנכ"ל ואחראים על יישום המדיניות של המשרד באזור הגיאוגרפי עליו הם אמונים. גם הסמנכ"לים וגם מנהלי המחוזות כפופים ישירות למנכ"ל המשרד להגנת הסביבה, גיא סמט.


כתבות רלוונטיות:

 1. ראיון עם שולי נזר, 10.1.2019
 2. חילופי בכירים במשרדי הגנת הסביבה והאנרגיה, 31.12.2023
 3. בכיר במשרד להגנ"ס עובר לOECD-, 5.12.2023
 4. מינויים חדשים במשרד להגנת הסביבה, 23.6.2023
 5. מינויים חדשים במשרדי הסביבה, האנרגיה ובתש"א, 8.11.2023

אשכול תעשיות במשרד להגנת הסביבה

אשכול רישוי סביבתי (תעשיות) במשרד להגנ"ס הוא אשכול מרכזי שמטפל בחלק מנושאי הליבה בהם עוסק המשרד. מדובר בתפקיד מורכב שנמצא תמיד במתח שבין התושבים והארגונים הירוקים, לבין מפעלי התעשייה.

האשכול לא רק מתווה מדיניות אלא גם אחראי על מתן מרבית ההיתרים הסביבתיים: היתר פליטה לאוויר, היתר רעלים, תנאים סביבתיים ברשיון עסק, אישור מנהל לפסולת מסוכנת, אישור מנהל לטיפול בקרקעות מזוהמות ועוד.

בנוסף לכך, האשכול מבצע פיקוח על המפעלים בעלי ההשפעה המשמעותית לסביבה. כמו כן, האשכול אחראי להוציא לפעול פרויקטים לאומיים בהיקפים של מאות מליוני ש"ח, כמו שיקום הקרקעות המזוהמות של המדינה, הסרת האסבסט בגליל המערבי, ועוד.

באשכול תעשיות האגפים הבאים:

 • אגף איכות אוויר ואסבסט
 • אגף קרקעות מזוהמות ושפכי תעשייה
 • אגף תעשיות ורישוי עסקים
 • אגף חומרים מסוכנים, חירום וסייבר
 • אגף תחבורה (זיהום אוויר מתחבורה)
 • אגף אנרגיה ושינוי אקלים
 • אגף רישוי סביבתי משולב

הסמנכ"לית היוצאת שולי נזר

שולי נזר, בעלת תואר ראשון בהנדסה כימית, תואר שני בהנדסת סביבה, ותואר נוסף במינהל ציבורי מהרווארד, החלה לעבוד במשרד להגנ"ס בשנת 95' בתפקידי שטח, בהמשך מונתה לראש אגף איכות אוויר ושינוי אקלים, עד שמונתה בשנת 2010 לסמנכ"ל אשכול תעשיות, תפקיד בו החזיקה עד עתה.

בשנותיה בתפקיד סמנכ"ל תעשיות נזר עיצבה והובילה תהליכי חקיקה ומדיניות שהפחיתו זיהומים ומפגעים, הפחיתו סיכונים סביבתיים, ושיפרו את השקיפות והדיווח לציבור. במרבית המקרים, תוך כדי התבססות על הרגולציה האירופאית, הנחשבת למחמירה בעולם.

בין החוקים הבולטים שהתגבשו ויושמו תחתיה: חוק אוויר נקי והיתרי פליטה לאוויר, המפל"ס – מרשם פליטות לסביבה, מדיניות מרחקי הפרדה, ועוד. בעשור האחרון, באגפים שתחתיה, גיבשו ויישמו מדיניות מעודכנת בתחומי הטיפול בקרקעות מזוהמות, שפכי תעשייה, פסולת מסוכנת, הגנת סייבר על מפעלי חומ"ס, ועוד.

עוד בתקופתה של נזר קידמה את פרויקט שיקום קרקעות המדינה בהיקף מאות מיליוני ש"ח. בנוסף, תקופתה נסגר מיכל האמוניה של 'חיפה כימיקלים' במפרץ חיפה.

הסמנכ"ל הנכנס אבי חיים

אבי חיים, אשר יחליף את נזר בתפקיד, שימש למעלה מעשור בתפקיד ראש אגף שפכי תעשיה, דלקים וקרקעות מזוהמות באשכול תעשיות שעליו הייתה אחראית נזר. במסגרת תפקידו גיבש והוציא לפועל מדיניות סדורה לטיפול בקרקעות מזוהמות, והיה מופקד על המגה-פרויקט של שיקום קרקעות המדינה.

לפני הצטרפותו למשרד להגנ"ס, אבי חיים עבד חיים בשוק הפרטי בתחום טיפול בקרקעות מזוהמות. הוא בעל תואר ראשון בחוג למדעי הקרקע והמים מהאוניברסיטה העברית ובעל תואר שני MSc במחלקת קרקע ומים מהאוניברסיטה העברית.

במהלך תקופת כהונתו הקרבה יידרש לנהל, לקדם וליישם בפועל את הרגולציה המשמעותית ביותר של המשרד להגנת הסביבה מזה שנים – חוק רישוי סביבתי משולב. החוק נועד לאחד 3 היתרים סביבתיים להיתר אחד שניתן לעשור במקום ל-7 שנים. כדי ליישמו המשרד קיבל תקציבים ותקנים רבים נוספים. בימים אלה מקודם בחוק בכנסת.

לצד קידום חוק רישוי משולב האשכול עליו אמון אבי מקדם את חוק האקלים שיעגן את יעדי הפחתת פליטות גזי החממה של ישראל, ויקבע את אופן הכנת תכניות היישום, מנגנוני פעולה וסמכויות ליישום תוכנית ההפחתה וחובות דיווח בקרה ושקיפות לציבור.


 ספקים לטיפול בזיהום קרקע:

חברה איש קשר טלפון מייל
ורידיס דורון בכר 054-9360419 verisoil@infospot.co.il
קומפוסטאור ליאת גרוס 072-3719906 compost@infospot.co.il
גרינסויל סתיו אמרוסי 054-9360575 greensoil@infospot.co.il
טיבכו רותם נסל 072-3942060 tibco@infospot.co.il
לאינדקס הספקים>>