מהשפעות הקורונה: ירידה בפסולת העסקית ועלייה בהשלכת מגבונים לאסלה
כמות הפסולת הנאספת ברחובות תל אביב פחתה, אבל נרשמת תופעה מדאיגה של השלכת כפפות גומי ומסכות פנים בשטחי ציבור והשלכת מגבונים וחומרים שאינם מתכלים לאסלה
  • מאת: מערכת Infospot
  • פורסם בתאריך: 02/4/2020

בכל יום מתבררות השפעות נוספות של משבר הקורונה על ענף איכות הסביבה בישראל. והפעם, ירידה של 17% בכמות הפסולת בתל אביב, בשל הירידה בכמות הפסולת המסחרית-עסקית. כמו כן, המשרד להגנ"ס ורשות המים מזכירים שלא להשליך מגבונים לאסלה.

ירידה של 17% בכמות הפסולת בתל אביב

הנחיות הממשלה להגבלות על פעילות עסקים ופעילות פנאי במרחב הציבורי הביאו לירידה בכמות האשפה הנאספת מדי יום בתל אביב. מנתונים שנאספו על ידי אגף התברואה של עיריית תל אביב עולה כי חלה ירידה של כ-17% בממוצע בכמות הפסולת היומית הנאספת ברחבי העיר – מ-1200 טונות אשפה ביום ל – 1000 טונות בממוצע.

הירידה הגדולה היא בכמות האשפה הנאספת מעסקים ברחבי העיר – מגדלי משרדים, עסקים, שווקים, מרכזי בילוי ועוד, שכמות הפסולת הנאספת מהם ירדה בכ-12%. גם כמות הקרטונים הנאספת בעיר פחתה, בעיקר בשל סגירת העסקים והמסעדות בעיר. לעומת זאת, ישנה עלייה בכמות הפסולת הביתית בכל שכונות העיר, אך זו כאמור, לא מפצה על הירידה הגדולה בכמות הפסולת העסקית.


כתבות רלוונטיות:

  1. הנחיות חיטוי נגד קורונה לבתי עסק ורשויות מקומיות, 25.03.2020
  2. דוח משרד הביטחון: חיטוי נגד נגיף הקורונה23.3.2020
  3. דוח משרד הביטחון: מסיכות נגד נגיף הקורונה, 16/03/2020
  4. הקלות לתעשיינים ברגולציה הסביבתית, 18/03/2020
  5. רשימת חומרי חיטוי מאושרים כנגד נגיף הקורונה08/03/2020
  6. מידע נוסף על משבר הקורונה | מערכת infospot

אני משאית תברואה מה התירוץ שלך?

בעיריית תל אביב חשבו על פתרון יצירתי להגברת המודעות להנחיות הבידוד. לאחרונה, הותקנו שלטים על משאיות איסוף הפסולת של העירייה ועליהם הכיתוב: "אני משאית תברואה, מה התרוץ שלכם? אנחנו נשמור על העיר נקייה, אתם תשמרו על הבריאות בבית."

במחלקת התברואה של עיריית תל אביב ציינו תופעה נוספת ייחודית לתקופה – השלכת כפפות גומי ומסכות פנים משומשות על הרצפה ברחבי העיר. העירייה מבקשת מהתושבים שלא לסכן את בריאות הציבור ולהשליך את הכפפות, מסכות הגומי וכן מגבונים מכל סוג לפחי האשפה.

עלייה בשימוש במגבונים והשלכה לאסלה גורמת לבעיות בביוב

ועוד בעניין השפעות משבר הקורונה, החשש מהתפשטות הנגיף הובילה לעלייה בשימוש במגבוני חיטוי ובמגבונים סניטריים וכן בכפפות גומי ובמסכות פנים נשימתיות. המשרד להגנ"ס ורשות המים מדגישים כי אין להשליך מגבונים מכל סוג לאסלה, שכן הם אינם מתפרקים במערכת הביוב, אלא מצטברים ועלולים לגרום לסתימות במערכת השפכים. כמובן, אין להשליך לאסלה כפפות גומי ומסכות פנים – מאותה סיבה.

המגבונים עלולים לגרום לסתימות במערכת הביוב הביתית או העירונית ולגלישה של שפכים בשטח הפתוח, בכבישים ובדרכים. ביוב שגלש עלול לזרום אל הנחלים והים ולגרום לזיהום ולמפגע בריאותי נרחב. בצד הפגיעה האקולוגית בחי ובצומח, גלישת השפכים יוצרת מצבורי מים שבהם דוגרים יתושים.

גם אם המגבונים עברו את כל הצנרת הביתית והעירונית מבלי לגרום לסתימה הם מצטברים במכון הטיפול בשפכים (מט"ש). גם במט"ש המגובנים גורמים לסתימות ובעיות בהפעלת הציוד, כך שהמט"ש נאלץ להוציא מערומי מגבונים בעזרת מנוף ולממן בכספי המיסים פינוי יקר אל אתרי פסולת מורשים.

סרטון: פינוי צבר מגבונים ממט"ש השפד"ן


חברות ומעבדות לטיפול ובדיקה של שפכים תעשייתיים: