מיזם חדש: טיפול בפסולת בניין במחיר מסובסד
שיתוף פעולה בין המשרד להגנ"ס לבין אשכול נגב מערבי הביא להשקת שירות חדש ומקיף לטיפול בפסולת בניין
  • מאת: מערכת infospot
  • פורסם בתאריך: 07/1/2021

המשרד להגנת הסביבה הודיע כי הוא משיק שירות חדש בשם "בא לה מכולה" בשיתוף עם אשכול נגב מערבי בתחום פסולת הבניין. במסגרת השירות, האשכול יספק במחיר משתלם שקי פסולת גדולים (באלות) ומכולות בנפחים שונים לצורך איסוף פסולת בניין, והעברתה לטיפול בסטנדרטים סביבתיים גבוהים. השירות יהיה זמין רק לתושבי הרשויות המקומיות החברות באשכול.

לפי המשרד להגנ"ס, עבור 670 ₪ תינתן מכולה בנפח של 8 קו"ב ל-5 ימי עבודה (אפשר לבקש מכולה בנפח אחר ולפרקי זמן שונים). בנוסף להצבה, המחיר יכלול פינוי, טיפול והטמנה באתר פסולת מורשה.


כתבות רלוונטיות:

  1. 200 מיליון ₪ נוספים לאתרי קצה לפסולת בניין 08.07.2019
  2. תיקונים להצעת חוק פסולת בניין: לרסן את אתרי הפסולת, 3.12.2018
  3. האוצר חושש שחוק פסולת בניין יגרום לעליית מחירים, 18.11.2018
  4. חוק פסולת בניין עבר קריאה ראשונה בכנסת, 13.11.2018
  5. מידע נוסף בנושא פסולת בניין | infospot

הפתרון מוגבל לרשויות מסוימות; נועד לפצות על היעדר חוק פסולת בניין

לדברי המשרד להגנ"ס, המיזם החדש נועד לצמצם את תופעת ההשלכה הפיראטית של פסולת בניין, שכן היא מזהמת את הקרקע ואת מי התהום. מדובר בתופעה ידועה הנגרמת מכך שחלק ממובילי פסולת הבניין בוחרים להשליך את פסולת הבניין בשטחים פתוחים על מנת להימנע לתשלום היטל הטמנה ודמי טיפול לאתר מורשה.

המשרד להגנ"ס מנסה כבר מספר שנים להעביר חוק שיסדיר את הנושא, אך מאז שהחוק עבר קריאה ראשונה בכנסת בסוף 2018, הוא תקוע בשל חוסר היציבות השלטונית.

החוק מציע להעביר את האחריות להובלת הפסולת ממובילי הפסולת, אל מתקני הטיפול בפסולת. מוצע כי מתקן הטיפול יספק ליצרן הפסולת את כל שרשרת הערך של הטיפול, לרבות מכולה, הובלה וטיפול, וכי הרשות המקומית תפקח ותוודא שכל התהליך מתבצע כראוי.

על רקע המפגעים הסביבתיים שנגרמים מההשלכה הפיראטית של פסולת בניין והחוק שתקוע, נולד המיזם החדש של המשרד להגנ"ס ואשכול הנגב המערבי שמוצע לתושבי הרשויות המקומיות באזור: אופקים, מ.א אשכול, מ.א בני שמעון, מ.מ. לקייה, מ.א מרחבים, נתיבות, רהט, מ.א שדות נגב, שדרות ומ.א שער הנגב.

התייחסויות

השרה להגנת הסביבה, ח"כ גילה גמליאל:  "המיזם יביא להפחתה ומניעה ששל זיהומים וסיכונים סביבתיים, תוך שמירה על הטבע והחי, כדי לשפר את בריאותנו ואיכות חיינו. עלינו לוודא ששטחי הנגב נשארים נקיים. המיזם מציב אסטרטגיה נכונה לטיפול בפסולת בניין ובכך ישפר משמעותית את חייהם של תושבי האזור״.

יו"ר אשכול רשויות נגב מערבי וראש עיריית שדרות, אלון דוידי: "המרחב הציבורי של שדרות עובר שדרוג משמעותי בשנים האחרונות. אנו פועלים ללא לאות על מנת לטפח את המרחב הציבורי ולשפר את חזות העיר כך שיהיה נעים, נוח, ירוק, נקי ונגיש לחיות בשדרות. המשרד להגנת הסביבה והעירייה, בשיתוף אשכול נגב מערבי, משיקים את השירות החדש על מנת להיאבק בהשלכת הפסולת הפיראטית בשטחים הפתוחים אשר פוגעת באיכות חיינו ובסביבתנו. אני קורא לכל המשפצים והבונים לקחת אחריות סביבתית ולהזמין מכולה מהאשכול, אשר מטופלת ומוטמנת באתרים מורשים בלבד".

מנכ"ל אשכול נגב מערבי, אורי פינטו: "זהו צעד חשוב שמבטא את הערכים והיכולות של אשכול רשויות ומאפשר לכולנו לקחת אחריות על הפסולת שאנו מייצרים ועל הסביבה שאנו חיים בה. השירות החדש מציב אלטרנטיבה נוחה, זולה וירוקה לטיפול נכון בפסולת בניין מתפיסה אזורית ושותפות על המרחב הגיאוגרפי שלנו, שבו אנחנו חולקים גורל משותף. שירות זה, בדומה לשירותים הנוספים שהאשכול מספק לתושבי האזור, הוא כלי לייצור שינוי סביבתי, חברתי וכלכלי לרווחת כלל תושבי רשויות אשכול הנגב מערבי".

---

מסמכים רלוונטיים:

להמשך קריאת הכתבה המלאה